Verslas

2018.06.05 18:17

Seimo nariai po pateikimo pritarė pensijų sistemos reformai

ELTA 2018.06.05 18:17

Seimo nariai pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pateiktam pensijų sistemos ir užimtumo reformos paketui. Daug diskusijų sukėlusi pertvarka dabar bus svarstoma Seimo komitetuose.

„Dabartiniai mūsų pensininkai skursta, ir turime tai spręsti. Demografinė duobė artėja, į ją leidžiamės ir turime ieškoti sprendimo. Be to, dabartinė kaupimo sistema nėra palanki žmogui. Dėl to pasiūlytas sisteminis siūlymas su 27 įstatymų pakeitimais. Su pensijų sistemos pakeitimais susiję 5“, – kalbėjo ministras.

Pasak L. Kukuraičio, projektuose numatyti reikalingi saugikliai, kad darbdaviai, įgyvendinant visus pakeitimus ir keičiant tarifus, negalėtų piktnaudžiauti.

Parlamentarai po pateikimo pritarė įstatymų projektų paketui, kuris numato „Sodros“ lubas, įvairių tarifų pakeitimus, išmokas mažiausių pensijų gavėjams. Už šį įstatymų pakeitimų paketą balsavo 56, prieš 14, susilaikė 31 Seimo narys.

Po to Seimo nariai balsuos dėl pensijų kaupimo sistemos pertvarkos įstatymo projekto.

Pagal ministrų kabineto parengtus siūlymus, mažiausias pensijas gaunantiesiems norima mokėti papildomas priemokas.

Nuo kitų metų siūloma įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“, kurių dydis per 3 metus nuosekliai mažės: 2019 m. – 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus, 2020 m. – 84 VDU per metus, 2021 m. – 60 VDU per metus. Tai reiškia, kad 2021 m. įmokų „lubos“ prilygs socialinių išmokų „luboms“.

Pasiūlyta ir nemažai labiau techninių pakeitimų, kad susireguliuotų įvairūs dydžiai, tarifai pagal įgyvendinamas reformas.

Pavyzdžiui, bus perskaičiuoti mokesčių ir įmokų nominalūs dydžiai: gyventojų pajamų mokestis sieks 21 proc., o didžiausias pajamas gaunantiems, siejant jas su „Sodros“ „lubomis“ – 25 proc. Darbdavio socialinio draudimo įmoka siektų 1,24 proc., darbuotojo socialinio draudimo (įskaitant privalomąjį socialinį draudimą, PSD) įmoka – 18,5 proc. 

Individualiai veiklai, autorinėms sutartims, dividendų, kapitalo prieaugio ir palūkanų pajamoms taikomas GPM tarifas nesikeičia, o 21 proc. GPM tarifą siūloma taikyti tik pajamoms iš darbo santykių.

Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 1,5 proc.). Kaupiantiesiems nemažėtų „sodrinė“ pensija.

Numatoma, kad kiekvienas nekaupiantis žmogus iki 40 metų ir visi kaupiantys asmenys, nepaisant amžiaus, automatiškai būtų įtraukiami į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“. Apsisprendęs dalyvauti pensijų kaupime dirbantysis galėtų vieną kartą 12-ai mėnesių sustabdyti kaupimą.

Bazinę pensiją siūloma perkelti į valstybės biudžetą, o anuitetą už privačiai kauptą pensiją mokėtų „Sodra“.

Reformos įsigalios tik tuomet, jeigu joms pritars Seimas. Vyriausybė tikisi to sulaukti iki liepos, nors neatmetama, kad diskusijos gali nusikelti į rudenį.