Verslas

2018.08.16 21:01

Analitikai: silpstanti Indijos rupija – „dviašmenis kardas“ ekonomikai

ELTA 2018.08.16 21:01

Ketvirtadienį Indijos rupijos kursas pasiekė naujas rekordines žemumas. Analitikai perspėja, kad silpnesnės valiutos privalumus, kuriais naudojasi eksportuotojai, gali nusverti aukštesnės naftos kainos, kurias mokės trečia didžiausia Azijos ekonomika.

Rupijos kursas nukrito iki 70,38 už JAV dolerį, vos prieš dvi dienas pirmą kartą kirtęs 70 rupijų už dolerį ribą. Rupijos vertė stabiliai krinta per visus šiuos metus, metų pradžioje ji siekė 63,7 rupijos už dolerį.

Silpnesnė rupija palaiko Indijos prekių bei paslaugų sektorių užsienio rinkose, tačiau šalis yra aktyvi naftos importuotoja, tenkinanti daugiau nei du trečdalius savo žaliavos poreikių užsienyje.

Bet kokį eksporto augimą nusvers infliacinis spaudimas ir einamosios sąskaitos deficitas, teigia Indijos savitarpio fondų asociacija.

„Tai dviašmenis kardas Indijos ekonomikai“, – AFP agentūrai sakė asociacijos vadovas N. S. Venkateshas.

Bet kokius optimistinius pareiškimus, esą smunkanti rupija padės eksportuotojams, reiktų vertinti atsargiai, teigia Indijos eksporto organizacijų federacija (FIEO).

Pastarąją savaitę smuko Pietų Afrikos, Argentinos, Meksikos, Brazilijos ir Rusijos valiutos, nes, kaip ir Turkija, jos smarkiai priklausomos nuo užsienio kapitalo su dominuojančiu doleriu.

Silpnesnės rupijos privalumais gali pasinaudoti Indijos informacinių technologijų, paslaugų bei odos eksportuotojai, - bet tuo gali pasinaudoti ir jų konkurentai dėl savo nuvertėjančių valiutų.

„Galime prarasti savo konkurencingumą, be to, gali sumažėti ir iš eksporto gaunamas pelnas“, – sakė AFP agentūrai FIEO vadovas Ajay`is Sahai.

Analitikų teigimu, aukštos žaliavinės naftos kainos daro spaudimą Indijos valiutai, o ši investuotojams tampa mažiau patraukli.

„Brent“ rūšies naftos barelio kaina ketvirtadienį siekė 70,90 dolerio, gerokai viršydama maždaug 50 dolerių už barelį lygį prieš metus.

Silpstanti Indijos rupija skatina šalies einamosios sąskaitos deficito augimą, kai importo vertė viršija eksporto vertę, teigia analitikai.

Indijos centrinis bankas jau du kartus šiais metais didino palūkanų normą, taip mėgindamas bent kiek paskatinti rupijos kurso augimą. Tačiau, kaip AFP agentūrai sakė nepriklausomas ekonomistas iš Mumbajaus Ashutoshas Dataras, valiutos kursai ir toliau gali svyruoti tol, kol stabilizuosis naftos kainos ir nusistovės ekonominės sąlygos besivystančiose rinkose.