Verslas

2015.09.08 13:45

Slovėnijos ekonomika vis dar apimta krizės

Slovėnijos valdžia, bandydama rasti išeitį, kaip įveikti krizę, nuo liepos 1 d. padidino PVM, tačiau kartu pakilo degalų, komunalinių paslaugų ir daugelio kitų prekių kainos. Nors verslininkai mano, kad didesnis PVM naudos neatneš, Slovėnijos vyriausybė ateinančiais metais planuoja įvesti dar daugiau mokesčių.

Slovėnijos valdžia, bandydama rasti išeitį, kaip įveikti krizę, nuo liepos 1 d. padidino PVM, tačiau kartu pakilo degalų, komunalinių paslaugų ir daugelio kitų prekių kainos. Nors verslininkai mano, kad didesnis PVM naudos neatneš, Slovėnijos vyriausybė ateinančiais metais planuoja įvesti dar daugiau mokesčių.

Bankrutuoja įmonės

Jau kurį laiką tiek tarptautiniai, tiek vietiniai ekspertai atkreipia dėmesį į sunkią Slovėnijos ekonomikos padėtį. Šių metų gegužės mėnesį Slovėnijos premjerė Briuselyje pristatė programą, kurioje buvo išdėstytos reformos, skirtos stabilizuoti ekonomikos padėčiai. Per pastaruosius keletą metų Slovėnijoje bankrutavo nemažai įmonių, taip pat Slovėnijos vyriausybė suteikė valstybinę finansinę paramą kai kurioms privačioms įmonėms. Dabartinis finansų ministras mano, kad valstybinė parama įmonėms nedavė laukiamų rezultatų – tokios priemonės neskatino ekonomikos augti, t. y. Slovėnijos ekonomika vis dar apimta krizės.

Slovėnijos valstybės skola 2012 m. siekė 54,1 proc. BVP, o biudžeto deficitas – 4 proc. BVP. Teigiama, kad šiais metais Slovėnijos valstybės skola dėl bankų sektorius reorganizacijos gali viršyti 60 proc. BVP. Tai yra riba, kuri nustatyta Mastrichto kriterijuose. Vyriausybės atstovai mano, kad toks valstybės skolos padidėjimas bus trumpalaikis, kol vyks bankų sektoriaus reorganizacija. Vėliau ši skola sumažės iki 55 proc. BVP.

Padidėjo PVM ir degalų kainos

Liepos 1 d. pradėjo galioti viena iš Slovėnijos vyriausybės reformų, skirta ekonomikos padėčiai stabilizuoti. Nuo liepos 1 d. Slovėnijoje buvo padidintas pridėtinės vertės mokestis (PVM), kuris yra diferencijuotas. PVM būtiniausioms prekėms ir paslaugoms buvo padidintas 1 proc. (iki 9,5 proc.), o kitiems produktams ir paslaugoms – 2 proc. (iki 22 proc.). Tikimasi, kad, pakėlus PVM, metinės įplaukos į biudžetą padidės 250 mln. eurų.

Slovėnijos premjerė teigia, kad Slovėnijos PVM yra žemesnis nei Europos Sąjungos vidurkis ir kad dauguma ES šalių pastaruoju metu jį padidino. Pramonės ir prekybos rūmų atstovai mano, kad padidintas PVM nesukels laukiamų pokyčių, t. y. papildomos įplaukos į biudžetą bus mažesnės, nei tikimasi, bei sumažės vartojimas.

Padidėjus PVM, pakilo benzino kainos. Šiuo metu 95 benzino litras kainuoja 5,20 Lt, o dyzelinio kuro kaina siekia 4,70 Lt už litrą. Padidinus PVM, iš karto pakilo mokestis už komunalines paslaugas, elektrą, pabrango vaistai, kai kurios paslaugos ir prekės. Tačiau viešojo transporto paslaugos kol kas nepabrango.

Planuojama daugiau mokesčių

Prieš didindami PVM Slovėnijos vyriausybės atstovai kalbėjo ir apie krizės mokestį, kuriuo būtų apmokestinamos visos pajamos. Kol kas šis mokestis nebuvo įvestas, tačiau tai nėra galutinis sprendimas. 2014 m. Slovėnijos vyriausybė planuoja įvesti naujų mokesčių tam, kad padidintų biudžeto įplaukas, t. y. ateinančiais metais planuojama įvesti nekilnojamojo turto mokestį, padidinti žyminį teismų mokestį, įvesti specialų mokestį saldiems nealkoholiniams gėrimams bei loterijos bilietams. Tikimasi, kad tada biudžeto įplaukos padidės 540 mln. eurų.

Vis dėlto nemaža dalis Slovėnijos verslininkų sėkmingai organizuoja savo verslą. Nedidelė 28 darbuotojų įmonė „Mebor“ gamina medžio apdirbimo stakles. Ši įmonė buvo įsteigta 1991 m., kai Slovėnija paskelbė nepriklausomybę. „Mebor“ pavyko iki šiol nebankrutuoti ir pelningai plėtoti savo verslą net per krizę. Pirmieji jų pirkėjai buvo ūkininkai ir staliai, o dabar jų stakles perka didesnės įmonės. Daugiausia savo gaminių įmonė parduoda Europoje. Vienas iš sėkmės receptų yra naujų technologijų plėtojimas ir naujų rinkų paieška.