Verslas

2018.09.07 08:30

Turkijos lira toliau pinga: žinomas laikraštis keturiskart sumažino formatą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.07 08:30

Satyrinis laikraštis privalo vaizduoti aktualiausias šalies problemas, bet vienas garsiausių tokių leidinių Turkijoje – savaitraštis „LeMan“ padarė tai labai drastišku būdu. Dėl smarkiai kritusio Turkijos liros kurso laikraštis buvo išleistas sumažinus jo formatą net keturis kartus. Deja, eiliniams turkams, kuriems reikia kasdien apsipirkti, tai ne itin naudingas patarimas.

Nepaisant griausmingų Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano pareiškimų, kad Turkijos liros nuosmukis – užsienio jėgų sąmokslas, jo vyriausybė nesugeba sustabdyti šio proceso ir šalies valiuta nuo metų pradžios jau prarado daugiau kaip 40 proc. vertės. Skaudžiausiai tai pajuto turkų kompanijos, priverstos pirkti žaliavą užsienyje. Pavyzdžiui, žiniasklaida.   

„Mūsų verslas priklauso nuo popieriaus importo,  o kainos šiurpina. Beje, net jei atneši pinigų, popieriaus tiekėjai neskuba nešti popierių iš sandėlių, nes neaišku, kokia jo kaina bus po dviejų valandų“, – sako satyrinio laikraščio „LeMan“ vyr. redaktorius Tucay`us Akgunas.

Satyrinio laikraščio leidėjams teko imtis avarinių gelbėjimosi priemonių. Tai yra mažinti leidinio formatą, kad sutaupytų popieriaus. Rezultatas gerokai nustebino jų skaitytojus, bet redakcija tiki, kad žurnalas bent jau nežlugs.  

„Manau, jau peržengėme tą ribą. Tikiu kad „LeMan“ išliks ilgiausiai gyvuojančiu satyriniu laikraščiu Turkijoje, bet jokių ateities planų neturiu. Kalbėdamas apie ateitį turiu omenyje kitą savaitę“, – pripažįsta leidinio vyr. redaktorius.

Turkijos valiutos problemos siejamos būtent su autoritariniais metodais garsėjančio prezidento R. T. Erdogano valdymu. Jis daug metų tvirtina, kad neleis bankams didinti palūkanų, bet tai vienintelis veiksmingas centrinio banko instrumentas siekiant suvaldyti valiutos kritimą ir sparčiai didėjančią infliaciją. Eiliniams turkams prekių brangimas dabar – svarbiausias dalykas. 

Daugiau apie tai – Sauliaus Masalsko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt