Verslas

2018.08.14 10:05

Turistai džiaugiasi pingančia lira, bet ekspertai įspėja dėl grėsmės visai ES

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.14 10:05

Toliau krintantis Turkijos liros kursas džiugina turistus, bet finansų analitikai Europoje perspėja, kad jei Turkijoje nebus suvaldytos problemos, jos gali išplisti į panašaus ekonominio lygio šalis ir pridaryti problemų visai Europos Sąjungai.

Turkijos valiutos nuosmukis iki 8 lirų už eurą ir beveik 7 lirų už dolerį labai patinka Turkijoje vasarojantiems turistams, bet jiems reikėtų nepamiršti, kad tikrai vertingų prekių ženklų daiktai į Turkiją yra importuojami, tai yra perkami už dolerius ar eurus, taigi tokios prekės negali staiga atpigti. Kitos taisyklės galioja vietinės gamybos prekėms.  

Turkijos verslininkai, matydami, kaip staigiai krinta liros kursas, suinteresuoti kuo daugiau uždirbti iš turistų. Nemaža dalis Turkijos verslininkų bei eilinių turkų yra pasiėmę paskolas užsienio valiuta, todėl jiems reikės uždirbti gerokai daugiau lirų, kad sumokėtų palūkanas ir grąžintų paimtus pinigus. Nemaža dalis turistų tai puikiai supranta.

„Iš tikrųjų, dėl nuvertėjusios vietos valiutos yra skirtumas tarp kainų Kuveite ir Turkijoje, bet tikimės, kad Turkijos lira atsigaus, o perkantiems čia linkime, kad ji išliktų tokia pat pigi“, – sako turistas iš Kuveito.

Turkijos prezidento nesutarimai su JAV prezidento administracija dėl Turkijoje 2 metus kalinamo protestantų pastoriaus virsta vis platesnio masto ekonominiu karu ir tai kelia nemažai nerimo Europoje.

„Turkijos krizė kilo dėl dviejų priežasčių. Viena – ilgalaikė – didelė infliacija. Tai susiję su mažėjančiu pasitikėjimu Turkijos ekonomine politika. Lira jau krito ir prieš prezidentui Donaldui Trumpui paskelbiant sankcijas ir tarifus. Be abejo, D. Trumpo sprendimas, jo pranešimai „Twitter“ tinkle pastarosiomis savaitėmis pagreitino pokyčius, taigi abu faktoriai prisidėjo prie Turkijos bėdų“, – paaiškina finansų analitikas Carstenas Brzeskis.

Kita vertus, 80 mln. gyventojų turinčios Turkijos bendras nacionalinis produktas yra mažesnis nei Nyderlandų, todėl Turkijos valiutos krizė neturėtų virsti didele tarptautine problema, bet Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos bankai, kurie suteikė Turkijai didžiausias paskolas, labai norėtų, kad ši iš esmės politinė krizė būtų kuo greičiau išspręsta.