Naujienų srautas

Verslas2018.06.15 10:54

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė 20 proc. GPM tarifui

Seimo Biudžeto ir finansų komitete nepakako balsų patvirtinti Ramūno Karbauskio ir Stasio Jakeliūno siūlymui kitąmet taikyti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą ir 19,5 proc. socialinio draudimo įmokų tarifą. Konservatoriai palaikė vyriausybės variantą, juos palaikė dalis kitų komiteto narių. Todėl svarstymas atidėtas kitai savaitei.

Finansų ministras Vilius Šapoka pristatė nepakitusią vyriausybės poziciją. Jį nutraukė Mykolas Majauskas, piktindamasis, kad mokesčių reforma jau pakeista Seime – nebėra „Sodros“ lubų, „kalbama apie mokesčius, kurie paleis milijonus gyventojų“, tačiau Seime „iškepti“ pasiūlymai net nėra pristatyti.

Seimo Biudžeto ir finansų komitete jau nepritarta „Sodros“ luboms, todėl diskusijų kilo, taikyti ar netaikyti progresinį 25 proc. tarifą pajamoms, o galiausiai svarstymą sugriovė R. Karbauskio pasiūlyti tarifai.

R. Karbauskis pirmasis registravo pasiūlymą nustatyti 19,5 proc. socialinio draudimo įmokų tarifą ir 20 proc. GPM tarifą bei koreguoti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymą.

Jo pasiūlymą dar patobulino Stasio Jakeliūno vedini „valstiečiai“ – išbraukti didesni mokesčiai, kurie netenka prasmės atmetus „Sodros“ lubų pasiūlymą, be to, dar labiau susiaurinta NPD taikymo aprėptis.

„Aš su R. Karbauskiu jau sutariau, kad GPM tarifas būtų 20 proc., „Sodros“ tarifas – 19,5 proc.“, – komitete teigė S. Jakeliūnas. Pradinis vyriausybės pasiūlymas buvo atitinkamai 21 ir 18,5 proc. tarifai.

A. Kubilius prašė leisti balsuoti už vyriausybės pasiūlymą, jis tikino pasiryžęs palaikyti vyriausybės poziciją.

„Jūs klaidinate žmogų nepasakydami, kad jam atlyginimas padidės 10 eurų, jis dalį iš tų turės sumokėti ir kaupti. Jūs iš tiesų parodykite, kaip atrodys jo atlyginimas“, – piktinosi M. Majauskas.

Tačiau Biudžeto ir finansų komitete padaryta pertrauka, kadangi komiteto balsų nepakako palaikyti R.Karbauskio ir S. Jakeliūno siūlytų tarifų: 5 balsavo už, prieš – 3, dar 3 susilaikė.

J. Jakeliūnas kaltino M. Majauską destruktyviu darbu.

V. Šapoka Seimo nariams priminė, kad projektas skirtas sumažinti su darbo santykiais susijusią mokestinę naštą mažas ir vidutines pajamas gaunantiems gyventojams, tą daryti palaipsniui per trejus metus didinant NPD dydį. Kitąmet vyriausybė siūlo 280 eurų NPD ir platų jo taikymą, o S. Jakeliūno siūlymas – 300 eurų NPD, tačiau jį pajustų mažiau gyventojų.

„Tie (Seime – 15min) registruoti siūlymai, mes matom juos kaip kompromisinius, bet gerbdamas komitetą aš turiu pristatyti vyriausybės siūlymą“, – aiškino V. Šapoka.

S. Jakeliūnas pridūrė, kad jo ir R. Karbauskio teikiamas siūlymas neturi jokio esminio prieštaravimo vyriausybei – vien dėl mokesčių tarifo perdėliojimo atlyginimai nepasikeistų.

Iš viso Seimo nariai gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymui buvo registravę 5 pasiūlymus. Skirtingų progresinių tarifų registravo Andrius Palionis su Gediminu Kirkilu ir Valiumi Ąžuolu, o Algirdas Sysas su Rasa Budbergyte siūlė itin dideles pajamas gaunantiems gyventojams nustatyti 30 proc. GPM tarifą.

Seimo narys Tomas Tomilinas pasiūlė labiau apmokestinti ir kapitalo pajamas, individualios veiklos pajamas bei taip mažinti pajamų nelygybę – siūlomas 20 proc. tarifas pajamoms, viršijančioms 120 vidutinių darbo užmokesčių, arba 107 tūkst. eurų per metus.

„Tai paskatintų simbolinį ypač dideles pajamas gaunančių asmenų prisidėjimą prie socialinio teisingumo Lietuvoje ir nepaliktų jiems privilegijų neprisidėti prie bazinės pensijos ir kitų svarbių valstybės funkcijų finansavimo“, – aiškinama T. Tomilino pateiktoje pataisoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi