Verslas

2018.07.04 11:59

Keičiasi pedagogų darbo apmokėjimo sistema

ELTA2018.07.04 11:59

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo bei Švietimo įstatymų pataisas, kuriomis įteisinama nauja pedagogų darbo apmokėjimo sistema bei mokyklų finansavimo tvarka.

Per pastaruosius 15 metų 51 proc. sumažėjo mokyklų ir 46 proc. mokinių skaičius. Vis mažiau jaunų žmonių renkasi mokytojo profesiją, o daugiau kaip pusė Lietuvos pedagogų yra vyresni nei 55 metai.

Šiuo metu tik apie 5 proc. visų mokytojų turi etatui prilyginamą darbo krūvį, o kas trečias mokytojas uždirba iki 500 eurų neatskaičius mokesčių. Todėl jeigu pataisos bus įgyvendintos laiku, etatinis mokytojų darbo apmokėjimas bus įvestas jau nuo rugsėjo 1 d.

Įstatymų pataisomis taip pat sudaromos sąlygos apibrėžti pedagogų veiklas ir nustatyti fiksuotą darbo krūvį, pritraukti pradedančius mokytojus, užtikrinti skaidresnį mokyklų finansavimą, sudaryti sąlygas kokybiškam ugdymui.

Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo pakeitimai buvo būtini, nes dabartinė mokytojų darbo apmokėjimo sistema galioja iki šių metų rugpjūčio 31 d. Laiku neįsigaliojus naujoms įstatymo pataisoms, nuo rugsėjo mėnesio pedagogams ženkliai sumažėtų atlyginimai.

Prezidentės teigimu, svarbiausia švietimo sistemoje ir toliau išlieka ugdymo kokybė ir dėmesys kiekvienam vaikui.

Pedagogų darbo užmokesčio augimas, mokytojo profesijos patrauklumas, ugdymo kokybės gerinimas – tai šios vyriausybės įsipareigojimas visuomenei. Todėl vyriausybės laukia didelis iššūkis tinkamai įgyvendinti pasirašytus įstatymus.

Pagrindiniai mokinio ir klasės krepšelio bei etatinio apmokėjimo kriterijai bus reglamentuoti poįstatyminiuose teisės aktuose. Todėl labai svarbu, kad sprendimai būtų priimami susitarus su švietimo bendruomene. Už sklandų įgyvendinimą ir procesų koordinavimą likus nedaug laiko iki naujų mokslo metų atsakinga Švietimo ir mokslo ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.