Verslas

2015.09.08 13:45

Pusmečio tyrimas: Lietuvoje prekiaujama saugiais augaliniais produktais

LRT.lt2015.09.08 13:45

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ištyrė per 260 augalinio maisto produktų mėginių. Apibendrinus pusmečio duomenis specialistai pripažįsta, kad mūsų šalyje parduodamos daržovės, vaisiai, uogos ir kiti augaliniai produktai yra saugūs.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ištyrė per 260 augalinio maisto produktų mėginių. Apibendrinus pusmečio duomenis specialistai pripažįsta, kad mūsų šalyje parduodamos daržovės, vaisiai, uogos ir kiti augaliniai produktai yra saugūs.

Nenustatyta nė vieno taršos sunkiaisiais metalais, pelėsinių grybų toksinais ar kitais teršalais atvejo, didžiausią leistiną koncentraciją viršijantys pesticidų likučiai aptikti tik 2 mėginiuose.

Buvo tirti įvairūs maisto produktai: kūdikių maistas, aliejai, arbatos, įvairūs grūdų gaminiai. Parsidėjus šviežių vaisių, daržovių ir uogų sezonui, didžiausias dėmesys skirtas jų saugos įvertinimui.

Per didelė pesticidų likučių koncentracija – ryžiuose ir braškėse

Pesticidų likučiai tirti iš viso 173 mėginiuose, iš jų didžiąją dalį sudarė vietos augintojų tiekiamų, iš kitų ES šalių atvežtų ar iš trečiųjų šalių importuotų vaisių, daržovių ir uogų tyrimai. Net 50 proc. tirtų mėginių nebuvo nustatyta jokių pesticidų likučių, kitur jų koncentracija neviršijo nustatytų didžiausių likučių koncentracijos ribos.

Iš visų tirtų mėginių saugos reikalavimų dėl pesticidų neatitiko tik 2 mėginiai. Didžiausią leistiną koncentraciją viršijantys pesticidų likučiai nustatyti ryžių iš Vietnamo bei lietuviškų braškių mėginiuose. Jų partijas uždrausta realizuoti.

Specialistai pastebi, kad lyginant su ankstesniais metais keičiasi nesaugių produktų kategorijos. Pavyzdžiui, šiais metais per didelė pesticidų likučių koncentracija nustatyta ryžiuose, braškėse, anksčiau šioje statistikoje vyravo citrusiniai vaisiai.

Vasaros pradžioje tradiciškai ypatingas dėmesys buvo skirtas braškėms. Įvairiose prekybos vietose – parduotuvėse, turgavietėse, iš ūkininkų laukų – buvo paimti 26 braškių mėginiai. Ištirti 16 lietuviškų ir 10 įvežtų iš ES valstybių braškių mėginiai dėl galimos padidintos taršos pesticidais. Ieškota apie 480 įvairių pesticidų.

Pažymėtina, kad jau keletą metų mūsų ūkininkų užaugintose braškėse nenustatoma jokių pesticidų liekanų, nors uogos ir neekologiškos. Šiemet, tokių ypatingai „švarių“ uogų mėginiai sudarė pusę visų tirtų lietuviškų braškių mėginių. Specialistai pastebi, kad labai svarbu ne tik kaip savo laukuose tvarkosi pats ūkininkas, bet ir kaimynų ūkinė veikla.

Tyrimas parodė, kad šiais metais vienintelis atvejis, kai pesticidų likučiai braškėse viršijo nustatytą didžiausią leistiną koncentraciją, susijęs su gretimame lauke auginamų kultūrų purškimu, taip užteršiant ir šalimais auginamas uogas.

Dar viena labai populiari vaisių rūšis – bananai. Per šių metų pirmąjį pusmetį ištirti bananų, atvežtų iš Prancūzijos, Ekvadoro ir Kolumbijos, mėginiai. Visuose ištirtuose mėginiuose pesticidų likučiai buvo minimalūs ir neviršijo leistinų koncentracijų.

Tyrimai dėl kitų maisto teršalų

Buvo tiriama ir galima tarša kitais maisto teršalais. Pavyzdžiui, ryžiuose, sausuose pusryčiuose, dribsniuose, riešutuose, džiovintuose vaisiuose, kūdikių maiste, miežinėse kruopose, vyne ar prieskoniuose, buvo tiriami mikotoksinų ir sunkiųjų metalų (švino, kadmio) likučiai. Mikotoksinai – tai įvairių pelėsinių grybų išskiriamos toksinės medžiagos, užteršiančios pelėsio apniktus maisto produktus.

Keptuose ir skurdintuose augaliniuose produktuose – duonos gaminiuose, javainiuose ir pan. analizuota galima tarša akrilamidais. Chemine medžiaga, kuri susidaro perdirbant krakmolingus maisto produktus aukštoje temperatūroje, ir  kuri yra žinoma kaip kancerogenišku ir genotoksiniu poveikiu pasižymintis teršalas.

Pažymėtina, kad ištyrus 87 įvairių maisto produktų mėginius, nė viename iš jų nebuvo nustatyta minėtų teršalų – mikotoksinų, sunkiųjų metalų ar akrilamidų likučių, viršijančių nustatytas didžiausias leistinas koncentracijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.