Verslas

2018.08.04 13:35

Vilniaus savivaldybė apie šiukšlių vamzdžių atsisakymą: sprendimą priima butų savininkai

ELTA2018.08.04 13:35

Vadinamieji šiukšlių vamzdžiai Vilniaus daugiabučiuose galėtų išnykti tada, jei tam pritartų butų ir kitų patalpų savininkai, Eltai sako Vilniaus miesto savivaldybė.

Anot savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjo Valdo Juodžio, savivaldybė nuolat ragina daugiabučių valdytojus juos panaikinti, tačiau galutinį sprendimą turėtų priimti butų savininkai.

„Savivaldybės administracija nuolatos ragina daugiabučių namų valdytojus, kurių administruojamuose namuose yra šiukšlių šalintuvai, juos panaikinti. Problema ta, kad šiukšlių šalintuvai yra priskiriami bendrosioms pastato inžinerinėms sistemoms (...). Sprendimas priklauso tik nuo daugiabučių namų valdytojų geranoriškumo organizuojant visuotinus namo bendraturčių susirinkimus, tačiau galutinį sprendimą priima butų ir kitų patalpų savininkų dauguma“, – komentare Eltai sako V. Juodis.

Jo teigimu, gyventojai, besinaudojantys šiukšlių šalinimo sistema, dažniausiai jų nerūšiuoja, taip didindami atliekų tvarkymo sąnaudas.

„Daugiabučiame name panaikinus šiukšlių šalinimo sistemą, rūšiuojant mišrias komunalines atliekas, jų susidarytų mažiau ir tai galėtų sumažinti mokestį už komunalinių atliekų tvarkymą. Atsisakius šiukšlių šalinimo sistemos, gyventojams taip pat sumažėtų ir mokesčiai, susiję su šiukšlių šalinimo sistemos priežiūra“, – teigiama V. Juodžio pateiktame atsakyme.

Anot jo, savivaldybės prieš penkerius metus užsakytos studijos rezultatai parodė, kad, uždarius šiukšlių šalinimo sistemas, daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai vidutiniškai sutaupytų 0,036 euro už kvadratinį metrą per mėnesį.

Tuo metu atliekų tvarkymo įmonės „Ecoservice“ generalinė direktorė Daiva Skrupskelienė Eltai sakė, kad Vilniuje yra rajonų, kur didžioji dalis atliekų metama naudojantis atliekų šachtomis.

„Šiandien turime mikrorajonų, kur yra 100 proc. (šachtų, – ELTA), tai – Fabijoniškės, Šeškinė, Justiniškės, Pašilaičiai. Jei paimsime senesnius mikrorajonus – tai Antakalnis, Žirmūnai, Lazdynai dar, galima sakyti, tai jų yra turbūt 45–50 proc.

Pašilaičiuose ar Fabijoniškėse tiek penkiaaukščiuose, tiek devynaukščiuose, tiek dvylikaaukščiuose namuose visur atliekos yra renkamos per tuos šalintuvus. Mes galvojame, kad tai yra dar didelė dalis“, – Eltai sakė D. Skrupskelienė.

Jos teigimu, išnykus šalintuvams, atliekų vežėjams būtų lengviau užtikrinti kokybiškas paslaugas.

„Aš manau, kad vežėjams tai būtų paslauga, kurią būtų galima greičiau suteikti ir dėl to ji atpigtų. Kitas dalykas – manau, kad atpigtų ir patiems gyventojams dėl to, kad jiems nereikėtų (mokėti, – ELTA) šalintuvo dezinfekavimo, tvarkymo, parazitų naikinimo mokesčių“, – kalbėjo „Ecoservice“ generalinė direktorė.

Anot D. Skrupskelienės, atliekų vežimo paslaugos galėtų atpigti 20–30 proc.

„Negaliu atsakyti už kitas įmones, kurios atlieka kitas paslaugas, pavyzdžiui, tarakonų naikinimo, bet vežėjų paslauga (tuo atveju, – ELTA), jei konteineriai būtų ištraukti į gatves ir jei nereikėtų važiuoti giliai į kiemus, tai aš manau, kad galėtų atpigti 20–30 proc., priklausomai nuo situacijos“, – akcentavo ji.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę savivaldybė pristatė požeminius konteinerius – planuojama, kad per 2 metus mieste jų turėtų atsirasti apie 3 tūkst. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius anksčiau teigė, kad vienas toks konteineris per mėnesį leis sutaupyti apie 700 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt