Verslas

2015.09.08 13:45

Specialistai: vaizdo registratorius – patikimiau nei iš kanapių atsiradęs liudininkas

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vaizdo registratorius – vis dažnesnis atributas tautiečių automobiliuose. Tinklalapio LRT.lt pašnekovai teigia, kad šiuos prietaisus dažniausiai įsigyja tolimųjų reisų bei visuomeninio transporto vairuotojai, nors jie populiarėja ir tarp lengvųjų automobilių vairuotojų. Savo ruožtu policija skaičiuoja gautus pranešimus dėl Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų ir ragina užfiksuotą medžiagą siųsti toliau.

Vaizdo registratorius – vis dažnesnis atributas tautiečių automobiliuose. Tinklalapio LRT.lt pašnekovai teigia, kad šiuos prietaisus dažniausiai įsigyja tolimųjų reisų bei visuomeninio transporto vairuotojai, nors jie populiarėja ir tarp lengvųjų automobilių vairuotojų. Savo ruožtu policija skaičiuoja gautus pranešimus dėl Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų ir ragina užfiksuotą medžiagą siųsti toliau.

„Į Rytus – tik su vaizdo registratoriumi“

Vaizdo registratoriais Kaune prekiaujančios įmonės vadovas Ričardas Pūkas skaičiuoja, kad šių prietaisų pardavimai pastaruoju metu yra gerokai išaugę. Dažniausiai parduotuvės duris varsto ir vaizdo registratorius įsigyja tolimųjų reisų bei visuomeninio transporto vairuotojai, autobusų vairuotojai, norintys filmuoti keleivius. „Netrūksta ir eilinių vairuotojų, vykstančių į darbą ar kelionę“, – priduria R. Pūkas.

Kad šie prietaisai Lietuvoje tampa vis populiaresni sutinka ir kitos jais prekiaujančios įmonės vadybininkas Aldis Bertašius.

„Lietuvoje vaizdo registratorių įsigyjama vis daugiau. Žinoma, nelyginkime su Rusija, kurioje šių prietaisų pardavimai apskritai „žvėriški“, turbūt kiekviename automobilyje rasi. Rusijoje jų nuperkama labai daug – galbūt dėl eismo kultūros, didžiulio srauto. Žinote jų kelius ir vairuotojus, įvykių ten taip pat daugiau“, – vardija A. Bertašius vaizdo registratorių populiarumo Rusijoje priežastis.

Tuo metu laidos „Autopilotas“ vedėjas Ramūnas Fetingis sako, kad kone visi, kas traukia į Rusiją, nusiperka vaizdo registratorius: „Kalbėjau su tolimųjų reisų vairuotojais. Vienas jų, tik turėdamas šį prietaisą, įrodė, kad yra nekaltas eismo įvykyje, kai naktį įvažiavo į automobilio galą. Lengvasis automobilis stovėjo šalikelėje be įspėjamųjų ženklų, tad įrodyti savo tiesą be šio prietaiso būtų buvę sunku.“

Savo ruožtu automobilių ekspertas, žurnalistas Valdas Valiukevičius LRT.lt teigia, kad vaizdą fiksuoja ne tik sunkvežimių vairuotojai. „Vaizdo registratorius perka žmonės, vairuojantys  5 tūkst. Lt vertės „Civic“ automobilius ir prabangių mašinų vairuotojai. Galbūt taip saugosi – jei kas nors nutiks, o teisėtvarka yra šlubuojanti, ir tiesą įrodyti sudėtinga ar neįmanoma, tai registratorius gali šiek tiek padėti“, – mano V. Valiukevičius.

Už vaizdo registratorių – nuo 100 iki 2000 Lt

Vaizdo registratoriais prekiaujančios įmonės nurodo, kad šių prietaisų kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų.

„Populiariausių ir pigiausių galima įsigyti už 100 ar 300-400 Lt. Tačiau žmonės, nusipirkę pigiausius, greitai supranta, kodėl jie buvo tokie pigūs. Norintys turėti kokybišką vaizdo registratorių, turės išleisti apie 700 Lt“, – nurodo R. Pūkas. Panašias sumas įvardija ir kitos įmonės vadovas A. Bertašius. Pasak jo, vaizdo registratorių kainos svyruoja nuo 200 iki 800 Lt, tačiau yra ir tokių, kurių kaina siekia 2000 Lt.

Reikia suprasti, sako R. Pūkas, kad kokybė tiesiogiai priklauso nuo kainos. „Norintys nufilmuoti detalesnį vaizdą turės išleisti daugiau pinigėlių. Jei jiems užtenka užfiksuoti tik situaciją, tačiau nereikia nufilmuoti numerių ar kitų automobilio detalių, tai gali išleisti minimalią pinigų sumą. Visgi tokie vaizdo registratoriai yra nekokybiški bei nepatikimi per eismo įvykį“, – įspėja LRT.lt pašnekovas.

Tiesa, R. Fetingis pasiūlo būdą, kaip galima turėti vaizdo registratoriaus pakaitalą turėti ir nemokamai – į išmanųjį mobilųjį telefoną atsisiųsti aplikaciją, kuri gali įrašyti tam tikros trukmės vaizdo įrašą.

Policija ragina perduoti užfiksuotą medžiagą

Aštuoniuose Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos tarnybiniuose automobiliuose įmontuotos automobilinės vaizdo ir garso įrašymo įrangos.

„Tikimasi, kad intensyvus šių priemonių naudojimas pasitarnaus drausminant vairuotojus, pažeidinėjančius kelių eismo taisykles ir chuliganišku ar pavojingu vairavimu keliančius grėsmę kitiems eismo dalyviams. Kartu ši priemonė padeda vykdant korupcijos prevenciją, įranga padeda išvengti situacijų, kai kyla ginčų dėl padaryto pažeidimo teisėtumo ar pažeidėjo elgesio“, – sako Kęstutis Kasciukevičius, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas žiniasklaidai.

Anot K. Kasciukevičiaus, policija ragina pilietiškus ir eismo saugumu besirūpinančius eismo dalyvius perduoti policijai vaizdo registratoriais ar kitomis priemonėmis užfiksuotą medžiagą apie šiurkščius kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Per šių metų pusmetį Kauno apskr. policija gavo daugiau kaip 2 tūkst. pranešimų apie įvairius KET pažeidimus. Dauguma pažeidėjų patraukti drausminėn atsakomybėn.

Pasak V. Valiukevičiaus, vaizdo registratoriumi įrašyta vaizdo medžiaga eismo įvykio metu yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau tai – „kur kas svarbiau nei iš niekur atsiradęs liudininkas, pasakojantis savo versiją.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.