Verslas

2018.06.20 11:09

Prie Seimo surengtas protestas: skubotos mokesčių ir pensijų reformos kelia nerimą

Trečiadienį didžiausias šalies profesinių sąjungų susivienijimas – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) – prie Seimo surengė piketą prieš skubiai Seime mėginamas įteisinti mokesčių bei pensijų sistemos reformas. Piketuotojai teigia, kad priimant įstatymą turi būti tariamasi su tomis visuomenės, kurias pirmiausia palies šis įstatymo projektas, grupėmis.

Akcijos iniciatorių teigimu, vos balandžio viduryje pristatytus vyriausybės pasiūlymus kritikuoja nemažai žinomų ekonomistų, o diskusijos su visuomene apskritai nebuvo. 14 piketuotojų Seimo narių dėmesį mėgino atkreipti arba plakatais „Skubos naudą velniai gaudo“, „Už darbuotojų įtraukimą priimant sprendimus“ ir kitais, arba betarpiškais pro šalį einančių Seimo narių kvietimais sustoti ir padiskutuot. 

LPSK siekia, kad mokesčių ir pensijų sistemas keičiančių įstatymų projektų svarstymai Seime būtų sustabdyti, o dėl tokių svarbių reformų vyktų plačios diskusijos.

Piketuotojas Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius sakė, kad neįtraukti profsąjungų nuomonės bei pasiūlymų į diskusiją sprendžiant šį įstatymo projektą yra neadekvatu, nes pati vyriausybė minėjo, kad mokesčių reforma pirmiausia palies dirbančius žmones.

„Siekiame tarimosi. Teisėkūros pagrindinė taisyklė yra tokia, kad priimant įstatymą turi būti tariamasi su tomis visomis grupėmis, su kuriomis tiesiogiai tas įstatymas arba įstatymo projektas susijęs. Kadangi vyriausybės pozicija buvo tokia, kad šis vyriausybės paketas labiausiai siesis su dirbančiais žmonėmis, tai neįtraukti profsąjungų, mano įsitikinimu, yra klaida“, – Eltai sakė D. Radzevičius.

BNS nuotr.

Pasak piketuotojo, šiandien dirbančio žmogaus apmokestinimas net po reformos bus vis dar didžiausias, palyginti su kitais, kurie gauna gana dideles pajamas iš visai kitų sričių. 

„Tai čia vienas svarbiausių dalykų. Jeigu mes norime bent kiek solidarumo šioje šalyje, reikia ir adekvačių sprendimų. Neturi būti, kad dirbantys žmonės moka didžiausius mokesčius“, – sakė Žurnalistų sąjungos pirmininkas.

LPSK pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad mokesčių ir pensijų sistemas reikia reformuoti, profesinės sąjungos to visiškai nekvestionuoja. Tačiau dėl tokių absoliučiai visiems šalies žmonėms įtakos turinčių sričių neturi būti apsisprendžiama vos per kelis mėnesius.

Anot jos, šiuo metu Seimo komitetuose vystančiuose įstatymų projektų svarstymuose vyrauja visiškas chaosas, kuris, tikėtina, persikels ir į Seimo plenarinius posėdžius. Todėl tokiomis sąlygomis gimęs produktas gali būti labai pražūtingas ir taip nuo emigracijos kenčiančiai šaliai.

„Anot premjero, tie, kurie kritikuoja reformą ir bando sustabdyti jos skubų įgyvendinimą, neva nenori, kad daugiau nei milijonas darbuotojų po reformos gautų didesnes pajamas. Tačiau juk niekas nei pačių darbuotojų, nei jų atstovų neklausė, kokių su darbo santykiais susijusių mokestinių pokyčių jie norėtų. Tam tiesiog nepalikta laiko“, – komentuoja LPSK pirmininkė.

Po akcijos piketuotojai žada eiti ir į frakcijos posėdžius ir taip atkreipti Seimo narių dėmesį. 

Teisininkai sako, kad jei Seimas pritars numatomai pensijų pertvarkai, tai bus ne esamos sistemos taisymas, o naujos kūrimas.

„Remiantis pasiūlymu, įmokos nebe pervedamos, negana to, paties asmens indėlis didėja, dėl to apsisprendimas asmenims sunkėja, ar toliau dalyvauti sistemoje, ir tas pagrindinis anksčiau deklaruotas tikslas sumažinti tiesioginius „Sodros“ įsipareigojimus būsimoms kartoms – visi suprantame, kad dėl demografinių pokyčių bus sunkiau juos užtikrinti nei šiandien – tas tikslas visiškai išnyksta. Čia vienas kriterijų, kodėl, mano nuomone, šita reforma yra ne keitimas, o naujos sistemos kūrimas“, – sako Vilniaus universiteto Teisės fakulteto lektorė Vida Petrylaitė.