Verslas

2018.08.20 15:00

VPT: įvairias paslaugas už milijoną eurų „Sodra“ pirko pažeisdama įstatymą

LRT.lt 2018.08.20 15:00

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), atlikusi „Sodros“ vykdyto spausdintuvų nuomos ir priežiūros  paslaugų pirkimo vertinimą nustatė, kad perkančioji organizacija, nustatydama reikalavimus, dirbtinai ribojo konkurenciją ir pažeidė Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintus skaidrumo ir lygiateisiškumo principus bei neracionaliai naudojo pirkimui skirtas lėšas. Pirkimą, kurio vertė 1 mln. 20 tūkst. eurų su PVM, „Sodra“ privalo nutraukti, rašoma VPT pranešime.

VPT atliko Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos kovo 28 d. skelbto „Naujų daugiafunkcinių spausdintuvų nuomos, įskaitant jų priežiūros paslaugas ir spaudus“ pirkimo vertinimą.

Perkančioji organizacija anksčiau vykdytu viešuoju pirkimu yra įgijusi 16-os spausdintuvu nuomos ir priežiūros paslaugas. Šiuo metu vykdomu pirkimu ji siekia išsinuomoti dar 293-is įrenginius (atskiriems teritoriniams skyriams) ir juos (kartu su turimais 49-iais spausdintuvais) sujungti į vieną sistemą su minėtais jau nuomojamais 16 įrenginių.

Reikalavimuose perkančioji organizacija nurodė, kad tiekėjai turi siūlyti tik „Optimidoc“ vartotojų apskaitos ir valdymo programinę įrangą. Atsakydama į tiekėjų klausimus, tokį reikalavimą perkančioji organizacija aiškino tuo, kad įstaigoje jau įdiegta programinė „Optimidoc“ įranga, palaikanti 16-ka įrenginių ir šiuo pirkimu plečiamas jau veikiantis sprendimas. Esą negalima instaliuoti naujos (ne „Optimidoc“) programinės įrangos vietoje dabar naudojamos, o  tiekėjas su pasiūlymu privalo pateikti visas reikalingas licencijas konkurso sąlygose numatytam įrenginių kiekiui.

Reikalaudama konkretaus gamintojo programinės įrangos (t. y. siekdama prie veikiančios 16-os įrenginių sistemos prijungti dar 342 įrenginius, esančius atskiruose organizacijos padaliniuose) ir nesuteikdama galimybės siūlyti lygiaverčio sprendimo, kuris leistų administruoti atskiras daugiafunkcių įrenginių sistemas, perkančioji organizacija dirbtinai apribojo konkurenciją ir pažeidė Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintus reikalavimus viešąjį pirkimą vykdyti skaidriai, proporcingai, lygiateisiškai, racionaliai naudojant pirkimui skirtas lėšas.

„Optimidoc“ yra uždaro kodo, mokama, licencijuojama programinė įranga, kuri gali būti įsigyjama pagal atskirą susitarimą su įrangos gamintoju. Remiantis viešai skelbiama informacija, iš visų prie šio pirkimo prisijungusių tiekėjų, „Optimidoc“ programinę įrangą savo klientams siūlo tik vienas tiekėjas – UAB Biznio mašinų kompanija (tas pats, kuris pagal ankstesnį viešąjį pirkimą jau teikia „Sodrai“ 16-kos spausdintuvų nuomos paslaugas ir jų priežiūrai yra įdiegęs „Optimidoc“ programinę įrangą, t.y. turi išankstinį susitarimą su įrangos gamintoju).

Leidus pirkime pasiūlymus teikti ir kitiems spausdintuvų gamintojams (jų atstovams) su lygiaverte programine įranga, tiekėjai būtų galėję konkuruoti pasiūlymų naudingumu, o ne derybinėmis pozicijomis su konkrečios programinės įrangos gamintoju.

Atsižvelgdama į nustatytus pažeidimus, VPT perkančiąją organizaciją įpareigojo nutraukti pirkimo procedūras. Pirkimo vertinimą rasite čia.