Verslas

2018.08.07 18:16

Kiaulių maras Akmenės rajono komplekse: užkrėstos kiaulienos galėjo patekti į rinką

LRT.lt, BNS, LRT RADIJAS2018.08.07 18:16

Viename didžiausių Lietuvos kiaulininkystės kompleksų nustatytas kiaulių maras. Židinys užregistruotas Akmenės rajone esančiame „Skabeikių“ komplekse, kuris priklauso „Idavang“. Ruošiamasi utilizuoti apie 20 tūkst. kiaulių. Kaip LRT RADIJUI sakė Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Darius Remeika, užkrėstos kiaulienos greičiausiai pateko ir į rinką.

Bendrovės „Idavang“ atstovai rugpjūčio 6 d. kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą pranešdami apie pastebėtą padidėjusį kiaulių gaišimą minėtame komplekse.

Išsiuntus nugaišusių kiaulių mėginius tyrimams, buvo nustatyta afrikinio kiaulių maro diagnozė. Ją patvirtino ir rugpjūčio 7-ąją atlikti pakartotiniai tyrimai.

„Kompleksas atitinka aukščiausius biosaugos reikalavimus, jame įdiegtos ir naudotos visos ypatingos saugos priemonės. Kol kas mes nežinome, kaip užkratas galėjo patekti į kompleksą. Šiuo metu tai – pats svarbiausias klausimas, į kurį ieškome atsakymo“, – sakė „Idavang“ generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

Į rinką galėjo patekti užkrėstos kiaulienos

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas sako, jog afrikinį kiaulių marą į Danijos kapitalo bendrovės „Idavang“ fermą galėjo atnešti žmonės arba transportas.

D. Remeikos teigimu, „Skabeikių“ kompleksas dar pavasarį atitiko visus tokiai fermai keliamus saugos reikalavimus. 

„Ūkis buvo tikrintas kovo viduryje ir buvo nustatyta, kad jis atitinka jam keliamus reikalavimus. Dažniausiai potencialios priežastys yra transportas ir žmonės. Virusas didžiausią tikimybę turi patekti su žmonėmis, kurie dirba, lankosi ir paslaugas atlieka, bei per transportą, kuris veža gyvūnus“, – BNS teigė D. Remeika. 

BNS nuotr.

Jo teigimu, veterinarai bandys nustatyti tikslias priežastis, kodėl virusas pateko į 19,5 tūkst. kiaulių fermą. 

„Ūkis [kiauliena] prekiavo. Jis yra uždaro ciklo ir turi savo paršavietes, mažus paršelius, penimas kiaules ir uždaugintas kiaules, kurias parduoda. Prekyba kiaulėmis iš šio ūkio vyko – nustatyta, kad buvo išvežta į kelias įmones. Šiuo metu vyksta [užkrėstos] mėsos atsekamumas.

Tačiau aiškiai turime pasakyti, kad Afrikinio kiaulių maro virusas žmogui neturi jokios įtakos, nepavojingas. Dabar svarbu, kad per mėsą, kuri buvo užkrėsta, virusas nebūtų išplatintas po kitas įmones ir prekybos vietas“, – LRT RADIJUI komentavo VMVT vadovas.

Pasak jo, siekiant aptikti virusą, bus paimti mėginiai iš šviežios mėsos ir kiauliena, kurioje virusas bus rastas, bus išimta iš rinkos.

D. Remeika, BNS nuotr.

D. Remeika kalbėjo, kad „idavang“ daug dėmesio skyrė biosaugos stiprinimui, tačiau nepaisant to, buvo spragų. 

„Jeigu idealiai laikaisi biosaugos, virusas neturėtų patekti į ūkį ir kiaulės neturėtų apsikrėsti. Kažkur spraga turėjo būti. (...) Įmonės požiūris yra geras, daug investuojama į biosaugą ir tikrai supratimas geras, bet kažkur spraga pasitaikė“, – sakė tarnybos vadovas. 

Anot jo, bus sprendžiama, ar papildomai patikrinti kitus įmonės ūkius, nes šiuo metu – afrikinio kiaulių maro pikas, ir bet koks papildomas apsilankymas fermose kelia ligos protrūkio riziką.

Ne pirmas protrūkis

Šiuo metu yra visiškai sustabdytas bet koks grūdų ir žmonių judėjimas iš fermos ir į ją, išskyrus židinį utilizuojančius specialistus. Tai jau ne pirmas kartais, kai „Idavang“ tenka susidurti su maro protrūkiu. 2014 metų vasarą dėl kiaulių maro „Idavang“ Rupinskų komplekse Ignalinos rajone teko sunaikinti maždaug 19 tūkst. kiaulių.

Kiaulių utilizavimo darbai prasidės nedelsiant, VMVT patvirtinus darbų atlikimo tvarką. Pašalinus židinį ir utilizavus užkratą nedelsiant bus atliekami komplekso dezinfekavimo darbai.

Prieš savaitę Akmenės rajone, Papilės seniūnijoje AKM židinį aptikus šeimos ūkyje, kur savoms reikmėms buvo laikomos 4 kiaulės, „Skabeikių“ kompleksas pateko į 10 km priežiūros zoną. Todėl iš komplekso jau buvo neleidžiama parduoti ar išvežti gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų.

VMVT konstatuoja, kad ir toliau sparčiai daugėja AKM protrūkių skaičius kiaulių laikymo vietose. Nuo šių metų pradžios Lietuvoje nustatytas 41 AKM židiniai 16-oje Lietuvos rajonų – Alytaus, Akmenės, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kėdainių, Lazdijų, Mažeikių, Pakruojo, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių, Šakių, Trakų ir Varėnos rajonų ir Birštono savivaldybės ūkiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt