Verslas

2018.06.13 12:41

Vyriausybė keičia šiukšlių deginimo planus: Vilnius kūrens dvigubai mažiau

Kogeneracinės elektrinės Vilniuje ir Kaune bus, bet sostinėje šiukšlių bus sudeginta dvigubai mažiau nei planuota iki šiol, o Kauno jėgainė ateityje negalės priimti pramoninių atliekų. Neaišku ir kaip bus dėl susikaupusio dumblo. Pusę milijono eurų ketinama investuoti į papildomus taršos mažinimo filtrus jėgainėse. Tai paaiškėjo po premjero ir „Lietuvos energijos“ grupės vadovo susitikimo.

Trečiadienį vyriausybėje susitiko premjeras Saulius Skvernelis ir už atliekų deginimo gamyklų projektus atsakingos „Lietuvos energijos“ vadovas Darius Maikštėnas. Susitikime taip pat dalyvavo energetikos bei aplinkos ministrai Žygimantas Vaičiūnas ir Kęstutis Navickas.

Premjeras, anksčiau šiuos „Lietuvos energijos“ projektus viešai pavadinęs korupciniais ir nuodijančiais žmones, spaudos konferencijoje nedalyvavo. Jo poziciją perdavė jo patarėjas Skirmantas Malinauskas: šiukšlių kiekiai Vilniaus jėgainėje turėtų mažėti.

Premjeras anksčiau yra suabejojęs ne tik tokių jėgainių reikalingumu, bet ir dėl to, ar užteks atliekų joms.

„Lietuvos energijos“ vadovas D. Maikštėnas po susitikimo teigė pristatęs „Lietuvos energijos“ strategiją, taip pat projektų skaidrumą.

Kaip ketinama sumažinti atliekų kiekį būsimoje jėgainėje?

„Projektinių sprendimų užsakymai įrangai buvo atlikti pernai gegužės pabaigoje, o įranga nupirkta jau šių metų rudenį, elektrinės jau statomos“, – sakė jis. Tačiau, pasak grupės vadovo, pokyčių bus – investuojama į išmetamų teršalų kontrolę. „Oro tarša sumažės du su puse karto“, – žadėjo D. Maikštėnas.

Be to, rasta galimybė Vilniaus jėgainėje sumažinti atliekų skaičių per pusę. Minimalus kiekis bus 80 tūkstančių pagal naują sprendimą.

Gegužės viduryje S. Skvernelis pareiškė, jog Vilniaus ir Kauno kogeneracinės jėgainės yra korupcinės ir „nuodijančios“ žmones, be to, dėl jų Vyriausybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Vyriausybės vadovas buvo užsiminęs apie projektų stabdymą.

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas po susitikimo sakė, kad bus padaryta viskas, kad atliekų mažėtų. Jis gyrė „Lietuvos energijos“ vadovybę, kad ši „išgirdo“. Pasak jo, Kauno atliekų deginimo gamykloje bus deginamos ir Vilniaus šiukšlės, taip pat ir kitos, nekomunalinės atliekos.

Anksčiau Aplinkos ministerija yra paskaičiavusi, kad atliekų pakaks pagal iki šiol galiojusį modelį. K. Navickas paaiškino, kad Vilniuje bus deginamos tik komunalinės atliekos, bet ne pramoninės,

Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras, sakė, kad naujas planas prisidės prie atliekų deginimo kiekių mažinimo. Jis sakė, kad dėl deginamų šiukšlių sukurtos energijos turėtų mažėti šilumos kaina.

Dėl galimo neskaidrumo „Lietuvos energijoje“ vyriausybė jau švelnina toną.

„Nėra jokio konflikto tarp vyriausybės ir „Lietuvos energijos“, – tvirtino premjero patarėjas S. Malinauskas.

Planuojama, kad 345 mln. eurų vertės Vilniaus jėgainė pradės veikti 2019-ųjų pabaigoje, o 150 mln. eurų vertės Kauno jėgainė – 2020 metais.