Naujienų srautas

Verslas2018.06.12 11:36

J. Mattisas: JAV importo muitai nepaveikė gynybos santykių su sąjungininkais

BNS 2018.06.12 11:36

Tebetvyranti įtampa tarp Vašingtono ir jo artimiausių sąjungininkų dėl muitų ir kitų klausimų nepablogino santykių gynybos srityje, pirmadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas.

Prezidentas Donaldas Trumpas neseniai užsipuolė keletą valstybių, įskaitant Kanadą, dėl, jo teigimu, nesąžiningų muitų tarifų JAV produkcijai.

Baltųjų rūmų šeimininkas savaitgalį atsisakė padėti parašą po bendru pareiškimu, remiančiu taisyklėmis grindžiamą tarptautinės prekybos sistemą, taip pat apkaltino Kanados premjerą Justiną Trudeau nesąžiningumu.

Nepaisant tokios įtampos, NATO ir kitų šalių gynybos ministrai ramiai tęsia bendradarbiavimą, tikino J. Mattisas.

„Žinau, kartais atrodo, kad viskas čia kunkuliuoja, bet iš tikrųjų padėtis lieka pastovi“, – sakė sekretorius.

„Dedame... (pastangas), kad sutvirtintume aljansus ir partnerystes bei juos išplėstume“, – pridūrė jis.

Pasak J. Mattiso, per praeitą savaitę vykusį NATO viršūnių susitikimą Briuselyje apie muitus apskritai nebuvo kalbėta.

„Svarbiausi santykiai tarp kariuomenių visa tai atlaikė“, – teigė jis.

J. Mattisas pastatytas į keblią padėtį. Viena vertu, D. Trumpui atėjus į valdžią jo užduotis yra įtikinėti sąjungininkus, kad Amerika teberemia tarptautinę ekonominę ir saugumo tvarką, po Antrojo pasaulio karo suformuotą Vašingtono pastangomis.

Kita vertus, D. Trumpas griežtai kritikuoja ilgalaikius sąjungininkus ir neseniai atsisakė palaikyti Didžiojo septyneto (G7) lyderių susitikimo dokumentą, kuriame teigiama, kad dalyviai „vadovaujasi mūsų bendromis vertybėmis – laisve, demokratija, įstatymų viršenybe ir pagarba žmogaus teisėms, taip pat mūsų įsipareigojimu skatinti taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką“.

Prieš kasmetinį G7 valstybių vadovų susitikimą D. Trumpas paragino grąžinti į šį galingųjų valstybių klubą Rusiją, pašalintą 2014-aisiais dėl Krymo aneksijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi