Verslas

2015.09.08 13:45

V. Mazuronis nukėlė renovacijos startą

Šįmet turėtų būti pabaigti pirmieji kairiųjų Vyriausybės pradėti renovuoti 45 daugiabučiai, o jau rudenį šalia 500 daugiabučių turėtume išvysti dirbančius statybininkus. Bent taip žada Aplinkos ministerija. Tiesa, šios Vyriausybės žadėtą masinę daugiabučių renovaciją greičiausiai pristabdys žiema, o vykdant renovaciją žiemą darbų sąnaudos gali būti ir penktadaliu didesnės.

Šįmet turėtų būti pabaigti pirmieji kairiųjų Vyriausybės pradėti renovuoti 45 daugiabučiai, o jau rudenį šalia 500 daugiabučių turėtume išvysti dirbančius statybininkus. Bent taip žada Aplinkos ministerija. Tiesa, šios Vyriausybės žadėtą masinę daugiabučių renovaciją greičiausiai pristabdys žiema, o vykdant renovaciją žiemą darbų sąnaudos gali būti ir penktadaliu didesnės.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis tikina, kad parengiamieji renovacijos darbai jau pradėti iš peties ir jau kalba apie kitą etapą, kuris bus pradėtas nuo 2014 metų.

Siekiant paskatinti gyventojus renovuoti namus buvo panaikintos kompensacijos už šildymą tiems, kas atsisako renovuoti būstą. Procesą pajudinti iš vietos turėtų ir tai, kad renovacija vykdoma ne centralizuotai, o daugiau įgaliojimų suteikiant savivaldybėms.

Kauno technologijos universiteto Politikos ir viešojo administravimo instituto atliktas tyrimas rodo, kad pritariančiųjų renovacijai skaičius, palyginti su 2010–2011 metais, išaugo nuo 15 iki 25 procentų.

Aplinkos ministerija žada, kad jau rugpjūčio mėnesį turėtų būti baigti daugiau nei 800 renovuotinų namų statybų projektai ir darbų pirkimai, o spalį prasidės statybų darbai. Namus atrinko savivaldybės, kurios vadovavosi keliais pagrindiniais kriterijais: renovuoti galėjo būti atrinkti namai, pastatyti iki 1993 m., turintys ne mažiau nei dešimt butų ir per metus šilumos sunaudojantys daugiau nei 150 kilovatvalandžių kvadratiniam metrui.

Tačiau net ir Aplinkos ministerija pripažįsta, kad realus spalį pradėtų renovuoti namų skaičius gali būti mažesnis. Daliai projektų dėl įvairių priežasčių atkritus, realiai tikimasi vienu metu renovuoti tik maždaug 500 – 600 daugiabučių.

Lauks žiemos pabaigos

Tačiau spalį didžioji renovacija gali ir neprasidėti – šaltis ir sniegas gali sutrukdyti darbus. „Tai nebūtų problema. Yra technikos, kurios leidžia statybos darbus kokybiškai atlikti žiemą. Ventiliuojami fasadai gali būti įrenginėjami ir žiemą. Tačiau problema ta, kad darbai žiemą pabrangina renovaciją“, – aiškina Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas. Anot jo, renovacijos darbai žiemą gali būti net penktadaliu ar daugiau brangesni nei vasarą.

Žiemą darbus apsunkina tvarka, pagal kurią vykdomi viešieji pirkimai. Statybininkų asociacija skundžiasi, kad viešuosius pirkimus, o vėliau ir statybos darbus vykdant pagal mažiausios kainos principą, tai veda į prastesnius konstrukcinius sprendimus. Taigi kokybiškų statybos darbų žiemą tikėtis sunku.

Kai kurių konkurse dalyvaujančių statybos įmonių vadovai užsimena, kad renovacija gyventojams jau netrukus turėtų brangti bet kuriuo atveju – kylant statybinių medžiagų kainoms atlikti darbų už anksčiau numatytą kainą nepavyks.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teisinasi, kad naujoji valdžia neturėjo galimybių renovacijos darbų pradėti anksčiau negu spalį, nes dirbti pradėta tik gruodžio mėnesį, o įstatymų priėmimas ir kiti parengiamieji darbai vykdyti tokiu tempu, kaip ir planuota.

V.Mazuronis sako, kad statybos darbai nebus forsuojami: „Viskas priklauso nuo oro sąlygų. Jei orai bus prasti, reikės laukti, kol atšils, ir dirbti nuo kito pavasario.“

Žada kviesti dirbti studentus

Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius renovaciją įvardina kaip vieną pagrindinių šios Vyriausybės prioritetų ir darbus ketina atlikti taip ambicingai, kad jau nuo žiemos kalba apie dėl renovacijos  prasidėsiantį statybininkų trūkumą.

Tačiau didžiųjų statybos bendrovių vadovai sako, kad jau dabar stinga aukštesnės kvalifikacijos statybininkų. Valdžios atstovų teiginius, kad renovacijai galima būtų panaudoti bedarbius ir taip nušauti du zuikius – rasti kvalifikuotų specialistų ir sumažinti bedarbių skaičių, D.Gedvilo neįtikino: „Kalbėsimės su Darbo biržos vadovais, kiek realu apmokyti žmones, tačiau reikia turėti galvoje, kad tie asmenys, kurie užsiregistravę darbo biržoje, yra pareiškę pageidavimus rasti darbą pagal turimą profesiją. Kiek jų norės rasti darbą statybose, dar klausimas.“.

D.Gedvilas mato ir kitą alternatyvą – į renovacijos darbus įtraukti studentus. Tuo metu aplinkos ministras V.Mazuronis vis dar tikisi kažkaip sugrąžinti į tėvynę emigravusius statybininkus.