Verslas

2018.06.27 16:04

Nuo liepos dešimtadaliu gali didėti karių algos, pagerėti socialinės garantijos

LRT.lt2018.06.27 16:04

Jau kitą mėnesį kariai gali sulaukti vidutiniškai dešimtadaliu didesnių atlyginimų, gerės ir jų socialinės garantijos. Tai numatyta trečiadienį priimtose Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (KASOKTĮ) pataisose, susijusiose su karių algų skaičiavimo sistemos ir karių socialinių garantijų paketo tobulinimu. Patvirtinus naujus profesinės karo tarnybos karių tarnybinių atlyginimų koeficientų dydžius, algos visiems kariams didės vidutiniškai 10 procentų, rašoma pranešime spaudai. Pakeitimai įsigalios iš karto, kai jį parašu patvirtins prezidentė.

„Didesnį krašto apsaugos finansavimą pirmiausiai turi pajausti patys kariai – ne tik per ginkluotės ir infrastruktūros modernizavimą, bet ir per didesnius atlyginimus bei geresnį socialinių garantijų paketą“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Pasak jo, esminės atlyginimų peržiūros nebuvo jau 12 metų, todėl algų kėlimas buvo būtinas,  ypač siekiant pritraukti daugiau personalo į profesinę karo tarnybą, išlaikyti esamą, motyvuoti karius siekti karjeros, užtikrinti geresnes socialines garantijas tiek tarnaujantiems, tiek į atsargą išėjusiems kariams.

Labiausiai algų padidėjimą pajus žemiausios ir vidutinės grandies kariai – šiose tose laipsnių kategorijose yra didžiausias jų trūkumas. Pavyzdžiui, 2017 m. metus ištarnavęs eilinis į rankas gaudavo 536 eurų, 2020 m. toks karys turėtų uždirbti 665 eurus, neskaičiuojant priedų. Seržanto/seržanto specialisto alga atitinkamai didės nuo 665 iki 836 eurų, kapitono alga –  nuo 935 iki 1208.

Iš viso tarnybinio atlyginimo vidurkis kariams iki 2020 metų turėtų išaugti iki 30 procentų, palyginus su 2016 metais. Tam per ketverių metų laikotarpį numatyta skirti apie 83 mln. eurų iš krašto apsaugos sistemai skiriamų lėšų – iš biudžeto papildomų lėšų nebus prašoma.

Atlyginimai augs laipsniškai: didinant vidutiniškai po 10 procentų  2018 m. ir 2019 m., ir dar 5 procentais – 2020 metais. 2017 m. tarnybinis atlyginimas, prasidėjus I pertvarkos etapui, jau buvo padidintas 5 procentais. 

Nuoseklus profesinės karo tarnybos karių atlyginimų didinimas iki 30 proc. numatytas vyriausybės programoje.

Ministras pabrėžia, kad kariams tarnybinis atlyginimas augs skirtingai ir individualiai – tikslus augimas priklausys nuo kario turimo laipsnio ir  pagal šį laipsnį ištarnautų metų. Tai planuojama pradėti įgyvendinti nuo 2019 metų. „Iki šiol turime situaciją, kai karių tarnybinis atlyginimas nustoja didėti anksčiau nei karys gali siekti aukštesnio laipsnio, o nauja tarnybinio atlyginimų kariams sistema situaciją leis pataisyti“, –  sako jis. Nustojus didėti koeficientui ir kariui negavus aukštesnio karinio laipsnio, karių tarnybinis atlyginimas didės priklausomai ir nuo ištarnautų metų laipsnyje, todėl ilgiau tame pačiame laipsnyje tarnaujantys kariai gali tikėtis atlyginimo padidėjimo.

BNS nuotr.

Kariams, kaip ir anksčiau, bus mokami priedai už tarnybos specifiką, ypatingas karinių specialybių kvalifikacines kategorijas, vadų atsakomybę. Jie skaičiuojami baziniais dydžiais, kurie svyruoja nuo 1 iki 3,5. 

Kariams ir toliau išliks skatinamosios išmokos už pirmąjį kontraktą (nuo 20 iki 45 bazinių dydžių profesinės karo tarnybos kariams  ir nuo 3,3 iki 7,3 bazinio dydžio baigus Karo akademiją ar jaunesnių karininkų vadų mokymus baigusį karį paskyrus į  pareigas). Skatinamoji išmoka išliks ir už pavyzdingą tarnybos atlikimą. Ji svyruoja  nuo 0,5 mėn. tarnybinio atlyginimo dydžio iki 1.

Kariams taip pat yra mokamos įvairios kompensacijos – maitinimosi, kelionės, būsto nuomos išlaidų piniginės kompensacijos ir kt. išmokos. 

Pagal  priimtus įstatymo pakeitimus patobulintos ir socialinės karių garantijos. Nuo pataisų įsigaliojimo  datos didėja  iš Krašto apsaugos ministerijos apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų gavėjų ratas. Sužeisti tarnyboje ir išleisti į atsargą kariai  galės naudotis sveikatos priežiūros, t.y. medicininės reabilitacijos paslaugomis Lietuvoje, šios  paslaugos bus apmokamos iš Krašto apsaugos ministerijai  skirtų lėšų.

Taip  pat  nustatyta ir daugiau vienkartinių kompensacijų kariams, sužeistiems dėl tarnybos priežasčių.  Iki šiol kompensacijos buvo mokamos tik tuo atveju, jei kario sveikatai liko liekamųjų reiškinių ir dėl traumos sumažėjo jo tinkamumas tarnybai pagal sveikatos grupę. Įsigaliojus pataisoms, kompensacijos bus  mokamos ir dėl traumos nelikus liekamųjų reiškinių sveikatai, atsižvelgiant į patį traumos faktą ir sunkumą.

Įstatymo pakeitimais įteisinta ir materialinių pašalpų, skiriamų esant sunkiai kario materialinei padėčiai dėl jo ar jo šeimos nario ligos, mirties ir kitų priežasčių, mokėjimą visiems kariams. Iki šiol tokią teisę turėjo profesinės karo tarnybos kariai ir kariūnai, tuo tarpu įsigaliojus pataisoms teisę į šias pašalpas turės ir kitose tarnybos rūšyse tarnaujantys kariai: kariai savanoriai, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai, taip pat alternatyviąją  krašto apsaugos tarnybą atliekantys asmenys.

Įsigaliojus pakeitimams, teisę į tėvystės atostogas turės ir nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliekantys kariai, suvienodintos karių, pasiųstų į užsienio institucijas tarnybos ir mokymosi tikslais, garantijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt