Naujienų srautas

Verslas2018.07.25 13:49

Socialdemokratai: Valstybinių miškų urėdija pelnosi brangindama malkas gyventojams

ELTA 2018.07.25 13:49

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas pasipiktino Valstybinių miškų urėdijos (VMU) paaiškinimais, dėl ko šiemet penktadaliu pabrango malkos, ir prognozėmis, kad jos toliau brangs.

Jo teigimu, VMU „ciniškai skelbia, kad valstybinė įmonė tokiu būdu didina pelną“.

„Žmonėms, malkas naudojantiems šildymui, ši žinia reiškia nemenkas papildomas išlaidas. Namų šildymui malkas kaip kurą dažniausiai naudoja rajonų gyventojai, kurių daugelis – pensininkai, o dirbančiųjų vidutinės pajamos atitinkamai yra mažesnės negu didmiesčiuose, be to, jiems skirtingai nuo centrinio šildymo sistemomis besinaudojančių didmiesčių gyventojų netaikomas lengvatinis Pridėtinės vertės mokesčio tarifas“, – pranešime spaudai teigia Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

J. Olekas siūlo ir Seime užregistravo įstatymo pataisą, kad lengvatinis 9 proc. PVM tarifas būtų taikomas ir besišildantiems malkomis, ir kitomis smulkintomis medžiagomis.

„Tačiau net ir lengvatinis PVM tarifas jau nekompensuos, bet tik amortizuos vis didinamą malkų kainą. Dabar vėl tenka sugrįžti prie „valstiečių“ įkurtos naujos miškų urėdijos, kuri buvo steigiama kalbant apie regioninę politiką ir naudą Lietuvos žmonėms. 

Kol kas regionų žmonės jaučia tik didėjančias išlaidas šildymui. O naujai sukurtos valstybinės įmonės direktorius, matyt, atidirbinėja už jam paskirtą daugiau negu 6 tūkstančių eurų algą – pelną spausdamas iš malkomis besišildančių žmonių“, – pranešime teigia Seimo narys.

E.Genio/LRT nuotr.

Socialdemokratų manymu, „valstiečių“ sukurta Valstybinių miškų urėdija demonstruoja visišką socialinį nejautrumą“, tuo tarpu „su didelėmis kompetencijomis ir algomis paskirti valstybinės įmonės vadovai turėtų teikti siūlymus ir sprendimus, kad įmonės pelnas nebūtų uždirbinėjamas iš malkomis namus besišildančių gyventojų“.

„Dabartiniai VMU paaiškinimai, kad malkos brangsta dėl medienos aukcionuose kylančių kainų, dar kartą kelia klausimą tiesiogiai Ministrui Pirmininkui, kad reikia peržiūrėti ir atskirti malkų kainų nustatymą nuo komercinės prekybos mediena aukcionuose“, – teigiama partijos pranešime.

ELTA primena, kad, atsakydama į Eltos paklausimą, VMU pripažino, kad malkos ne tik pabrango penktadaliu, palyginti su pernai, bet ir dar brangs. 

VMU pabrėžė, kad Vyriausybės nustatyta tvarka didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje parduoda žaliavinę medieną bei miško kirtimo liekanas.

Vykdydama didmeninę prekybą, valstybiniuose miškuose pagamintą medieną ir miško kirtimo liekanas urėdija parduoda aukcionuose, kuriems įvykus su laimėtojais sudaromos trumpalaikės, pusmetinės ir ilgalaikės (iki 10 m.) sutartys. 

Malkų mažmeninė kaina gyventojams nustatoma po šių aukcionų, ir ją lemia rinkos dalyvių aukcionuose siūlyta kaina, teigia VMU.

Šiuo metu, įvykus šių metų antro pusmečio aukcionams, pirkėjai suformavo vidutinę malkų pardavimo kainą – apie 33 Eur/kub. m. 

Taigi, akcentuoja VMU, dėl to galima prognozuoti malkinės medienos kainų kilimą gyventojams. 

„Norime pabrėžti, kad mažmeninėje prekyboje parduodama iki 7 proc. metinės kirtimų apimties, prioritetą teikiant malkinės medienos pardavimui gyventojams. Šią medieną galima pirkti tiesiai iš padalinių, urėdija užtikrina pasiūlą – aprūpinimą šia žaliava“, – teigiama VMU atsakymuose Eltai. 

VMU specialistai aiškina, kad malkų kainų pokyčius lemia ir paklausos, ir rinkos kainų svyravimai. 

Analizuojant 2017–2018 m. malkinės medienos pardavimo rezultatus, stebimas kainų kilimas: VMU malkinės medienos pardavimo kaina 2017 metų pirmą pusmetį buvo 23 Eur/kub. m, 2017 m. metų antrą pusmetį – 24 Eur/kub. m, tai malkinės medienos pardavimo kaina šių metų pirmą pusmetį buvo jau 29 Eur/kub. m, vadinasi, ji padidėjo, palyginti su praėjusių metų pirmu pusmečiu (tuo pačiu laikotarpiu), 6 Eur/kub. m (20,7 proc.).

„Vienas iš VMU iškeltų tikslų yra racionalus patikėjimo teise valdomo turto panaudojimas. Gaunant didesnes pajamas už parduotą žaliavinę medieną – daugiau mokesčių bus sumokama ir į valstybės biudžetą. 

Gyventojai, kuriems urėdijos pagamintos malkos yra per brangios, visuomet gali kreiptis tiesiogiai į regioninių padalinių girininkijų ar kitus įgaliotus darbuotojus ir įsigyti nenukirsto miško – patys pasiruošti pigios malkinės žaliavos. Šios žaliavos kaina – vidutiniškai apie 3 Eur už kubinį metrą“, – pataria VMU.

VMU regioniniai padaliniai informaciją apie parduodamą nenukirstą mišką skelbia vietinėje spaudoje, priduriama VMU komentaruose.

Kita siūloma pigi žaliava kurui, anot VMU, – medienos ruošos liekanos. 

„Tai yra miško kirtimo liekanos, kurios buvo panaudotos medienos ruošos technologiniuose procesuose ir likusios kirtavietėje po biržės eksploatavimo pabaigos – nuopjovos, suvažinėtos medžių viršūnės, šakos. Jų kaina yra skelbiama pardavimo vietose ir yra apie 30 kartų mažesnė, lyginant su paruoštomis malkomis. Gyventojai šią žaliavą taip pat pasiruošia – susirenka – patys“, – aiškina VMU specialistai.

Anot VMU, prieš pradedant žaliavos ruošimo darbus, gyventojai yra supažindinami su darbų saugos bei pagamintos produkcijos gabenimo reikalavimais ir privalo jų laikytis. 

„Ruošiantis šią žaliavą, labai didelis dėmesys yra skiriamas darbų saugos reikalavimams. Norime paraginti ir paskatinti žmones, iškilus malkų poreikiui, kreiptis į artimiausią VMU padalinį ir drauge su specialistais išsirinkti patraukliausią ir optimaliausią malkų įsigijimo variantą“, – pabrėžia VMU.

VMU pateikė preliminarias žaliavos kurui kainas: nenukirstas valstybinis miškas – apie 3 Eur/kub. m; medienos ruošos liekanos valstybiniame miške – apie 3 Eur/kub. m; VMU malkinė mediena aukcionuose ir mažmeninėje prekyboje – apie 33 Eur/kub. m; paruoštos malkos rinkoje (supjaustytos ir suskaldytos) – apie 85 Eur/kub. m. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi