Verslas

2018.06.04 11:46

Tokijas: JAV prekybos politika yra „apgailėtina“

BNS 2018.06.04 11:46

JAV sprendimas nustatyti prekybos muitus artimoms sąjungininkėms gali smarkiai paveikti tarpusavio santykius ir pasaulio prekybos sistemą, pirmadienį pareiškė Japonijos vyriausybė ir pažymėjo, kad tokia situacija yra „itin apgailėtina“.

Savaitgalį vykusiame Didžiojo septyneto (G7) šalių finansų ministrų susitikime Vašingtonas liko izoliuotas dėl kritikos lavinos sulaukusio savo sprendimo įvesti muitus importuojamam plienui ir aliuminiui.   

Pirmadienį Tokijas jam neįprastai griežtu tonu pratęsė šio Vašingtono žingsnio kritiką. 

„Itin apgailėtina, kad situacija nepagerėjo net ir Japonijai įvairiais lygiais paaiškinus Jungtinėms Valstijoms savo susirūpinimą“, – sakė vyriausybės atstovas spaudai Yoshihide Suga.

Artimi sąjungininkai Tokijas ir Vašingtonas nesutaria dėl prekybos politikos, Amerikai atsisakius padaryti Japonijai išimtį dėl plieno ir aliuminio importo muitų, kurie įsigaliojo nuo penktadienio.   

„JAV vyriausybės prekybos priemonės, kurių buvo imtasi motyvuojant šalies saugumo sumetimais, verčia mus nerimauti, kad jos gali sutrikdyti pasaulio rinką“, – sakė ministrų kabineto atstovas. 

„Be to, manome, kad jos gali smarkiai paveikti ekonominį bendradarbiavimą tarp sąjungininkių Japonijos ir Jungtinių Valstijų, taip pat visą daugiašalę prekybos sistemą, funkcionuojančią pagal PPO (Pasaulio prekybos organizacijos) taisykles“, – pridūrė jis.   

Prekybos ginčas aptemdė Japonijos premjero Shinzo Abe ir JAV prezidento Donaldo Trumpo santykius, kurie anksčiau buvo palyginti šilti.  

Praėjusį mėnesį Tokijas informavo PPO, kad turi teisę nustatyti importo muitus 50 mlrd. jenų (456 mln. JAV dolerių) vertės amerikietiškoms prekėms. Būtent tokia yra į Jungtines Valstijas iš Japonijos tiekiamo plieno ir aliuminio, kuriems taikomi naujieji muitai, vertė. 

Remiantis naujausiai duomenimis, išaugus automobilių ir statybos įrangos paklausai, Japonijos prekybos su Jungtinėmis Valstijomis perteklius balandį padidėjo 4,7 proc. iki 615,7 mlrd. jenų (5,6 mlrd. JAV dolerių).