Verslas

2018.09.04 18:49

Visuomenei pristatytas naujo teismų pastato projektas: statybai reikės 25–28 mln. eurų

LRT.lt2018.09.04 18:49

Pirmadienį visuomenei pristatytas naujo teismų pastato Vilniaus Šeimyniškių g. projektas. Planuojama, kad iki 2022 m. naujame teismų komplekse įsikurs Vilniaus apygardos teismas, Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rūmai ir Nacionalinė teismų administracija (NTA). Naujuoju projektu siekta sukurti modernią ir funkcionalią erdvę, tenkinsiančią teismo lankytojų poreikius ir užtikrinsiančią sklandesnį teismo darbą, teigiama NTA pranešime.

Sprendimas į vieną pastatą perkelti tris institucijas buvo priimtas, siekiant gerinti teismų paslaugų kokybę, efektyviau panaudoti pastatų eksploatavimui skiriamas valstybės lėšas ir spręsti teismų darbui reikalingų patalpų trūkumo problemą.

Pasak Nacionalinės teismų administracijos direktorės Redos Molienės, naujo teismų pastato poreikis akivaizdus: „Šių klausimų sprendimas jau trunka daugiau kaip šešerius metus. Tokio pastato statyboms dar 2012–2016 m. buvo organizuojamas  Viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės projektas, tačiau dėl didelės projekto vertės Vyriausybėje jį buvo atsisakyta patvirtinti. Nepradėjus  projekto realizuoti dabar, Vilniaus apygardos teismo situacija taps kritinė“.

Pasak R. Molienės,  šiuo metu dėl nepakankamo patalpų kiekio ir ploto Vilniaus apygardos teisme, kuriame nagrinėjamos sudėtingiausios rezonansinės bylos, proceso dalyviams nėra užtikrinamas kokybiškas viešųjų paslaugų teikimas: kyla problemų dėl nukentėjusiųjų ir liudytojų saugumo užtikrinimo, trūksta posėdžių salių, dėl to sudėtinga organizuoti operatyvų visų bylų nagrinėjimą. Teismo darbuotojai priversti dirbti ankštose patalpose, kurios neatitinka elementarių higienos reikalavimų.

Planuojama, kad į naują pastatą įsikėlus minėtoms institucijoms, ne mažiau kaip pusė investuotos sumos atsipirktų pardavus šiuo metu užimamus pastatus, be to valstybė per 10 metų sutaupytų apie 2 mln. Eur, išleidžiamų patalpų nuomai: „Planuojama, jog Lietuvos Aukščiausiasis Teismas įsikurtų šiuo metu Vilniaus apygardos teismo užimamose patalpose, būtų atlaisvinti ir Turto bankui perduoti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir NTA pastatai. Taip pat nebereikėtų mokėti nuomos už Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rūmų ir NTA nuomojamas papildomas patalpas“, – akcentuoja R. Molienė.

„Cloud architektai“ nuotr.

Šiuo metu yra baigiamas pastato projektavimo etapas, kurį atlieka UAB „Viltekta ir UAB „ Cloud architektai“, laimėję projektavimo konkursą. Preliminariais skaičiavimais, pastato statybai reikės apie 25–28 mln. eurų investicijų.

Naujuoju projektu siekta sukurti modernią ir funkcionalią erdvę, gyventojams strategiškai patogioje centrinėje miesto dalyje.

Šis pastatas skirsis nuo tipinių administracinės paskirties pastatų. 20, 6 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatui taikomi aukšti A+ energinio naudingumo klasės reikalavimai, pastatas atitiks aukščiausius saugumo reikalavimus, atsižvelgiant į didelius proceso dalyvių srautus bus sukurtos didesnės viešosios erdvės, įrengtos specialios paskirties patalpos (konvojavimo, darbo su įslaptinta informacija kambariai ir kt.). Siekiant mažinti išlaidas,  suprojektuotas tik minimalus  galimas automobilių stovėjimo vietų skaičius – apie 135 vietos (pastate dirbs apie 430 darbuotojų).

Kaip teigiama pranešime žiniasklaidai, šalia pastato planuojama įrengti bendramiestinę viešąją erdvę su naujai pasodintais ir statybos metu persodintais esamai augalais, išsaugant teritorijų planavimo dokumentuose numatyto dydžio žaliąją zoną ir suformuojant naują kokybišką aplinką vietos gyventojams. Sklypo prieigose taip pat numatoma įrengti naują dviračių taką šalia Šeimyniškių gatvės, atnaujinti šaligatvius, pastato sklype įrengti patogius praėjimo takus, juos sujungiant su pėsčiųjų takais, šiuo metu esančiais gretimoje žaliojoje zonoje, kurią yra pamėgę vietos gyventojai.  Įgyvendinant miesto reikalavimus susisiekimo infrastruktūrai ir siekiant gerinti eismo situaciją Šeimyniškių g., numatoma įrengti papildomą eismo juostą dešiniajam posūkiui į Rinktinės g., arčiau pastato patraukti viešojo transporto stotelę.

NTA vakar vykusiame viešajame projektinių pasiūlymų svarstyme išgirdo gyventojų lūkesčius išsaugoti jų pamėgtą parkelį ir parkavimo vietas automobiliams, todėl sieks tartis su Vilniaus miesto savivaldybe, kad būtų geriau atsižvelgta į Žirmūnų bendruomenės interesus.

„Bus siekiama, kad prioritetinis dėmesys būtų skiriamas planuojamo teismų pastato prieigose esančių žaliųjų zonų sutvarkymui ir papildomų automobilių parkavimo vietų įrengimui gyventojams“, – teigiama pranešime.

Valstybei skyrus finansavimą, statybos darbus planuojama pradėti 2019 metų viduryje ir užbaigti 2022 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt