Verslas

2018.09.19 16:21

Premjeras užsipuolė ant kilimėlio iškviestus prekybininkus: griežtesnis reguliavimas bus

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo didžiausių prekybos tinklų Lietuvoje vadovais teigė, kad jo neįtikina pasakymas, jog Lietuva turi vienas iš mažiausių kainų visoje ES, todėl vyriausybė imsis žadėtų permainų. Tarp jų – griežtesnis esamų prekybininkų reguliavimas, smulkių prekybininkų skatinimas, ribojimai dirbti sekmadienį, turgavietės. Premjeras kvies ir 12 prekybos tinklų iš Europos į Lietuvą. Priemonės esą grįstos gerais norais – kad piniginėse liktų daugiau pinigų. O prekybininkai dėkojo „už dialogą“.

S.Skvernelis patikino, kad prekybininkai pasikviesti į vyriausybę siekiant „išgirsti jų nuomonę ir matymą“, kaip jie vertina esamą situaciją. Jis dėstė, kad vyriausybė įgyvendino daug struktūrinių reformų, kurios skirtos padidinti gyventojų pajamas. „Ir mūsų vienintelis tikslas, kad tos padidintos pajamos liktų gyventojų sąskaitose“, – teigė S. Skvernelis, bei neigė, kad tai susiję su artėjančiais rinkimais. Pasak S. Skvernelio, „tokia pati kalba bus ir su šilumos tiekimu, elektros tiekimu ir kitomis gyventojams būtinomis paslaugomis“.

„Noriu priminti, kad mokestinės reformos per dvejus metus kainuos, arba mes į gyventojų gerovę suinvestuosime daugiau nei 1,2 milijardo eurų. Padarysime viską, kad gyventojų ir varototjų interesai būtų apginti“, – dėstė premjeras.

Kritikavo prekybininkus ir institucijas, dalijosi planais

Premjeras pažymėjo, kad jo netenkina prekybininkų išsakyta pozicija. „Šiandien aš išgirdau poziciją, kad viskas pas mus tvarkoje, esame viena mažiausių kainų šalis, esme nieko neišsiskirianti šalis. Su tuo neturiu galimybės sutikti ir nesutiksiu. Vyriausybė kitą trečiadienį savo apsitarime svarstys jau konkrečias priemones ir pavedimus institucijoms, kaip didinti konkurenciją, kaip stiprinti smulkųjį verslą“, – rėžė S. Skvernelis.

Anot jo, „sunku paneigti, tačiau neigiami faktai“, kad per pastaruosius 7 metus maisto kainos Lietuvoje augo perpus didesniu tempu nei žaliavos ar importo kainos. „Mes ES kontekste esame tarp TOP5 valstybių, kur vartotojams maisto kainos augo sparčiausiai per 7 metus“, – teigia S. Skvernelis. Jis tikino, kad 21 proc. namų ūkių biudžeto atitenka būtent maistui ir Lietuva pirmauja pagal tokią išlaidų dalį, nusileisdama tik Rumunijai.

Kalbėdamas apie priemones jis patikino, kad bus sugrįžta prie konkurencijos reguliavimo – koncentracijos procentai bus peržiūrimi ir šalies mastu, ir per atskirus regionus, miestus ir miestų dalis „Šią savaitę aš pasirašysiu kreipimąsi ir siūlymą 12-ai didžiųjų investuotojų, kalbant apie ES valstybes, kurie turi prekybos tinkus atvykti investuoti į Lietuvą, nes šiuo metu Lietuvoje investavimo sąlygos tikrai puikios“, – teigė premjeras ir patikino, kad čia investuotojai gali užsidirbti puikią grąžą. Jis vardijo, kad nepriimtina situacija priežiūros ir kontrolės institucijose – teigė nemanąs, kad jos gina vartotoją.

BNS nuotr.

„Prastai vertinu šitos tarnybos darbą ir labai dažnai matau įvairiose srityse, kad atstovaujama ne valstybė, ne savivalda, o kažkokios kita“, – apie Konkurencijos tarybą pasisakė S. Skvernelis. Jis tikino, kad turi būti stiprinama ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba, prekybininkams turi būti taikomos griežtesnės sankcijos, jei jie neįsileidžia metrologijos tarnybos ar neleidžia atlikti kitų kontrolės veiksmų, o tiesiog susimoka baudas.

„Kalbant apie viešuosius pirkimus – viešųjų pirkimų dalyje turi būti sudarytos geresnės sąlygos smulkiesiems verslininkams“, – sakė S.Skvernelis Jis patikino, kad prekybos tinklų darbo laikas bus ribojamas ir ne tik per šventes, bet ir sekmadieniais.

„Turime baigti diskusijas dėl Kalėdų, Velykų, ar Naujųjų metų. Pateiktas įstatymo projektas dėl sekmadienių. Mano nuomone, arba turėtume visiškai drausti prekybą sekmadieniais, arba, galbūt trumpinti darbo laiką“, – teigė S. Skvernelis, pažymėjęs, kad tai padėtų užtikrinti ir darbuotojų apsaugą.

Prekybininkai: maistas per keturis metus pabrango 5 proc.

Visi prekybininkai dėkojo premjerui, kad pradėtas dialogas. Tačiau jie laikėsi savo pozicijos – konkurencija rinkoje didelė, o kainos Lietuvoje nėra kažkuo išsiskiriančios. „Suprantu, kad kaina yra jautri tema Lietuvos žmonės ir premjeras tuo susirūpinęs. Kelis skaičius tiktai norėtųsi paminėti – patys sekame, ir „Eurostat“ duomenimis, neskaičiuojant alkoholio ir tabako, maisto kainos keturių metų perspektyvoje išaugo 5,3 proc. – tą galime pasitikrinti“, – teigė „Maxima LT“ vadovė Kristina Meidė.

Ji tikino nematanti galimybių, kad mažesni žaidėjai rinkoje sugebėtų pasiūlyti geresnių kainų „Nelabai matau galimybių mažiesiems pasiūlyti geresnę kainą nei didiesiems žaidėjams. O kaina šiandien yra pagrindinė tema. Mes tikrai darysime viską, kad išlaikytume kuo mažesnes kainas klientams.“, – sako K. Meidė.

„Maximos“ vadovė tikino, kad Lietuva išsiskiria visame ES kontekste – čia be mažų kainų prekybininkai siūlo ir daugiau vertės klientams. „Turime aukštą aptarnavimo lygį, puikius produktus ir gerą kainą. Ir Lietuvoje šiuo atžvilgiu tikrai yra išskirtinė“, – sako K. Meidė.

Prekybos tinklą „Iki“ valdančios bendrovės „Palink“ generalinis direktorius Gerardas Rogas siūlė sumažinti PVM dydį būtiniausiems maisto produktams. „Žinoma, turime užtikrinti, kad visą PVM sumažinimo naudą pajaustų tiesioginis pirkėjas, matydamas mažesnes maisto produktų kainas“, – pranešime cituojamas vadovas.

Susitikime su premjeru buvo pakviesti „Maxima LT“ vadovė Kristina Meidė, „Rimi“ vadovas Giedrius Bandzevičius, „Lidl Lietuvos“ vadovas Radostinas Roussevas-Peine ir valdybos narys Marius Kybartas, prekybos tinklą „Iki“ valdančios „Palink“ vadovas Gerardas Rogas ir įmonės atstovė Eglė Lavrinavičiūtė, „Norfos mažmenos“ vadovas Audrius Pocevičius.

Vyriausybės plane – turgavietės ir ribojimai

Vyriausybė vertina, kad prekybininkai Lietuvoje nepakankamai konkuruoja, prekybos tinklai yra koncentruoti, tai kelia riziką tiekėjams ir vartotojams, o prekių kainos dėl to auga.