Naujienų srautas

Verslas2018.06.11 12:26

Ministerija: ŠRL perdavimo tinklo rekonstrukcija užkirs galimybę elektros patekimui iš Astravo AE

LRT.lt 2018.06.11 12:26

Energetikos ministerija teigia, kad minėto Šiaurės rytų Lietuvos (toliau ŠRL) perdavimo tinklo rekonstrukcijos tikslas yra elektros tinklų sinchronizacija su Vakarų Europos tinklais. Šis, ministerijos teigimu, projektas mažins esamą elektros pralaidumą iš Baltarusijos ir ateityje užkirs galimybę elektros patekimui iš nesaugios Astravo atominės elektrinės (AE). Taip pat leis pasirengti efektyviam linijų atjungimui su Baltarusija, pereinant prie sinchroninio darbo su Vakarų elektros sistema, rašoma pranešime spaudai.

Astravo AE elektros patekimo į Lietuvą galimybes nagrinėjo LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“.

„Litgrid“ įgyvendinamo ŠRL perdavimo tinklo rekonstrukcijos tikslas yra pritaikyti esamą infrastruktūrą sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, teigia ministerija.

Įgyvendinant ŠRL pertvarkos projektą bus rekonstruotos dvi 330 kV transformatorių pastotės Ignalinoje ir Utenoje, o valdomas 330 kV šuntinis reaktorius iš Ignalinos pastotės bus perkeltas į 330 kV skirstyklą Elektrėnuose. Taip pat bus demontuota 750 kV aukštos įtampos linija, jungianti Ignalinos AE pastotę su Baltarusija.

Atjungiant šią pačią galingiausią elektros perdavimo liniją su Baltarusija, bus mažinamas elektros pralaidumas ir atvertos galimybės atsiriboti nuo Astravo AE pagamintos elektros srautų patekimo tiek į Lietuvos, tiek į visos ES rinką.

Dvi kitos 330 kV elektros perdavimo linijos tarp Lietuvos ir Baltarusijos ruošiamos atjungimui, kai bus pereinama prie sinchroninio darbo režimo su kontinentinės Europos tinklais. Iki tol šios dvi linijos yra būtinos sistemos patikimumui užtikrinti. Projekto apimtyje jokios naujos elektros perdavimo linijos į Rytus nebus statomos, teigia ministerija.

Projekto apraše minimas didelės galios įrenginys yra susijęs tik su vis dar formaliai Lietuvos teisės aktuose nurodomu Visagino atominės elektrinės projektu, kuris nebėra vystomas ir kurio nenumato atnaujinta Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategija. „Taigi RL tinklo rekonstrukcija nereiškia jokio pasirengimo Astravo AE integracijai į mūsų sistemą ir neatveria jokių tranzito kelių šioje grėsmę nacionaliniam saugumui keliančioje atominėje pagamintai elektrai“, – teigiama ministerijos pranešime.

Įgyvendinant ŠRL perdavimo tinklo rekonstrukciją esą jokie keitikliai statomi nebus. Keitikliai yra reikalingi tik jeigu būtų vykdoma elektros prekyba su Baltarusija, tačiau jokios elektros prekybos su trečiosiomis šalimis po sinchronizacijos Lietuva nenumato, sako ministerija.

ŠRL rekonstrukcijos projektas visiškai atitinka vyriausybės nutarimo dėl būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo grėsmę nacionaliniam saugumui keliančios Astravo AE, tikslus, ir yra šių būtinųjų priemonių plano dalis, kadangi mažina elektros pralaidumą iš Baltarusijos, kurio visiškai nebeliks iš karto po sinchronizacijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi