Verslas

2015.09.08 13:45

Atliekų deginimo gamykla Vilniuje: priešininkų daugiau nei rėmėjų

Nerimstant aistroms dėl atliekų rūšiavimo gamyklos projektavimo ir statybos konkurso, Vilniaus savivaldybėje planuojama surengti viešą regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos Jočionių g. 13 statybos projekto aptarimą. Planuojama, kad šioje gamykloje per metus bus sudeginama apie 170 tūkst. tonų. Tačiau tokio fabriko statyboms nepritariantys vilniečiai nenusiteikę nuleisti rankų – jie tvirtina nesutinkantys, kad šalia jų namų išdygtų aplinką nuodysiantis įrenginys.

Nerimstant aistroms dėl atliekų rūšiavimo gamyklos projektavimo ir statybos konkurso, Vilniaus savivaldybėje planuojama surengti viešą regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos Jočionių g. 13 statybos projekto aptarimą. Planuojama, kad šioje gamykloje per metus bus sudeginama apie 170 tūkst. tonų. Tačiau tokio fabriko statyboms nepritariantys vilniečiai nenusiteikę nuleisti rankų – jie tvirtina nesutinkantys, kad šalia jų namų išdygtų aplinką nuodysiantis įrenginys.

Didelio gyventojų pasipriešinimo sulaukęs komunalinių atliekų deginimo fabrikas jau suprojektuotas. Su projektu galima susipažinti UAB „Bioprojektas“ patalpose J.Kazlausko g. 21 arba atėjus į viešą susirinkimą Vilniaus savivaldybėje liepos 27 dieną 12.30 val. Atliekų deginimo gamyklos konkursą laimėjo bendrovė „Reenergy“, siejama su koncernu „Icor“.

Degins išrūšiuotas atliekas

Kęstutis Karosas, Vilniaus savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento direktoriaus pavaduotojas, tvirtina, kad ši gamykla yra atliekų tvarkymo sistemos dalis, reikalinga kartu su atliekų rūšiavimo fabriku. Beje, pastarojo projektavimo ir statybų konkursas įstrigo, kai Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro Viešųjų pirkimų komisija iš konkurso pašalino šešis iš septynių dalyvių.

Vis dėlto atliekų deginimo gamykla bet kokiu atveju negalės atsirasti anksčiau už rūšiavimo įrenginius. Anot K.Karoso, šilumą gaminsianti jėgainė naudos tik išrūšiuotas atliekas.

„Šilumą gaminsianti jėgainė naudos tik tas atliekas, kurias po išrūšiavimo pateiks atliekų rūšiavimo fabrikas. Savivaldybė tiesiogiai dalyvaus energijos iš atliekų jėgainę planuojančios įmonės „Reenergy“ veikloje ir nuosavybėje – tai padės užtikrinti jėgainės darbo skaidrumą ir kontrolę“, – tvirtino K.Karosas.

Savivaldybės atstovo teigimu, jėgainė atitiks aukščiausius ekologijos standartus ir bus 1,5 karto mažesnė nei veikianti Klaipėdoje. Taip pat K.Karosas pabrėžė, kad šio įrenginio poveikio aplinkai vertinimas (PAV) yra atliktas, gyventojai su priimtais sprendimais yra supažindinti įstatymų numatyta tvarka.

„Jėgainė statoma privačiomis lėšomis ir yra planuojama sklype, kurį UAB „Reenergy“ ilgalaikės nuomos sutartimi yra išsinuomojusi prieš 8 metus įstatymų numatyta tvarka Jočionių gatvėje. Nei valstybės, nei ES fondų paramos jėgainės statyboms nebus prašoma. Modernus įrenginys iškils šalia Gariūnų turgavietės, prie Vilniaus 3-iosios termofikacinės elektrinės. Pagaminta šiluma bus tiekiama į Vilniaus miesto centralizuotai tiekiamos šilumos tinklą“, – teigė K.Karosas.

Planuojama, kad per metus gamykloje bus sudeginama iki 17 tūkst. tonų atliekų, jos virs šilumos energija, nes elektra čia gaminama nebus.

Bendruomenė nepritaria

Tačiau Lazdynų ir kitų Vilniaus gyvenamųjų rajonų gyventojai lengvo kelio šios gamyklos statyboms nežada. Kaip 15min.lt sakė Lazdynų vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinktas Seimo narys Algis Strelčiūnas, bendruomenė nesusitaikė su būsimomis statybomis, nors teismas ir nusprendė, kad PAV procedūra atlikta tinkamai.

„Bendruomenė labai pasipiktinusi, situacija išliko tokia pati, kokia ir buvo. 8 tūkst. surinktų parašų tebėra, nė vienas žmogus savo parašo neatšaukė“, – tikino Seimo narys, buvęs ilgametis Lazdynų seniūnas.

Tiesa, kol kas nėra aišku, ko bendruomenė imsis. Esą dabar atostogos, tad žmonėms sunku susitikti, bet rudenį tikrai bus imtasi kažkokių veiksmų.

Vilniaus regiono gyventojų bendruomenių aplinkos komiteto atstovas Algirdas Jaruševičius taip pat tvirtino, kad su atliekų deginimo gamyklos statybomis niekas nesusitaikė. Ir esą piktinasi ne tik Lazdynų bendruomenė, bet ir viso miesto bendruomenės.

Tikisi premjero ir EK pagalbos

„Tikimės premjero ir Europos Komisijos pagalbos. Jie turi žinoti, į kokią balą, kokias kriminalinio šleifo grupuočių užmačias tuos pinigus ruošiamasi investuoti“, – piktinosi A.Jaruševičius, omeny turėdamas konkurso laimėtojus „Reenergy“, dabar siejamus su „Icor“ koncernu, anksčiau vadintu „Rubicon gruop“.

A.Jaruševičius teigė neabejojąs, kad kova šiukšlių versle yra susijusi su dideliais pinigais, o juos sumokėti teks paslaugų vartotojams. „Įvairioms grupuotėms neturėtų būti leista tvarkyti atliekas, civilizuotose valstybėse tai daro municipalinės tarnybos. Jeigu municipalinė tarnyba nesugeba organizuoti to darbo, tai rinkėjai jos paprašo pailsėti ir kur nors šieno paravėti, o išsirenka asmenis, kurie gali tuos dalykus normaliai tvarkyti“, – ironizuodamas kalbėjo vilnietis.

Bendruomenės, A.Jaruševičiaus teigimu, nepasitiki valstybinėmis institucijomis, kurios kontroliuoja šiukšlių surinkimą, rūšiavimą ir deginimą. „Dabar turėsime Vilniaus regione du sąvartynus. Jočionių g. 13 ruošiamasi statyti neva rūšiavimo įmonę. Turime rimtą pagrindą manyti, kad rūšiavimas bus tik imituojamas, o visos šiukšlės verčiamos tiesiai į šalia pastatytą deginimo gamyklą. O neva rūšiavimo gamyklai skirtos lėšos, įtariame, bus tiesiog išvogtos“, – kalbėjo  Vilniaus regiono gyventojų bendruomenių aplinkos komiteto atstovas.

Prisimena medicininių atliekų deginimą

Jis teigė turįs pavyzdį – šalia Lazdynų veikė medicininių atliekų deginimo gamykla, kurios projekto rengėjai čekai, atvykę pasižiūrėti, nustatė „pasibaisėtinų dalykų“ – esą pažeisti technologiniai procesai, atliekos buvo deginamos be reikiamo filtro, žemesnėje temperatūroje. O tai rodo, A.Jaruševičiaus teigimu, kad Lietuvoje tokių įrenginių kontrolė nevykdoma, tad baiminamasi ir naujosios gamyklos statybų.

„Mūsų siūlymas yra taip daryti, kaip daro visas civilizuotas pasaulis – rūšiavimo ir tolimesnio apdorojimo įmones stato veikiančiuose sąvartynuose. Kazokiškių sąvartyne turėtų būti pastatyta rūšiavimo įmonė, kuri pajėgtų išrūšiuoti visą patenkantį srautą“, – teigė A.Jaruševičius, tvirtindamas, kad yra atlikti tyrimai, kurie esą patvirtina, jog po 8-9 metų tokios atliekų deginimo įmonės veiklos metų onkologinių susirgimų 30 km spinduliu padaugėja 7 kartus.

A.Jaruševičius užtikrino, kad organizuojamame projekto aptarime Vilniaus regiono gyventojų bendruomenių aplinkos komiteto atstovai būtinai dalyvaus.