Verslas

2018.07.24 15:08

Valdantieji siūlo receptą, kaip nuo PSD skolų išvaduoti emigrantus

ELTA 2018.07.24 15:08

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis siūlys Seimui priimti įstatymo pataisas, kurios leistų išvaduoti nuo besikaupiančių Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) skolų tuos emigravusius iš Lietuvos žmones, kurie savo išvykimo nedeklaravo, bet nesinaudoja sveikatos priežiūros įstaigų pagalba, praktiškai trejus metus nevykdo jokios veiklos Lietuvoje.

„Tiems, kurie yra išvykę, bet to nedeklaravę, jiems kaupiasi skola, bet iš tikrųjų jos kaupti nereikėtų, nes tikriausiai tie žmonės moka mokesčius kitoje valstybėje, tiesiog nėra deklaravę to. Tai pasiūlymas, kuris tikriausiai taps įstatymo projektu, yra tas, kad, jeigu žmogus 3 metus nevykdo jokių veiksmų, nesinaudoja ligoninės pagalba, nesikreipia pašalpų, nedaro kitų veiksmų, kurie rodytų, kad tas žmogus yra Lietuvoje, nesimoko Lietuvoje, tai tokiu atveju automatiškai laikyti, kad jis yra išvykęs, ir neskaičiuoti jokių įmokų, nedidinti jo skolos“, – antradienį po susitikimo su „Sodros“ vadovu Mindaugu Sinkevičiumi žurnalistams sakė R. Karbauskis. 

Pasak jo, šiandien teoriškai jų PSD skola didėja, bet ji yra neteisinga, nes praktiškai tie žmonės nesinaudoja jokiomis teisėmis Lietuvoje. 

„Manau, kad tai būtų gera žinia tiems, kurie kažkodėl vengia deklaruoti savo išvykimą. Kita vertus, manau, kad labai svarbu žinoti žmonėms, kurie išvyksta, kad apie savo išvykimą reikia pranešti, nes tokiu atveju visos prievolės, kurios šiandien yra būtinos vykdyti, jos išnyktų, ir jokios dirbtinės skolos nesusidarytų“, – aiškino R. Karbauskis.

Jo teigimu, Seimas rudens sesijoje turėtų svarstyti siūlomas įstatymo pataisas, kurios galėtų įsigalioti nuo kitų metų. 

„Sodros“ vadovo Mindaugo Sinkevičiaus duomenimis, įstatymo pataisos galėtų paliesti apie 100 tūkstančių žmonių. 

M. Sinkevičius, BNS nuotr.

„Mūsų manymu, tai būtų teisingas kelias, jeigu Seimas tam pritartų. Iš savo administravimo veiklos stebime, kad žmonės, kurie yra išvykę, bet dėl kažkokių priežasčių nedeklaravo savo išvykimo arba nežinojo, kad reikia, arba nenori nutraukti tam tikro ryšio su Lietuva, tas irgi yra labai svarbu, jie tampa mūsų skolininkais sveikatos draudimo prasme. Bet jie iš tikrųjų turi sveikatos draudimą, tarkime, Britanijoje, Norvegijoje, Ispanijoje arba Vokietijoje, ir po to, kai mes išieškome tas sumas iš jų, jie įrodo, kad yra drausti, ir mes turime grąžinti“, – aiškino M. Sinkevičius.

Jo skaičiavimais, tokių žmonių bendra įsiskolinimų dėl PSD skola šiuo metu siekia apie 100 mln. eurų, vieno žmogaus skola siekia apie 1000 eurų per trejus metus.

„Yra iki 100 tūkst. žmonių, kurie skolingi po 1 tūkst. eurų“, – sakė M. Sinkevičius.

Jis paragino gyventojus palikti „Sodrai“ savo kontaktus, kad būtų galima pranešti jiems apie prievoles, apie galimybę atsidėti skolą arba įrodyti, kad žmogus yra draustas kitoje ES šalyje.