Verslas

2018.09.04 19:44

Sveikatos apsaugos ministras kol kas nežada nuolaidų tabako gamintojams

BNS2018.09.04 19:44

Siūlymus griežtinti tabako gaminių prieinamumą teikiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tabako pramonei kol kas nežada jokių nuolaidų. Pasak antradienį su Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos (NTGA) atstovais susitikusio ministro, galutinius sprendimus priims Seimas.

„Paruošti teisės aktai yra įdėti į viešą erdvę, kad būtų galima pateikti pasiūlymus. Dalis nuogąstavimų ar argumentų buvo išsakyta ir šiandien (...), o kaip bus galų gale spręs Seimas, jeigu kažkokie projektai jį pasieks. Manau tų diskusijų bus labai daug“, – antradienį po susitikimo vyriausybėse žurnalistams sakė A. Veryga. 

Jis teigė, kol kas nenorintis kalbėti apie nuolaidas tabako gamintojams.

„Šiandien nenorėčiau kalbėti dėl ko gali būti atsitraukta. Buvo iškeltas klausimas dėl terminų, kad verslas galėtų geriau prisitaikyti. Galima diskutuoti dėl visko, dėl įgyvendinimo ir dėl formos. (...) Kiekvienas pasiūlymas savaip svarbus, Lietuvoje viešėjusi Pasaulio sveikatos organizacijos misija, kuri vertino mūsų tabako politiką, taip pat teikė daug pasiūlymų“, – teigė sveikatos apsaugos ministras.

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį interviu LRT RADIJUI teigė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymai, kuriais siekiama mažinti tabako gaminių prienamumą, neturėtų žlugdyti tabako gamintojų.

Sveikatos apsaugos ministras pritarė, kad siūlymai neturėtų kenkti legaliam verslui, tačiau pripažino, kad mažinant tabako prieinamumą verslas netektų dalies pajamų.

„Sprendimai neturėtų pakenkti legaliam verslui, kad prarastume biudžeto pinigus, ar nukentėtų legalus verslas, nes rinka persiskirstytų į nelegalią. Į šiuos argumentus reikia įsiklausyti ir daryti, kad taip neatsitiktų. Bet jei žmogus meta rūkyti ir nebeperka tabako gaminių, tai ar tai pakenks gamintojui, ar ne? Mano supratimu, taip, nes jis nebeparduos savo prekės“, – teigė A. Veryga.

Ministras pridūrė, kad pagrindinis pasiūlymų tikslas – mažinti rūkančiųjų žmonių skaičių. Anot jo, nauji siūlymai apimtų ir šiuo metu populiarėjančias elektronines cigaretes.

„Nenorėčiau leistis į diskusiją, koks produktas yra geresnis ar blogesnis. Su produktais susiję daug spekuliacijų. Kadangi tai santykinai nauji produktai, mokslininkai juos tyrinėja, atsiranda įrodymų, kokią žalą jie gali kelti. Aš į tokią diskusiją nelabai galėčiau leistis. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja tų produktų neskirstyti, nes kiekvienas jų yra savotiškai pavojingas. (...) Šiuo metu reguliavimas apima ir elektronines cigaretes, o kaip bus su naujais sprendimais, tai jau bus politinio apsisprendimo klausimas“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Tabako gamintojų atstovas: cigarečių prieinamumą geriausiai mažina akcizai

Tabako gamintojus vienijančios asociacijos atstovas sako, kad geriausiai šį tikslą pasiekti padeda akcizų didinimas.

„Jau dabar veikiančios priemonės yra pakankamai veiksmingos. Pasaulio sveikatos organizacija sutinka, kad veiksmingiausia priemonė apriboti rūkančiųjų skaičių yra akcizai, kainų politika“, – antradienį po susitikimo su premjeru ir sveikatos apsaugos ministru žurnalistams teigė Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos (NTGA) vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.

A. Neverauskas teigė pritariantis nuosaikiam tabako akcizų didinimui.

A. Neverauskas, BNS nuotr.

„Dėl kiekvieno akcizo didinimo turi būti konsultuojamasi, kad tai neiššauktų neigiamų pasekmių. (...) Taip, akcizai yra priemonė, sprendžianti tuos tikslus (mažinti rūkančiųjų skaičių – BNS), bet nesaikingas ir neproporcingas šios politikos vartojimas gali pakelti kontrabandos lygį“, – tvirtino NTGA vadovas.

Antradienį asociacija susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu aptarti Sveikatos apsaugos ministerijos parengtus siūlymus. Ministerija siūlo dar labiau sugriežtinti tabako prieinamumą – siūloma įteisinti vienodą cigarečių pakuotę, uždrausti demonstruoti jas parduotuvėse, neleisti rūkyti daugiabučių balkonuose, lauko kavinėse, paplūdimiuose ir kitose vietose.

„Įžvelgiame, kad dėl bendrinės tabako gaminių pakuotės kiltų kriminogeninė rizika. Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad kontrabanda, pavyzdžiui Australijoje išaugo 30 proc., o Jungtinėje Karalystėje pradėjo veikti naujos padirbinėtojų gamyklos, nes jiems tampa paprasčiau padirbti cigarečių pakelius“, – antradienį žurnalistams vyriausybėje kalbėjo A. Neverauskas.

Anot jo, taip keliamas klausimas, ar šios priemonės padės pasiekti norimus tikslu.

„Tas pats Australijos pavyzdys rodo, kad ilgus metus mažėjęs rūkančiųjų skaičius įvedus bendrinę pakuotę nustojo mažėti“, – tvirtino A. Neverauskas.

Vienos didžiausių pasaulyje JAV tabako kompanijų „Philip Morris International“ įmonės „Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktorius Gintaras Kalinauskas BNS sakė, kad svarbiausia yra užtikrinti visuomenės interesus, taip pat nesupriešinti rūkančiųjų ir nerūkančiųjų bendruomenių.

„Kokios bebūtų reformos, vartotojams turi būti užtikrinta teisė gauti informaciją ir teisė rinktis. Anot įstatymo projekto, pasyvų rūkymą turėtų išspręsti nerūkymo zonos. Tačiau yra veiksmingesnių būdų, pavyzdžiui, bedūmių alternatyvų naudojimas ir racionalus reguliavimas, kuris nesupriešintų dviejų bendruomenių ir kartu užtikrintų teisę į aplinką be tabako dūmų“, – BNS atsiųstame komentare sakė G. Kalinauskas.

Anot jo, siekiant apsaugoti nerūkančią visuomenės dalį nuo pasyvaus rūkymo žalos, reikia skatinti nenorinčius ar negalinčius mesti rūkyti asmenis pereiti prie alternatyvių, bedūmių produktų.

„Negaudami informacijos apie šiuolaikines alternatyvas, žmonės rizikuoja ir toliau rinktis produktus, kurie yra žalingesni ir jiems, ir aplinkiniams“, – teigė „Philip Morris Baltic“ atstovas.

Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su kitomis institucijomis parengtomis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisomis Lietuvoje siūloma dar labiau sugriežtinti tabako prieinamumą – siūloma įteisinti vienodą cigarečių pakuotę, uždrausti demonstruoti jas parduotuvėse, neleisti rūkyti daugiabučių balkonuose, lauko kavinėse, paplūdimiuose ir kitose vietose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt