Verslas

2018.06.13 11:03

Seimo komitetas užvožė vyriausybei – „Sodros“ lubų nebus

Ernestas Naprys, 15min.lt2018.06.13 11:03

Seimo biudžeto ir finansų komitetas atmetė vyriausybės pasiūlymą įvesti „Sodros“ lubas, prieš tai komitetas atidėjo ir NT mokesčio klausimą.

Komitete 7 nariai palaikė pataisas išbraukti „Sodros“ lubų siūlymą, o lubas palaikė tik 2 komiteto nariai: Andrius Kubilius ir Kęstutis Glaveckas.

Patys „valstiečiai“ Stasys Jakeliūnas ir Valius Ąžuolas bei „socdarbiečiai“ Andrius Palionis ir Gediminas Kirkilas registravo projektą, kuriuo siūloma „lubų“ netaikyti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė pristatė, kad socialinis draudimas dėl „Sodros“ lubų kitąmet netektų 16,9 milijonų eurų, iš jų 5,9 mln. eurų būtų sveikatos draudimo. O jau 2021 metais praradimai siektų 68 mln. eurų sumą, iš jų 24 mln. – sveikatos draudimui.

Parlamentarams ministerijos atstovai paaiškino, kad lubos reikalingos kovojant su šešėliu, ir didesnėmis paskatomis darbo užmokestį mokėti skaidriai.

„Dabar socialinio draudimo išmokoms yra išmokų lubos, tačiau įmokų lubų mes neturime, todėl atitinkamai mes matome, kad nelabai asmenys yra suinteresuoti mokėti socialinio draudimo įmokas. Dėl to tos lubos būtų vertingos įvesti“, – sakė ministerijos atstovė.

„Kaip tie žmonės, kurie 8000 eurų gauna, dirba didžiausiose korporacijose, vengia tų mokesčių?“, – abejojo konservatorius Mykolas Majauskas. Jis taip pat abejojo, kodėl valstybėje, kurioje atskirtis viena didžiausių, siūloma mokesčius mažinti daugiausiai uždirbantiems.

Vyriausybė siūlo, kad „Sodros“ įmokų lubos 2019 metais siektų 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), 2020 metais – 84 VDU, o 2021 metais – 60 VDU.

„Tie 8000 eurų, dažnai manipuliuojama, kad čia mūsų aukštos kvalifikacijos IT specialistai, kurie po to pabėgs į užsienį ir t. t., kiek man žinoma IT specialistai tikrai negauna tokių atlyginimų“, – abejojo Rasa Budbergytė ir teiravosi, kuo pagrįstos 8000 eurų „Sodros“ lubos kitąmet.

„Aukštus atlyginimus iš tikrųjų dažniausiai gauna užsienio kapitalo įmonių darbuotojai. Daugiau bankų srityje, farmacija, tai aukšto lygio vadovai“, – teigė SADM atstovė.

A. Kubilius sutiko, kad principas įvesti lubas žmonėms, kuriems taikomos išmokų lubos, yra teisingas tam, kad būtų į šalį pritraukti aukštos kvalifikacijos asmenys. Tačiau jis abejojo, kaip bus užkaišyta atsiverianti „skylė“ socialinio draudimo biudžete, sieksianti 70 mln. eurų.

„Lietuvoje įvardytos dvi pagrindinės problemos kaip socialinė atskirtis ir pajamų nelygybė, tai mažiausiai keistas tas pasiūlymas atrodo“, – „Sodros“ luboms nepritarė Rita Tamašunienė.

Po balsavimo A. Kubilius pasišaipė, kad vyriasybės mokesčių reforma griūna.

„Sužlugdyta vyriausybės reforma, visiškai“, – teigė A. Kubilius ir klausė, tai kuri čia koalicija yra valdančioji ir palaiko vyriausybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt