Verslas

2018.08.20 18:52

Graikai nesužavėti pagalbos programos pabaigos švente

ELTA 2018.08.20 18:52

Graikijos ir Europos pareigūnai pirmadienį sveikino šalies oficialų pasitraukimą iš trečiosios ir paskutinės finansinės pagalbos programos kaip istorinę akimirką, bet paprastiems graikams taupymas pasilieka.

„Manau, kad finansinės pagalbos programa baigta tik popieriuje, praktiškai ji vis dar egzistuoja ir išliks dar daugelį metų griežtai prižiūrima“, – sakė 59-erių metų ekonomistas Yannis Simaressis.

Graikija jau priėmė įstatymus dėl naujų pensijų ir mokesčių lengvatų sumažinimų 2019 ir 2020 metais ir kelerius metus išliks tarptautinėje priežiūroje.

Per aštuonerius metus prarastas ketvirtadalis Graikijos bendrojo vidaus produkto (BVP), 300 tūkst. šalies geriausių ir ryškiausių žmonių emigracija ir ties 20 proc. svyruojantis nedarbo lygis nenuteikia šventiškai. 

„Tai buvo košmariška“, – sakė pensininkas Theodoros Prassas, kalbėdamas apie krizės metus.

„Ne tik tai, kad pajamos sumažėjo, bet ir mokesčiai padidėjo. Nekilnojamojo turto mokestis, pajamų mokestis labai išaugo. Labai padidėjo tiesioginiai mokesčiai. Žmonės daugiau nebegali gyventi“, – pridūrė jis. 

Kitas pensininkas Theodoros Karas sakė, kad jis „turėjo daug skolų, jam buvo žadama atjungti elektrą, o tai buvo gėda“.

Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre`as Moscovici pirmadienį atsargiai pažymėjo, kad „realybė šalyje išlieka sudėtinga“, bet vis tiek gyrė finansinės pagalbos programos pabaigą kaip „istorinę“. 

„Graikija galės finansuoti save finansų rinkose, apibrėžti savo ekonominę politiką ir būsimas reformas“, – pabrėžė jis Prancūzijos radijo stočiai „France Inter“.

Graikijos premjeras Alexis Tsipras pažadėjo, kad Graikija susitelks į „socialinius klausimus“.