Verslas

2018.09.17 17:00

Dar sykį apie produktų kainas: ar tikrai maistas brango?

„Mes nuolat kalbame apie kainų kilimą, (...) bet pastarojo dešimtmečio Lietuvos duomenys rodo, kad labai didelio kilimo nėra. Matome labai aiškų kainų svyravimą, kuris priklauso nuo laikotarpio (...)“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako LRT žurnalistas, laidų vedėjas Mindaugas Aušra.

Žurnalistas atkreipia dėmesį, kad duomenys skaičiuojami pagal vidutinę produktų kainą ir reikia turėti mintyje, kad kai kurių produktų kainos galėjo kilti ar mažėti labiau.

Produkto žaliavos kaina labai skiriasi nuo galutinės prekės kainos, kurią pirkėjas moka parduotuvėje. Skirtingų maisto produktų antkainiai nemažai skiriasi, tai priklauso nuo to, kiek gamintojui reikia įdėti darbo. Pavyzdžiui, pieno žaliavos antkainis yra didesnis nei mėsos, nes gamintojas ilgiau perdirba pieno produktus, kol jie pasiekia pirkėją.  

M. Aušra pasidalijo įžvalgomis, kad užsienio valstybės, sumažinusios PVM kai kuriems maisto produktams, galutinę produkto kainą sumažino apie 15 proc., o tų produktų apyvarta padidėjo 10 proc. Tačiau reikia turėti mintyje, kad vos 1 proc. punkto PVM sumažinimas sumenkins valstybės biudžetą.

Išsamiau – įraše.