Naujienų srautas

Verslas2013.07.26 09:51

Mėlynių – dukart mažiau nei pernai

Pernai rekordiškai daug mėlynių sukaupę jų supirkėjai šiemet tenkinasi perpus mažesniu populiariausių Lietuvos miško uogų kiekiu. Verslininkai teigia, kad gausaus mėlynių derliaus pamečiui Lietuvoje beveik nepasitaiko.

Pernai rekordiškai daug mėlynių sukaupę jų supirkėjai šiemet tenkinasi perpus mažesniu populiariausių Lietuvos miško uogų kiekiu. Verslininkai teigia, kad gausaus mėlynių derliaus pamečiui Lietuvoje beveik nepasitaiko, rašo „Lietuvos žinios“.

Lietuvoje vidutiniškai per metus superkama apie 1000 tonų mėlynių, tiek jų planuojama sukaupti ir šiemet. Pernai mėlynių supirkėjai jų turėjo beveik dukart daugiau. Nors uogų šiemet užaugo mažiau, jų kaina tokia pat kaip pernai: turguose šviežios mėlynės kainuoja nuo 6 iki 10 litų už litrą, o prekybos tinkluose – 20 litų už kilogramą.

Blogiau, bet nesiskundžia

Molėtų rajone įsikūrusiai įmonei „Baltic snails“, kuri verčiasi sraigių, uogų, grybų supirkimu, perdirbimu bei eksportu į Vakarų Europos ir Skandinavijos valstybes, šiemet ne patys geriausi metai. Bendrovės direktorius Rolandas Miliauskas LŽ sakė, kad mėlynių šiemet prirenkama beveik dukart mažiau negu pernai. „Uogos nukrito nesunokusios. Žydėjo smarkiai, bet uogos neužsimezgė“, – apgailestavo verslininkas. Pasak R.Miliausko, mėlynėms subręsti reikia gerų oro sąlygų. Dabar kone savaitę besilaikantys lietingi orai taip pat trukdo rinkti mėlynes. Verslininkas pažymi, kad mėlynių derlius kiekvienais metais nebūna vienodai gausus. „Pernai mėlynių buvo daug, o šiemet jų jau mažiau“, – sakė jis.

Anot R.Miliausko, mėlynių sezonas Lietuvoje prasideda maždaug birželio pabaigoje, kai pasirodo pirmosios dar ne visai sunokusios uogos. Liepos pradžioje jų jau randama daug, o mėlynes rinkti galima iki pat pirmųjų šalnų, bet uogų kokybė jau bus gerokai suprastėjusi.

Liko dešimt dienų

„Nesakyčiau, kad šiemet prastas mėlynių derlius. Greičiau tvirtas lietuviškas vidurkis. Aišku, kai pradedame lyginti su praėjusių metų derliumi, šiemetis atrodo prastas. Turbūt žmonės pamiršta, kiek uogų buvo pernai arba prieš ketverius penkerius metus“, – aiškino Virginijus Varanavičius, Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas ir Varėnoje įsikūrusios uogų supirkimo bendrovės „Vipreka“ vadovas.

Pernai Lietuvoje supirktas rekordinis mėlynių kiekis. R.Varanavičiaus teigimu, toks derlius pasitaiko kartą per 8–10 metų. Lietuvoje jų supirkimo vidurkis, pasak jo, yra 1000 tonų mėlynių per metus, o pernai supirkta beveik 2000 tonų.

Šiuo metu mėlynės superkamos maždaug po 7–7,5 lito už kilogramą. V.Varanavičiaus vadovaujama įmonė „Vipreka“ šiemet planuoja jų supirkti 200–300 tonų – bene perpus mažiau negu pernai. Dalį uogų įmonė parduoda vietinėje rinkoje, kitas užšaldo ir eksportuoja. „Nors mėlynės dar bus renkamos iki rugsėjo, mes skaičiuojame, kad intensyvaus rinkimo ir supirkimo liko dešimt dienų. Žinoma, jeigu leis oro sąlygos“, – sakė V. Varanavičius.

Renka ir vaikai

Uogų ir grybų rinkėjų, pasak V. Varanavičiaus, vis mažiau, nes tradiciniai kaimai ne tik Dzūkijoje, bet ir Vidurio bei Rytų Lietuvoje, kur auga daugiausia mėlynių, nyksta. „Ateityje tikrai susidursime su šia problema. Net jeigu grybų ir uogų miške augs gausiai, nebus kam jų rinkti. Taip jau buvo ekonomikos pakilimo metais, kai miško gėrybių derėdavo gausiai, o rinkėjų nerasdavome, nes visi turėjo kitų darbų ir, kaip Europos šalyse, niekas nenorėjo eiti į mišką“, – prisiminė verslininkas.

Pasak jo, pagrindiniai uogautojai – jaunimas, vaikai ir kaimuose likę pensininkai. Darbštus uogautojas per dieną prirenka 15–20 kilogramų mėlynių ir uždirba apie 100 litų. Kasdien uogaudamas per mėnesį gali prisidurti papildomus 2–3 tūkst. litų. „Yra ir tokių „žmonių – mašinų“, kurie užsidirba ir daugiau, bet tokių reta“, – dėstė V. Varanavičius.

Po trijų ar keturių savaičių, pasak verslininko, miškuose prasidės bruknių, o rugsėjį – spanguolių sezonas. Pirmąjį vasaros mėnesį Lietuvos miškuose renkamos žemuogės, tačiau šių uogų superkama palyginti nedaug.

Brangiausia vasaros uoga

Vieno iš didžiųjų prekybos tiklų parduotuvėse šviežios mėlynės pasirodo liepos mėnesio pradžioje, o jomis prekiaujama iki rugpjūčio pabaigos. „Prekiaujame tik lietuviškomis mėlynėmis. Šiemet jų iki liepos 23 dienos pardavėme apie 10 proc. daugiau nei pernai. Per savaitę visoje Lietuvoje parduodame apie 100 kilogramų mėlynių. Tai nėra daug turbūt dėl to, kad mėlynė – brangiausia vasaros sezono uoga. Pavyzdžiui, braškių nuperkama beveik 10 kartų daugiau negu mėlynių“, – pasakojo prekybos tinklo komunikacijos vadovė.

Parduotuvėse mėlynės siūlomos 250 ir 500 gramų plastikinėmis pakuotėmis, jos kainuoja 20 litų už kilogramą, kaip ir pernai. Turguje ir pakelėse mėlynės dažniausiai parduodamos litrais. Žinovų teigimu, 1 kilogramas mėlynių tilptų į 1,7 litro stiklinę tarą. Turguose šiuo metu mėlynės kainuoja 6–10 lito už litrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi