Verslas

2018.07.16 10:47

Apklausa: savo finansinę padėtį teigiamai vertina du trečdaliai šalies gyventojų

LRT.lt 2018.07.16 10:47

Per dvejus metus uždirbančiųjų per 900 Eur dalis išaugo daugiau nei dešimtadaliu, užmokesčio augimo tikimasi ir ateityje. Gyventojai daugiau taupo, o labiausiai juos nerimą kelia brangstantys maisto produktai ir komunalinės paslaugos, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa.

„Apklausa atspindi naujausias darbo rinkos tendencijas – žmonės uždirba daugiau, atitinkamai geriau vertina ir savo finansinę padėtį. Dar vienas svarbus aspektas – toliau didėja savo pajamas ir išlaidas planuojančiųjų skaičius. Tai rodo atsakingesnį požiūrį vertinant savo finansines galimybes. Tiesa, susidomėjimas investavimu į virtualiąsias valiutas kelia tam tikrą nerimą“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnioji ekonomistė Milda Šeškutė.

Savo finansinę padėtį kaip vidutinę arba gerą įvertino du trečdaliai apklaustų gyventojų (prieš dvejus metus jų buvo 59 proc.), kaip blogą – 30 proc. Pastarųjų sumažėjo beveik dešimtadaliu.

Kaip teigiama Lietuvos banko pranešime spaudai, geriausiai (beveik 90 proc.) savo finansinę padėtį vertino šeimos, per mėnesį uždirbančios 900 Eur ir daugiau. Teigusiųjų, kad jiems neužtenka pinigų net maistui arba kad maistui pinigų pakanka, bet neužtenka drabužiams, dalys atitinkamai sumažėjo nuo 9 iki 5 ir nuo 29 iki 25 proc. Keitėsi ir tendencijos dėl šeimos pajamų – prieš dvejus metus iki 350 Eur uždirbdavo penktadalis apklaustųjų, dabar jų dalis sumažėjo beveik per pusę. Uždirbančiųjų daugiau nei 900 Eur dalis per tą patį laikotarpį išaugo nuo 22 iki 33 proc. Tiesa, apklausos duomenimis, gyventojai būtų patenkinti gyvenimo sąlygomis Lietuvoje, jeigu gautų 1,5–2 kartus didesnes pajamas. Daugiau nei du trečdaliai apklaustųjų įvardijo, kad pageidautų gauti apie 1 500 Eur ir daugiau.

Manančiųjų, kad per ateinantį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2016 m. laikotarpiu, jų atlyginimai kils iki dešimtadalio, dalis išaugo dešimtadaliu. Teigiančiųjų, kad tokia pačia apimtimi atlyginimas veikiausiai mažės, dalis ir toliau yra panaši – apie 6 proc. Didžiausią susirūpinimą gyventojams kelia didėjančios maisto produktų ir komunalinių paslaugų kainos (atitinkamai 41 ir 22 proc. respondentų). Šiuo metu savo pajamas ir išlaidas planuoja 82 proc. žmonių, prieš dvejus metus jų buvo 78 proc., o prieš ketverius metus to nedarė nė pusė apklaustųjų.

Beveik pusė respondentų teigė, kad per mėnesį sutaupė nuo 31 iki 150 Eur. Jų dalis minimaliai sumažėjo, tačiau nuo 14 iki 20 proc. padaugėjo tų namų ūkių, kurie geba atsidėti nuo 151 iki 300 Eur per mėn. Būstas ar kitas nekilnojamasis turtas ir toliau yra patraukliausia investicija – taip teigia beveik kas antras namų ūkis. Antroje vietoje – auksas ir meno dirbiniai (10 proc.), trečioje vietoje atsidūrė itin rizikinga investicija – virtualiosios valiutos (5 proc.).