Verslas

2018.06.08 23:44

Ž. Vaičiūnas: bus ieškoma lankstesnio didžiųjų gamtinių dujų vartotojų apmokestinimo

LRT.lt2018.06.08 23:44

Energetikos ministerija svarsto galimybes toliau nuosekliai tobulinti gamtinių dujų vartojimo apmokestinimo tvarką, siekiant stiprinti didžiųjų energijos vartotojų konkurencingumą. Penktadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas apie tai kalbėjo su didžiausios gamtinių dujų vartotojos Lietuvoje bendrovės „Achema“ atstovais.

Susitikimo metu ministras pažymėjo, kad neabejotinai visi dujų vartotojai turi naudą iš suskystintųjų gamtinių dujų terminalo (SGD) Klaipėdoje, įskaitant ir bendrovę „Achema“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Faktas yra tai, kad bendrovei „Achema“ nuolat mažėjo mokesčiai už terminalo išlaikymą – nuo 30 mln. eurų iki maždaug 20 mln. eurų šiemet. Mes neužtrenkiam durų ir tolimesniam geranoriškam ir konstruktyviam dialogui suprasdami, kad tai yra didžiausias dujų vartotojas Lietuvoje. Ir šiuo požiūriu turime išskirtinę situaciją, kai tas didžiausias vartotojas vartoja pusę visų gamtinių dujų. Esame pasirengę toliau ieškoti visas puses tenkinančių kompromisų“, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas. 

Energetikos ministras susitikime pažymėjo, kad bendrovei „Achema“ ir toliau išliekant didžiausiu gamtinių dujų vartotoju, gali būti svarstomos įvairios alternatyvos, kurios leistų perpus sumažinti SGD saugumo dedamosios mokestį šiai įmonei. Vien vyriausybės sprendimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo, išperkant arba išnuomojant SGD terminalą po 2024 m., leistų bendrovei „Achema“ išlaidas už SGD terminalą sumažinti jau 2019 m. – nuo 20 mln. eurų iki 14 mln. eurų. 

Vyriausybė ieško ir kitų būdų kaip stiprinti Lietuvos verslo konkurencingumą. Seimui jau yra pateikti įstatymų pakeitimai dėl viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio diferencijavimo. Jiems pritarus, daug energijos suvartojančios pramonės įmonės mokėtų mažesnį VIAP mokestį. Energetikos ministerijos skaičiavimais vien bendrovė „Achema“ per metus sumokėtų šio mokesčio tris kartus mažiau – vietoj 6 mln. eurų mažiau nei 2 mln. eurų.

Energetikos ministerijos iniciatyva šiemet jau buvo nustatyta lankstesnė gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo tvarka ir sumažinta saugumo dedamosios kaina tiems vartotojams, kurie gamtines dujas naudoja ne nuolatos ar kaip rezervinį kurą. Šiuo metu rengiami pakeitimai dėl palankesnio gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo laisvosiose ekonominėse zonose veikiančioms įmonėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.