Verslas

2018.08.07 13:16

JAV sankcijos Iranui kelia naftos kainas, brangti kurui yra dar viena priežastis

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2018.08.07 13:16

Investuotojams nuogąstaujant dėl Irano naftos eksporto, kuris, JAV grąžinus sankcijas šiai šaliai, turėtų sumažėti, naftos kainos kopia aukštyn. Ekonomistas Žygimantas Mauricas LRT.lt sako, kad automobilių savininkų brangesnės kuro kainos laukia ne tik dėl brangstančios naftos, tačiau ir dėl to, kad vasara – kelionių bei išaugusio kuro vartojimo metas.

Tyrimų instituto Londone „Energy Aspects“ vyr. analitikė Amrita Sen CNBC sako, kad naftos kainos gali pasiekti 90 JAV dolerių už barelį ribą.

„Artimoje ateityje galime stebėti 80 ar net 90 JAV dolerių už barelį seksiančias naftos kainas. Tai labai priklausys nuo to, kiek Irano naftos prarasime dėl sankcijų“, – kalba A. Sen.

 „Goldman Sachs“ energetikos pramonės tyrimų vadovė Michele Della Vigna neabejoja, kad naftos rinka artimiausiais mėnesiais susidurs su pasiūlos augimo lėtėjimu, o paklausa tebebus didelė.

„Naftos paklausa labai stipri, o naftos rinka labai greitai eikvoja OPEC naftos atsargas. Taigi, situacija naftos rinkoje tampa labai įtempta.

Nėra abejonių, kad susidursime su pasiūlos lėtėjimu. Venesuelos gavyba lėtėja, dėl sankcijų Iranui iš naftos rinkos gali dingti 1 mln. barelių per dieną. Tiesa, tai priklausys ir nuo Kinijos reakcijos. Libijos gavyba išlieka nenuspėjama, o JAV gavybą kol kas riboja infrastruktūra“, – „Bloomberg“ sako M. D. Vigna.

Po sukrėtimų tikisi mažesnių kainų

Banko „Luminor“ vyr. ekonomistas Ž. Mauricas sako, kad dalis sankcijų poveikio jau yra įskaičiuota į padidėjusią naftos kainą, nes finansų rinkos nelaukia iki paskutinės akimirkos.

„Tačiau, manyčiau, poveikis nebus ilgalaikis. Ateities sandorių kainos rodo, kad naftos kaina po kelerių metų turėtų šiek tiek sumažėti. Rinkos tikisi trumpalaikio sukrėtimo, tačiau, augant kainoms, pasiūla didės kitur. Ypač jautriai į kainų pasikeitimus reaguoja JAV skalūnų gavybos kompanijos.

Esama prognozių, kad jau po penkerių metų JAV išgaus tiek pat naftos, kiek Rusija ir Saudo Arabija kartu sudėjus. Kita vertus, pagrindinė kainų kilimo dėl sankcijų priežastis yra tai, kad JAV nemaža dalimi kontroliuodavo naftos transportą, nes pats Iranas neturi tam reikalingos infrastruktūros. Tačiau vis aktyvesniu žaidėju tampa Kinija, ji turi nemažai tanklaivių ir gali pirkti naftą iš Irano. Taigi, ta nafta iš rinkos visiškai neturėtų dingti“, – kalba pašnekovas.

Ž. Mauricas, BNS nuotr.

Dvi priežastys brangti kurui

Daugelis žino: jei naftos kainos šokteli, tai greitai pajunta ir degalų pirkėjai, deja, tokio greito poveikio kuro kainoms neturi žaliavų kainų kritimas.

Pasak Ž. Maurico, tai, kad krintant naftos kainoms degalai nepinga taip greitai, kaip jie brangsta naftos kainoms augant, nėra tik Lietuvos fenomenas.

„Yra atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad reakcijos laikas yra gerokai trumpesnis, kai naftos kaina kyla. Ypač jei kainas kelia rinkos lyderiai“, – sako jis.

Dar vienas vairuotojams nepalankus veiksnys, anot Ž. Maurico, yra tai, kad vis dar tęsiasi vasaros sezonas.

„Vasarą naftos produktų paklausa išauga, nes žmonės kur kas daugiau keliauja. Tuomet svarbi tampa ne tik žaliavos kaina, tačiau ir gamybiniai pajėgumai. JAV vasaros sezonu naftos perdirbimo įmonės nespėja pagaminti kuro. Dėl to dalis kuro yra eksportuojama iš Europos į JAV. Kuras į JAV yra netgi eksportuojamas iš Lietuvos, o atsiradęs kuro deficitas gali didinti kainas vasaros sezonu“, – pasakoja ekonomistas.

Ž. Mauricas pažymi, kad šiek tiek lengviau vairuotojai galės atsikvėpti vėlyvą rudenį, kai kuro paklausa nebus tokia didelė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.