Verslas

2018.09.17 16:52

„Sodros“ vadovas: ateityje pensininkams teks dirbti ilgiau

Nors neretai nuogąstaujama, kad dirbantys pensininkai yra kliūtis jauniems darbuotojams, atlyginimų statistika liudija, kad konkurencijos jauniems darbuotojams jie nesudaro. Taip Lietuvos banko (LB) konferencijoje sako „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius. „Tikimybė, kad „Sodros“ senatvės pensijos ir darbo užmokesčio santykis ateityje reikšmingai padidėtų nėra didelė, privačios santaupos kaupiamos lėtai, todėl artimiausiu metu efektyvesnis būdas turėti daugiau pajamų senatvėje – būti pasirengus ilgiau dirbti“, – kalba jis.

 „Sodros“ vadovas skaičiuoja, kad šiandieną turintieji būtinąjį stažą pensininkai vidutiniškai gauna 324 eurų pensiją, neturintys – 179 ir atsiduria žemiau skurdo ribos. Didžioji senyvo amžiaus žmonių dalis gauna 200–400 eurų pensijas.

Statistika atskleidžia, kad nemaža dalis pensininkų neturi kitos išeities, kaip tik dirbti ar kitaip prisidurti prie pensijos.

„Dabartinių dirbančių pensininkų yra apie 75 tūkst. Daugiausia yra sulaukę 63–65 metų amžiaus. Šio amžiaus kategorijoje dirbančių vyrų yra 43 proc., 33 proc. –  moterų. Pajamos iš darbo santykių sudaro nemažą pensininkų pajamų dalį, ir čia nieko keisto – pensijos yra mažos.

Tačiau vyresni darbuotojai, nors kartais taip manoma, jauniems konkurencijos nesudaro, nes jų darbo užmokesčiai nesiskiria. Nebent specifinėse veikose, kur atlyginimų skirtumai yra aiškiai pagrindžiami. Pasakyti, kad pensininkai dirba už mažesnius darbo užmokesčius ir taip išstumia iš rinkos jaunesnius žmones, negalėtume“, – konferencijoje „Lietuvos pensijų sistema: kaip užtikrinti socialiai teisingas ir tvarias pensijas?“ tikina M. Sinkevičius.

Daugiausia pensinio amžiaus žmonės, kaip pastebi „Sodros“ vadovas, dirba sveikatos priežiūros, ugdymo veikloje.

Ateityje turės dirbti ilgiau

Pasak M. Sinkevičiaus, tikimybė, kad „Sodros“ senatvės pensijos ir darbo užmokesčio santykis ateityje reikšmingai padidėtų, nėra didelė, privačios santaupos kaupiamos lėtai, todėl artimiausiu metu efektyvesnis būdas turėti daugiau pajamų senatvėje – būti pasirengus ilgiau dirbti.

„Pensinio amžiaus vėlinimas ir būtinojo stažo ilginimas – vienas iš institucinių būtų stabdyti senatvės pensijų mažėjimą.

Na, o reaguojant į poreikį ilgiau dirbti, reikėtų kryptingai sudaryti sąlygas vyresniems žmonėms išsilaikyti darbo rinkoje“, – kalba „Sodros“ vadovas.

Savo senatvės pensiją galite apskaičiuoti čia.