Verslas

2018.09.14 12:06

Prezidentė stojo į senjorų gretas: „Sodra“ skyrė pensiją, priklausys ir daugiau išmokų

Liepos 1 dieną prezidentė Dalia Grybauskaitė sulaukė pensinio amžiaus ir jai skirta „Sodros“ mokama senatvės pensija – 685 eurai. Kitąmet, nutrūkus įgaliojimams, prezidentė taip pat gaus ir rentą. 15min skaičiavimu, užvėrusi prezidentūros duris ji turėtų gauti per 4 tūkstančius eurų pensijos, o nuo 2021 metų, kai jai priklausys ir panaši europinė pensija už darbą Europos Komisijoje. Iš viso turėtų priklausyti per 8 tūkstančius eurų siekianti pensija.

Šiuo metu galiojantis moterų pensinis amžius Lietuvoje yra 62 metai ir 4 mėnesiai. Jis palaipsniui ilgėja, kol 2025 m. ir vyrų, ir moterų pensinis amžius sieks 65 metus.

Liepos mėnesį prezidentė D. Grybauskaitė sulaukė pensinio amžiaus ir jai buvo skirta 685 eurų pensija, 15min informavo prezidento kanceliarija. Tai mažiau nei dešimtadalis jos dabartinio atlyginimo.

„Prezidentė turi beveik 40 metų darbo stažą, kurio metu nepertraukiamai mokėjo socialinio draudimo įmokas Lietuvoje. Dar 5 metus prezidentė dirbo Briuselyje, mokėdama mokesčius į ES biudžetą. Taigi iš viso turi beveik 45 metų darbo stažą“, – teigiama 15min pateiktame prezidento kanceliarijos komentare.

D. Grybauskaitei šiuo metu yra 62-eji, tad ji nuolatos dirbo nuo tada, kai jai suėjo 17 metų.

„Sodros“ mokama senatvės pensija yra tik viena iš trijų pensijos dalių, kurios priklausys prezidentei D. Grybauskaitei.

Pasibaigus kadencijai, nuo 2019 m. liepos 12 d., prezidentei taip pat bus paskirta renta, kurią numato LR Prezidento valstybinės rentos įstatymas. Taip pat ji gaus ir europinę pensiją už darbą Europos Komisijoje.

D. Grybauskaitė antros ar trečios pakopos pensijų fonde papildomos pensijos nekaupė.

Palyginimui, liepą vidutinė senatvės pensija Lietuvoje siekė 324 eurus, turint būtinąjį socialinio draudimo stažą.

Renta – 3644 eurai

Nutrūkus įgaliojimams, prezidentui skiriama valstybinė renta – renta nėra laikoma pensija ir nuo amžiaus nepriklauso.

Renta susieta su prezidento atlyginimu ir sudaro lygiai pusę – šiuo metu tai būtų 3644 eurai, nes II ketvirtį prezidentės atlyginimas siekė 7288 eurų per mėnesį.

Kitąmet skaičiavimo tvarka keisis, kaip ir atlyginimai „popieriuje“, tačiau „į rankas“ gaunama rentos suma liks tokia pati ir augs paskui prezidento atlyginimą.

Trečia D. Grybauskaitės pensijos dalis – europinė pensija už veiklą Europos Komisijoje. Ji dar nėra iki galo aiški.

„Nuo 2021 m. kovo, sukakus 65 metams, prezidentei, kaip buvusiai Europos Sąjungos komisarei, kuri buvo atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą, priklausys ir europinė pensija. Kokia tai bus išmoka, prezidentė dar neinformuota – ji bus apskaičiuota 2021 metais“, – teigiama 15min gautame atsakyme.

Už 5 metų darbą Europos Komisijoje, vertinant pagal viešai pateiktą pensijų skaičiavimo schemą, D. Grybauskaitė galėtų tikėtis apie 21 proc. buvusio darbo užmokesčio EK, tai apytiksliai sudarytų apie 4000 eurų.

„Buvusių Europos Komisijos narių pensijos skaičiuojamos atsižvelgiant į jų tarnybos trukmę. Už kiekvienus pilnus darbo metus skaičiuojama 4,275 proc. nuo pagrindinio atlyginimo, gauto per paskutinius pilnus darbo metus. Pensija mokama nuo 65 metų amžiaus“, – reglamentą paaiškino panoręs likti neįvardytas šaltinis.

Tad bendra galutinė prezidentės pensija, sudėjus visas tris dalis, nuo 2021 m. kovo 1-osios galėtų viršyti ir 8300 eurų.

„Sodra“: prezidento renta nemažina pensijos

„Sodra“ paaiškino, kad visiems be išimties Lietuvos gyventojams, sulaukusiems senatvės pensijos amžiaus, ir turintiems bent 15 metų stažo, skiriama senatvės pensija, kurią moka „Sodra“. Pensijos dydis priklauso nuo stažo ir sumokėtų įmokų.

„Senatvės pensija, kurią moka „Sodra“, su renta nėra susieta. Senatvės pensija nemažėja dėl to, kad žmogus gauna rentą“, – teigiama 15min pateiktame komentare.

Prezidentas yra draudžiamas socialiniu draudimu, mokamos įmokos, atitinkamai skaičiuojamas ir stažas senatvės pensijai.