Verslas

2018.07.04 14:50

Ž. Vaičiūnas: Baltarusija privalo ištaisyti visus Astravo AE trūkumus

BNS2018.07.04 14:50

Trečiadienį Europos Komisija (EK) paskelbė Astravo atominės elektrinės (AE) streso testų ataskaitą. Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teigimu, Baltarusija privalo ištaisyti visus nukrypimus nuo tarptautinių ir visuotinai pripažintų branduolinės saugos reikalavimų pagal ekspertų grupės rekomendacijas. Tai leistų kalbėti bent apie dalinį Astravo AE saugumą, kadangi Baltarusijos atlikti streso testai yra tik vienas iš branduolinės saugos užtikrinimo elementų, teigiama Energetikos ministerijos pranešime.

„Ši ataskaita yra tik pirmasis žingsnis. Pagrindinis principas, kurio nuosekliai laikosi Lietuva – ekspertų rekomendacijas Baltarusija privalo įgyvendinti iki licencijos Astravo AE išdavimo. Tai neturi likti popierinėmis rekomendacijomis, kurias patogu naudoti propagandinėms interpretacijoms. Tiek Lietuvos, tiek ES, tiek pačių Baltarusijos žmonių interesas yra siekti, kad nustatyti trūkumai, kurie yra esminiai saugos požiūriu, būtų ištaisyti. Neįsivaizduojame, kad Astravo AE galėtų gauti licenciją eksploatacijai neįgyvendinusi šių rekomendacijų ir kol nebus atsakyta į visus kitus Lietuvos keliamus saugos klausimus“, – sako energetikos ministras.

Ž. Vaičiūno teigimu, ypač svarbu, kad EK taip pat laikosi pozicijos, jog ekspertų išvados turi būti tinkamai įgyvendintos. Išplatintame pranešime EK teigia, kad Baltarusijos valdžia turėtų parengti Nacionalinį veiksmų planą, kuriame numatytų visų ataskaitoje nurodytų rekomendacijų įgyvendinimą laiku. EK taip pat išreiškė poziciją, kad yra pasirengusi toliau likti įsitraukusi į šį procesą ir dalyvauti stebėsenos procese, ar Baltarusija tinkamai įgyvendina Astravo AE saugą didinančias priemones. Pranešime pažymėta, kad EK branduolinę saugą vertina kaip pagrindinę temą tolimesniuose ES santykiuose su Baltarusija.

Anot EK, ateityje turi būti vykdoma nepriklausoma šio veiksmų plano priežiūra. Tai darė visos ES ir ES nepriklausančios šalys, kurios savo noru dalyvavo streso testų procese po Japonijos Fukušimos branduolinėje elektrinėje įvykusios avarijos.

Pažymėtina, kad Baltarusijos atlikti streso testai yra tik vienas iš branduolinės saugos užtikrinimo elementų. Atliekant streso testus yra vertinamas atominės elektrinės atsparumas išorinių veiksnių sukeltoms rizikoms (pavyzdžiui, ekstremalių gamtos reiškinių, žmogaus sukeltų įvykių). Tačiau streso testai nevertina esminio dalyko – Astravo AE statybai parinktos vietos tinkamumo. Jie taip pat neapima tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo, sunkaus lėktuvo kritimo poveikio vertinimo, darbo ir saugos kultūros bei kitų klausimų.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija trečiadienį paskelbė, kad Lietuva laikosi pozicijos, jog Astravo atominės elektrinės reaktoriai neturi veikti, kol nebus įgyvendintos visos EK ekspertų rekomendacijos bei atsakyta ir į kitus Lietuvos keliamus saugos klausimus. Daugiau apie tai – šioje nuorodoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt