Naujienų srautas

Verslas2018.08.20 14:55

Diskutuos dėl prekybos centrų darbo ribojimo

BNS, LRT.lt 2018.08.20 14:55

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovybė su profesinėmis sąjungoms ir prekybininkais pirmadienį aptars siekį Lietuvoje riboti prekybos centrų darbą sekmadieniais ir per šventes.

Šalies profesinių sąjungų atstovai sutaria, kad iš pradžių parduotuvės nedirbtų per šventes ir paskutinį mėnesio sekmadienį. 

Prekybininkai tam priešinasi – Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas BNS anksčiau kritiškai vertino tokią idėją. Pasak jo, apribojus prekybos laiką, tektų mažinti darbuotojų skaičių, būtų pažeisti pirkėjų lūkesčiai, prekybos centrų darbuotojai nebetektų galimybės daugiau užsidirbti, nes per šventes ir savaitgaliais mokama daugiau.

Verslas teigia, kad toks ribojimas juos privers atleisti tūkstančius žmonių, o ekonomistai neabejoja – maisto kainos dar labiau didės.   

„Didieji prekybos tinklai turi efektyviausią logistikos grandinę, didžiausią derybinę galią ir jie iš dalies dėl to ir yra išstūmę mažesnes parduotuves, nes gali pasiūlyti mažesnes kainas, didesnį asortimentą, šviežesnes prekes. Tikėtis, kad apribojus didesnių prekybos centrų prekybos laiką dėl to sumažėtų kainos, tikrai nereikėtų – tai prieštarautų bet kokiai ekonominei logikai“, – sako „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

„Tvarkiečiai“ yra parengę Darbo kodekso pataisą, siūlančią nuo 2019-ųjų uždaryti parduotuves per šventes ir paskutinį mėnesio sekmadienį. Darbo kodekse įrašyta 13 šventinių dienų: Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai, Velykos, valstybingumo datos, Rasos, Žolinė, Motinos ir Tėvo dienos bei kitos. 

Lietuvoje diskusijos dėl prekybos centrų darbo laiko kyla nuo 2002 metų, kai didieji prekybininkai susitarė nedirbti per šventes, tačiau susitarimo laikėsi vos kartą – per tų metų Kalėdas. Seime šia tema diskutuota 2007 ir 2010 metais, bet prekybos centrų darbą ribojančios pataisos palaikymo nesulaukė.

Kaimyninėje Lenkijoje nuo šių metų kovo iki metų pabaigos parduotuvėms leista dirbti tik du sekmadienius per mėnesį, 2019 metais – vieną, o nuo 2020 metų darbas sekmadieniais bus uždraustas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi