Verslas

2018.07.28 22:24

Musulmoniškos rinkos – lietuviams nesvetingos

Užsivėrus Rusijos rinkai, Lietuvos maisto produktų gamintojai daug vilčių siejo su musulmoniškomis šalimis. Tačiau Halal sertifikatai, leidžiantys eksportuoti produktus musulmonams, neatnešė naudos. Lietuvos verslininkai sako supratę, kad konkuruoti islamiškuose kraštuose brangu ir per sudėtinga.

Prieš 4 metus Lietuvos gamintojai gavo Halal sertifikatus, kurie atvėrė Indonezijos, Irano, Jungtinių Arabų Emyratų ir kitų musulmoniškų šalių rinkas. Pasak ekspertų, Lietuvos gamintojai dairytis po jas pradėjo po 2014 m. Rusijos embargo. Tačiau lietuvių verslininkai nusivylė, nes įeiti į perpildytas rinkas – sudėtinga, susiduriama su logistikos, darbuotojų problemomis, nes gyvulius skersti gali tik musulmonai.

Maždaug 8 iš 10 įmonių, pabandžiusios įsitvirtinti musulmoniškose rinkose, nusprendė neinvestuoti į tokią gamybą.

Dabar Lietuvos gamintojai didžiąją dalį Halal sertifikuotos mėsos eksportuoja į Europą. Per šių metų pirmąjį pusmetį daugiau nei 7,5 tūkst. tonų tokios mėsos parduota į Europą ir per 1  tūkst. t – į trečiąsias šalis.

Specialistų nuomone, Halal mėsos eksportas ateityje gali sudaryti ne daugiau kaip 1–2 procentus Lietuvos verslininkų pardavimų.

Plačiau apie tai – Urtės Korsakovaitės ir Loretos Mačiulienės reportaže.