Verslas

2018.08.14 20:18

NT ekspertas: dabar statistinis vilnietis ar kaunietis gali įsigyti daug daugiau nei anksčiau

Šiuo metu gaunamų pajamų ir būsto kainos santykis siekia aukštumas – statistinis vilnietis ar kaunietis gali įsigyti daug daugiau nei anksčiau. Taip LRT TELEVIZIJAI sako Raimondas Reginis, rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims. „Praėjusiais metais fiksavome rekordinius nekilnojamojo turto rodiklius, sakėme, kad jau pasiekėme viršūnę, geresnių rezultatų pasiekti neįmanoma. Tačiau šiais metais vėl fiksuojame vis didesnius rodiklius: įsigyjama būstų už vis didesnes sumas, sandorių kiekis taip pat auga. Galime tikėtis, kad šie metai bus rekordiniai“, – prognozuoja ekspertas.

Pasak R. Reginio, ekspertai stebi realią situaciją: kiek būstų kasmet pastatoma. „Pastebime, kad pastatoma daugiau tiek namų, daugiabučių, tiek komercinių patalpų (verslo centrų, sandėliavimo patalpų ir taip toliau. (...)

Registrų centro duomenimis, lyginant šių metų pirmuosius 7 mėnesius su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, didmiesčiuose būstui, pavyzdžiui, butams, buvo išleista beveik 750 milijonų eurų. Tai – 9 procentais daugiau nei praėjusiais metais. Pinigų suma rinkoje tik didėja“, – sako rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims.

Eksperto teigimu, perkami tiek butai, tiek namai, tiek kotedžai: „Rinka pradėjo savo atsigavimą nuo daugiabučių plėtros, o pastaraisiais metais pastebime individualių namų segmento plėtrą.“

Prieš kelerius metus pastebėta, kad žmonės vis dažniau investavo ir į naujo būsto įsigijimą, o vėliau jį išnuomodavo, atskleidžia R. Reginis.

„Remiantis mūsų turimais praėjusių metų duomenimis, nuomos rinka išlieka vis dar aktyvi, o nuomos kainos nenukrito, nors tokių prognozių ir buvo. Egzistuoja stabili situacija, kai netrūksta ir nuomos pasiūlos, ir paklausos“, – LRT TELEVIZIJAI sako jis.

Anot R. Reginio, Vilniuje naujos statybos būsto vidutinė kaina artėja prie 1,5 tūkst. už 1 kv. metrą, tad apie 50 kv. metrų dviejų kambarių butas kainuoja apie 70–80 tūkst. eurų.

„Kitais metais turėsime vieną iš svarbiausių pokyčių – Europos centrinio banko sprendimą dėl bazinių palūkanų normų keitimo, jų kėlimo. Tad kitąmet matysime tam tikrus ženklus, galbūt rinkos nerimą ar paniką, nes pakils paslaugos aptarnavimo kaštai. Tai labai aktualu įsigyjantiems būstą už skolintas lėšas: akivaizdu, kad augančios palūkanos jiems nebus labai geras veiksnys“, – prognozuoja NT ekspertas.

Pokalbis su ekspertu – laidos įraše.