Verslas

2015.09.08 13:45

Finansų vadovai ruošiasi G-20 susitikimui rugsėjį

Rusijos sostinėje Maskvoje susitikę didžiojo dvidešimtuko G-20 finansų vadovai siekia pakloti pamatus bloko lyderių susitikimui, kuris įvyks rugsėjį Sankt Peterburge ir vainikuos Rusijos pirmininkavimą šiai grupei.

Rusijos sostinėje Maskvoje susitikę didžiojo dvidešimtuko G-20 finansų vadovai siekia pakloti pamatus bloko lyderių susitikimui, kuris įvyks rugsėjį Sankt Peterburge ir vainikuos Rusijos pirmininkavimą šiai grupei.

Finansų ministrai ir centrinių bankų lyderiai siekia sumažinti nesutarimus dėl to, kaip pasaulio ekonomikai brendant iš nuosmukio, palaikyti tvarų biudžeto deficitą ir taip nepakenkti trapiam ūkio augimui.

Jungtinės Valstijos prieš G20 finansų vadovų susitikimą pasiuntė aiškią žinią, kad svarbiausia turėtų būti kova su nedarbu, o šalies iždo sekretorius ragino Europos Sąjungos nares stengtis didinti vartojimą ir ekonomikos augimą. Mat Tarptautinis valiutos fondas jau sumažino prognozuojamus šių metų pasaulio ekonomikos augimo tempus. Pasak jo, pasaulio ekonomika šiemet augs 3,1 procento, vietoje žadėtų 3,3 proc. Tačiau kai kurios valstybės, ypač Vokietija, kartojo, kad būtina laikytis apdairios fiskalinės politikos ir nebloginti biudžetų būklės dėl ekonomikos skatinimo programų.

Vis dėlto ekonominis pažeidžiamumas G-20 finansų vadovams padėjo susivienyti kovoje su mokesčių vengimu. Per susitikimą paskelbtas planas, kurį specialiai tam parengė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija. Jos atstovai teigia, kad dabar pasaulyje egzistuojančios mokesčių taisyklės neatitinka šiandienos realijų, esą kai kurios jų siekia net 1920-uosius metus.

„Tarptautinės mokesčių taisyklės užtikrina, kad įmonėms nereiktų mokėti mokesčių dviejose šalyse ir taip būti apmokestintoms dukart. Tai pagirtina, tačiau dabar šios taisyklės iškraipomos taip, kad remiantis jomis apmokestinimo išvengiama dvigubai. Prieš tai mes ir kovojame“, – aiškina EBPO generalinis sekretorius Angelas Gurria.

Naujomis taisyklėmis bus siekiama užtikrinti, kad įmonės daugiau mokesčių mokėtų tose šalyse, kur jos ir uždirba pinigus. Pasak Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, pelno apmokestinimas turi atspindėti jį kuriančią ekonominę veiklą. Šalys raginamos artimiau bendradarbiauti, kad būtų išvengta įstatymų spragų tarptautinėje erdvėje.

Siūlomos priemonės daugiausiai nukreiptos prieš informacinių technologijų kompanijas, kurios esą ir kelia daugiausiai galvos skausmo. Pastaraisiais mėnesiais šalių vyriausybės susirūpino, kad „Google“,  „Amazon“ ir „Apple“ per savo padalinius užsienyje sugebėdavo teisėtai išvengti didžiosios dalies pelno apmokestinimo gimtojoje šalyje.

„Tai, kaip dabar tarptautinės kompanijos vengia mokesčių, neturi precedento. Kai kurios jų pasauliniu mastu mokėjo tik 3–4 procentus savo pelno mokesčių“, – sako Prancūzijos finansų ministras Pierre`as Moscovici.

G20 viršūnių susitikimas rugsėjį turėtų vykti Sankt Peterburge, tačiau du Amerikos senatoriai jau pateikė rezoliucijos projektą, kuriuo siūloma pakeisti susitikimo vietą, jeigu Maskva pritars Jungtinių Valstijų žvalgybos paslaptis paviešinusio Edwardo Snowdeno prašymui leisti pasilikti Rusijoje. Tačiau kad ir kokį sprendimą Maskva priimtų, Baltieji rūmai teigia, kad Barackas Obama viršūnių susitikime Peterburge dalyvaus.