Verslas

2018.06.18 17:08

Seimo komitetas pritarė pataisoms, įteisinančioms etatinį mokytojų darbo apmokėjimą

LRT.lt2018.06.18 17:08

Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė mokytojų darbo apmokėjimo modelio keitimui. Šį pokytį įtvirtinančios įstatymų pataisos dar bus svarstomos plenariniame posėdyje. Seimui pritarus, nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai dirbančiųjų: už etatą, nebe už atskiras valandas. Etatinio įvedimui per kelerius metus skiriama 95 mln. eurų, rašoma pranešime spaudai.

Naujas darbo užmokesčio modelis leis mokytojams atlyginti už visus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus, ne tik pamokas ir su jomis susijusią veiklą. Tam nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iš valstybės biudžeto papildomai skiriama 17,4 mln. Eur., o iš viso iki 2020 m. – 95 mln. Eur. Jau kitąmet vidutinis mokytojo darbo užmokestis padidės apie 20 proc. ir sieks daugiau nei 1000 Eur.

„Mokykla šiandien yra pasikeitusi, ugdymas nebėra tik pamokos. Tai nuolatinis bendravimas su vaiku, individuali pagalba, pažintinė veikla, tėvų konsultavimas, bendradarbiavimas su kitais mokykloje dirbančiais specialistais. Mokytojas atlieka gausybę papildomų darbų, už kuriuos iki šiol nebuvo atlyginama. Pagaliau turime pereiti prie teisingesnės ir socialiai stabilesnės apmokėjimo sistemos ir, kaip ir daugeliui dirbančiųjų, mokėti už visą etatą, o ne tik kelias darbo valandas per dieną“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

BNS nuotr.

Iki šiol mokytojų atlyginimas priklausė nuo pamokų skaičiaus ir už įvairias veiklas mokytojams nebuvo atlyginama. Mažėjant mokinių skaičiui, tolygiai mažėjo ir atlyginimas mokytojams. Tai sukeldavo daug įtampos ir mažindavo saugumo jausmą.

Tikimasi, kad nauja apmokėjimo sistema sudarys sąlygas geresnei ugdymo kokybei: mokytojai daugiau laiko galės skirti darbui su mokiniais ne tik pamokų metu, darbui su tėvais, pasirengimui pamokoms ir kitoms veikloms.

Mokytojų etatus sudarys 1512 metinių valandų. Iš jų kontaktinei veiklai - pamokoms, konsultacijoms, būrelių vedimui ir pan. - galima bus skirti iki 1008 val. per metus, pradedantiesiems  mokytojams -  iki 756 val. per metus. Kitas laikas skiriamas nekontaktinėms valandoms, t.y. su pamokomis susijusioms veikloms, ir papildomoms veikloms mokyklos bendruomenei, pavyzdžiui,  darbui su mokyklos socialiniais partneriais, vadovavimui klasei, vadovavimui studentų pedagoginei praktikai ir pan.

Etatai mokyklose bus planuojami ne tik pagal dalykus ir ugdymo programas, bet ir pagal mokytojų kompetencijas. Aukštesnės kvalifikacijos mokytojai dirbs labiau jų kompetencijas atitinkantį darbą: daugiau laiko jų etate turėtų sudaryti metodinė veikla, pagalba pradedantiems mokytojams.

Nauja užmokesčio sistema sukurs palankų startą jauniems mokytojams – bus įvestas pradedančiojo mokytojo etatas. Jauni mokytojai galės vesti mažiau pamokų ir daugiau laiko skirti profesiniam tobulėjimui, patirties perėmimui.

Etatinis darbo užmokestis bus taikomas visiems valstybinių ir savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų, taip pat profesinių mokyklų ir neformaliojo švietimo mokytojams, ir pradedamas įvesti nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. dviem etapais, baigiant  diegti 2019 m. rugsėjo 1 d.

Etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelis rengtas daugiau kaip metus tariantis su pedagogų profesinių sąjungų atstovais ir kitais socialiniais partneriais.

Su modelio projektu supažindintos mokyklos, vyko ir tebevyksta konsultacijos. Mokyklos gali pasikviesti konsultantus, gauti atsakymus nemokama telefono linija, naudotis specialiomis skaičiuoklėmis mokytojams ir mokyklų vadovams. Visa informacija apie etatinio modelį skelbiama www.etatinis.lt .

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt