Verslas

2018.08.09 12:00

Artėjant mokslo metams ragina kreiptis dėl paramos: kas ją gali gauti

Jeigu vienam šeimos nariui per mėnesį tenka mažiau nei 183 eurai, tokios šeimos raginamos kreiptis dėl galimybės gauti paramą mokinio reikmėms įsigyti ir nemokamo maitinimo, LRT RADIJUI sako Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos ir būsto skyriaus vedėja Svetlana Kulpina. Anot jos, savivaldybės taiko įvairias išimtis, todėl tam tikrais atvejais paramos gali tikėtis ir didesnes pajamas gaunančios šeimos.

SADM atstovė LRT RADIJUI tvirtina, kad egzistuoja dvi paramos mokiniams rūšys – nemokamas maitinimas mokyklose ir parama mokinio reikmenims įsigyti.

Dėl pastarosios prašymai priimami iki spalio 5 d. Dėl nemokamo maitinimo, akcentuoja S. Kulpina, šeimos gali kreiptis visus metus, pavyzdžiui, pablogėjus finansinei situacijai.

„Turbūt reikėtų priminti, kokių šeimų vaikai turi teisę gauti socialinę paramą. Tai tos šeimos, kurių pajamos vienam šeimos nariui yra mažesnės nei pusantro valstybės remiamų pajamų dydžio, t. y. 183 eurai. Jeigu vienam šeimos nariui tenka mažiau nei 183 eurai, šeima turi teisę kreiptis dėl socialinės paramos mokiniams – nemokamo maitinimo ir paramos mokinio reikmenims įsigyti“, – nurodo S. Kulpina.

Ji priduria – atskirais savivaldybių tarybų nustatytais atvejais šeimos gali gauti paramą, net jeigu gaunamos pajamos yra didesnės nei minėtos. S. Kulpinos tvirtinimu, numatyti atvejai yra liga, nelaimingas atsitikimas. Taip pat tokia parama teikiama gausioms šeimoms (auginančioms tris ar daugiau vaikų), neįgaliems tėveliams, auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus.

„Tokioms šeimoms socialinė parama mokiniams skiriama ir su didesnėmis pajamomis, t. y. jeigu pajamos yra mažesnės negu du valstybės remiamų pajamų dydžiai arba 244 eurai“, – sako S. Kulpina.

Socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams parama gali būti teikiama pagal individualius poreikius. Rekomendavus socialiniams darbuotojams ar socialiniams pedagogams, vaikas mokinio reikmenimis aprūpinamas individualiai. Tokiu atveju šeimoms pinigai nėra išmokami, pagalba teikiama įvertinus, ko reikia konkrečiam vaikui.

Vienkartinė parama įsigyti mokinio reikmenims siekia 57 eurus. S. Kulpinos pastebėjimu, iš pirmo žvilgsnio tai atrodo kaip nedidelė suma, tačiau specialistė pabrėžia – tai parama mokiniui: „Toms nepasiturinčioms šeimoms dar skiriama ir socialinė pašalpa. Kaip žinia, visiems Lietuvos vaikučiams skiriami vaiko pinigai, taigi bendra suma, sudėjus visą valstybės paramą, yra ne tokia jau maža.“

S. Kulpinos teigimu, šeimoms, kurioms jau paskirta socialinė pašalpa, nereikia pateikti duomenų apie gaunamas pajamas, nes šie duomenys savivaldybėje jau yra. Tokiu atveju pateikiamas tik laisvos formos prašymas skirti nemokamą maitinimą arba paramą mokinio reikmenims įsigyti.

Šeimoms, kurios socialinės pašalpos negauna, prie prašymo paraiškos būtina pridėti pažymą apie pajamas, gautas per paskutinius tris mėnesius iki kreipimosi dėl socialinės paramos. Jeigu šeimos finansinė situacija pablogėjo kreipimosi mėnesį, pavyzdžiui, sumažėjo pajamos, gimė vaikelis, vertinamos tik kreipimosi mėnesio pajamos.

Praėjusiais metais socialinę paramą gavo apie 53 tūkst. mokinių. Tai sudaro apie 15 proc. visų mokinių, kurie mokosi pagal priešmokyklinio arba bendrojo ugdymo programą. Tikimasi, kad šiais metais besikreipiančių skaičius gali siekti apie 65 tūkst. Tai lemia padidintas valstybės remiamų pajamų dydis – nuo 102 eurų jis išaugo iki 122 eurų.

Daugiau informacijos apie galimybę gauti paramą galima rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, savivaldybių internetinėse svetainėse. Dėl individualios informacijos, siekiant pasitikslinti, rekomenduoajma kreiptis į atsakingus savivaldybių skyrius.

Pagal LRT RADIJO laidą „Ryto garsai“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.