Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Atostogoms svetur lietuviai jau nebetaupo

Įpusėjus vasarai, kelionių organizatoriai pastebi – norinčiųjų atostogauti užsienyje yra daugiau, nei buvo tikėtasi. Panorus skubiai išvykti, kelialapio beieškant teks padirbėti. Tačiau jei turite pinigų, turizmo agentūros ras ką jums pasiūlyti, teigia Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė. Ji atkreipia dėmesį, kad lietuviai, planuodami savo keliones svetur, jau nebetaupo ir ieško patogumų.

Įpusėjus vasarai, kelionių organizatoriai pastebi – norinčiųjų atostogauti užsienyje yra daugiau, nei buvo tikėtasi. Panorus skubiai išvykti, kelialapio beieškant teks padirbėti. Tačiau jei turite pinigų, turizmo agentūros ras ką jums pasiūlyti, teigia Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė Danutė Mažeikaitė. Ji atkreipia dėmesį, kad lietuviai, planuodami savo keliones svetur, jau nebetaupo ir ieško patogumų.

„Mes jau nebetaupome, nebenorime miegoti susispaudę, ieškome komforto. Labai džiaugiuosi, kad taip yra – tai parodo atostogų svarbą. Mažiau išlaidaujame kitais atvejais ir patogiai ilsimės“, – pastebi Lietuvos turizmo asociacijos prezidentė. Jos teigimu, lietuviai pradėjo vertinti viešbučio kokybę ir dažniau renkasi keturių žvaigždučių viešbučius.

– Ponia Mažeikaite, kai kurios turizmo agentūros teigia, kad nebesugeba patenkinti visų lūkesčių. Ar tikrai taip yra?

– Gali būti, bet manau, kad visada randamas sprendimas ir lūkesčiai patenkinami jei ne vienoje, tai kitoje šalyje. Paprastai dažniausiai ilsėtis norima Turkijoje, ji ir šįmet populiari. Lygiai taip pat mėgstama Graikija ir Ispanija, kuriose dėl ekonomikos krizės padėtis sudėtingesnė, todėl geresnės viešbučių kainos. Taigi tikrai galima rasti sprendimą, kaip patenkinti poilsiautojų lūkesčius.

– Tarkim, viena kolegė norėjo pailsėti Graikijoje, tačiau po ilgų paieškų gavo kelialapį tik į Turkiją.

– Galbūt, jei kelialapio reikėjo greitai, nebuvo vietos. Be to, dabar kelionės išparduodamos jau žiemą.

– Taigi jei sumanytume šią savaitę kažkur išskristi, jau būtų sudėtinga tai padaryti arba kelionė kainuotų labai daug?

– Jūs mane maloniai provokuojate. Pavyktų išskristi, nes yra ir pigių skrydžių oro linijų bendrovių, o kelionių agentūros yra išnagrinėjusios maršrutus ir galės pateikti pasiūlymą. Natūralu, kad, artėjant atostogų terminui, kaina būna aukštesnė. Toks rinkos dėsnis.

– Ar ši vasara skiriasi nuo ankstesnių?

– Skiriasi, nes darbo užmokestis jau kitoks ir daugiau lėšų galime skirti laisvalaikiui. Polinkis atostogauti keletą kartų per metus išlieka, be to, dėl aktyvaus gyvenimo ir aktyvaus laisvalaikio atostogauti visą mėnesį nebėra taip populiaru. Šiemet pastebėjome dar vieną dalyką. Kitais metais Brazilijoje vyks čempionatas, dar kitais – olimpiada, todėl norintiesiems aplankyti Braziliją dabar kainos tikrai patrauklios – ateinančius dvejus metus viešbučių ir kitų paslaugų kainos tikrai bus aukštesnės.

– Panašu, kad ekonomikos sąstingis baigėsi. O kokios kryptys šiemet naujos?

– Naujos yra Graikijos, Italijos salos. Kai kurie organizatoriai siūlo naujus maršrutus į Bulgariją. Pamėgti kurortiniai Europos kraštai, populiari Maljorka. Dabar vis dažniau vykstama į Siciliją Italijoje. Labai džiugu, kad pradėjome vertinti viešbučio kokybę. Ruošiantis atostogauti Graikijoje, rankamasis keturių žvaigždučių (trijų – jau rečiau) žvaigždučių viešbutis, Turkijoje – tai pat keturių. Mes jau nebetaupome, nebenorime miegoti susispaudę, ieškome komforto. Labai džiaugiuosi, kad taip yra – tai parodo atostogų svarbą.

– Tai rodo, kad mes turime daugiau pinigų?

– Mažiau išlaidaujame kitais atvejais ir patogiai ilsimės.

– Ponia Mažeikaite, o kaip yra dėl politinių įvykių kai kuriose šalyse? Tarkim, Egipte nestabili politinė padėtis, buvo neramumų Turkijoje. Tai koreguoja paklausą?

– Taip, yra tam tikra reakcija. Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad bet kurie sprendimai skristi ar siųsti turistus į tokią šalį priimami pabendravus su Užsienio reikalų ministerija, kuri turi svarbiausios informacijos apie politinę padėtį konkrečioje šalyje. Jeigu buvo patariama kažkur, pavyzdžiui, į Kairą Egipte, nevykti, ekskursijos nebuvo vykdomos. Kita vertus, tie, kurie buvo susiplanavę atostogas Egipte, mano žiniomis, ten atostogauja. Pavyzdžiui, pažįstami parašė žinutę, kad yra Raudonosios jūros pakrantėje ir viskas gerai. Tie, kurie dėl politinės padėties persigalvojo, susitarė su kelionių agentūromis ir, pavyzdžiui, ilsėtis išvyko į Turkiją. Taigi į padėtį reaguojama ir klientai nesiunčiami ten, kur rizikinga.

– Užsiminėte, kad viena iš naujų krypčių šią vasarą yra Sicilija. Būtent šį pusmetį atsirado ir naujas tiesioginis maršrutas. Taigi kiek poilsį koreguoja oro bendrovių skrydžių kryptys? Kiek mus svarbu patogumas?

– Pirmiausia, svarbu patogios sėdynės. Jeigu skristi reikia toli, gana sunku fiziškai. Antra – bagažo apribojimai, nes per atostogas visada norisi kažko daugiau. Žinoma, sprendimą lemia ir tai, kaip greitai ir patogiai nuskrendama.

– Kaip keičiasi poilsio kaina? Tarkim, kiek pabrango ar atpigo atostogos Turkijoje? Minėjote, kad artimiausiu metu kelionės gali brangti.

– Kalbėdama apie brangesnes keliones, turėjau omenyje tokius atvejus, kai iki kelionės lieka penkios dienos. Tokie rinkos dėsniai ir, artėjant išvykimo datai, kaina gali didėti. Kainodara ne mano veiklos sritis, o kiekviena įmonė paslaugų kainas nustato pati. Be to, apie tai net neturiu informacijos. Tai, priklausomai nuo viešbučio, skrydžio ir t. t., sprendžia vartotojas ir kelionių agentūra.

– Kiek populiarėja savarankiškos kelionės, kai viską patys galime susiorganizuoti internetu?

– Tai papildomas darbas, kurį atlieka tie, kurie keliauja savarankiškai. Aš neturiu tokios statistikos ir nežinau tokių duomenų yra. Bet tai yra darbas, o ne atostogos.

– Tačiau tas darbas kai kam gali būti itin malonus ir įdomus.

– Jūs labai taikliai pasakėte. Drįstu teigti, kad mūsų tautiečiai, kurie tai daro, tikrai dirba ne pagal pašaukimą. Jeigu jie geba patys susiorganizuoti atostogas, vadinasi, jie yra turizmo sektoriaus dalyviai. Taigi jiems reikėtų trupučio žinių ir vertėtų pereiti į turizmo sektorių. Maloniai kviečiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi