Verslas

2015.09.08 13:45

Rusijoje ir Baltarusijoje – nauji afrikinio kiaulių maro protrūkiai

ELTA2015.09.08 13:45

Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Baltarusijos žiniasklaida išplatino informaciją apie įtarimus, kad nustatyti trys nauji afrikinio kiaulių maro protrūkiai Minsko srityje, Rusaki, Sopkovčina ir Ročeviči kaimuose.

Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Baltarusijos žiniasklaida išplatino informaciją apie įtarimus, kad nustatyti trys nauji afrikinio kiaulių maro protrūkiai Minsko srityje, Rusaki, Sopkovčina ir Ročeviči kaimuose.

Neoficialiais duomenimis, afrikinis kiaulių maras išplito į 5 Baltarusijos sritis. Atsakinga šios šalies institucija oficialios informacijos neteikia bei tvirtina, kad Baltarusijoje nustatyti tik 2 afrikinio kiaulių maro protrūkiai Čiapun kaime, Ivjevsko rajone, Gardino srityje, ir Kopti kaime, Vitebsko srityje, teigiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime.

Pasak tarnybos direktoriaus Jono Miliaus, po viešojoje erdvėje pasirodžiusios neoficialios informacijos apie naujus afrikinio kiaulių maro protrūkius Minsko apskrityje susisiekta su Baltarusijos vyriausiuoju veterinarijos inspektoriumi Jurijumi Pivovarčiku. Anot jo, Baltarusijoje imtasi ypatingų biosaugos priemonių, siekiant išvengti ypač pavojingos ligos plitimo.

Teigiama, kad didžiausi kiaulių kompleksai yra apsupti trijų bioapsaugos žiedų, o į fermų vidų darbuotojai įleidžiami tik po itin atidžios patikros. Tam pasitelktos net karinės pajėgos. Daugelyje šalies vietų naikinamos kiaulės tik dėl to, kad būtų išvengta galimo afrikinio kiaulių maro plitimo. Kol kas nebuvo pateikta laukinių gyvūnų epidemiologinė situacija Baltarusijoje.

Apie afrikinio maro protrūkius taip pat informavo Rusijos Federacijos atsakingos institucijos. Jos teigia, kad Maskvos apskrityje Charlino, Volokolamsko, Potošinskovo kaimuose patvirtinta ši liga, ištyrus trijų gaišusių kiaulių kraują. Be to, netoli anksčiau minėtų kaimų esančiuose miškuose rasti gaišę šernai, kuriuos ištyrus, taip pat nustatytas afrikinis kiaulių maras.

Pasak Rusijos Federacijos veterinarijos specialistų, visame regione paskelbtas karantinas, siekiant, kad afrikinis kiaulių maras neišplistų toliau. Rusijos Federacijos kolegos pripažįsta, kad pavojingas virusas tikriausiai pateko iš laukinės faunos.

„Nors Lietuvos pasienyje atliekama visų transporto priemonių dezinfekcija, iš Baltarusijos atvykstančių keleivių konfiskuojami maisto produktai (jau sunaikinta daugiau kaip 4 t), atliekama labai intensyvi afrikinio kiaulių maro stebėsena (per šiuos metus ištirta daugiau kaip 2600 kiaulių ir 1300 šernų – tyrimai neigiami), tačiau viena didžiausių grėsmių išlieka migruojantys laukiniai gyvūnai – šernai.

Pasak Rusijos Federacijos kolegų, paskutinį afrikinio kiaulių maro protrūkį sukėlė būtent užsikrėtę laukiniai gyvūnai. Todėl prašome visų medžiotojų ir kaimo vietovėse gyvenančių žmonių būti dėmesingais ir labai griežtai laikytis biosaugos priemonių“, – komentuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius J. Milius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prašo kiaulių laikytojų, įtarus ligą, nedelsiant apie tai pranešti visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba tiesiogiai kreiptis į tarnybos teritorinį padalinį, kurį galima rasti kiekviename rajone, ar pranešti aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.