Verslas

2018.05.31 18:16

Europos Sąjunga reaguoja į JAV paskelbtą prekybos karą

ELTA 2018.05.31 18:16

JAV prekybos sekretorius Wilburas Rossas ketvirtadienį paskelbė, kad Vašingtonas nuo birželio 1 dienos pritaikys importo tarifus iš Europos Sąjungos (ES), Kanados ir Meksikos importuojamam plieniui ir aliuminiui.

Kovo mėnesį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė apmuitinantis importuojamą aliuminį 10 proc., o plieną – 25 proc. tarifu. Iki šiol ES buvo gavusi dvi laikinas išimtis nuo tarifų, tačiau šios išimtys baigia galioti birželio 1 dieną.

Per šį laikotarpį ES intensyviai prašė Jungtinių Valstijų atleisti Europą nuo tarifų, tačiau pastangos buvo bevaisės.

J.-C. Junckeris prakalbo apie Bendrijos atsaką

Europos Sąjunga (ES) per artimiausias kelias valandas paskelbs atsaką į JAV pritaikytus tarifus plienui ir aliuminiui, ketvirtadienį pranešė Europos Komisijos (EK) prezidentas Jeanas-Claude`as Junckeris.

„Tai, ką gali padaryti jie, galime padaryti ir mes“, – sakė J. C. Junckeris.

Jis pridėjo, kad ES Jungtinių Valstijų sprendimą apskųs Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

„Europos Sąjunga mano, kad JAV vienašališkai nustatyti muitai yra nepagrįsti ir prieštarauja Pasaulinės prekybos organizacijos taisyklėms. Tai yra grynas protekcionizmas. Per pastaruosius mėnesius ES nuolat įvairiais lygmenimis diskutavo su Jungtinėmis Valstijomis, kad bendrai spręstų plieno sektoriaus perteklinių pajėgumų problemą. Pertekliniai pajėgumai tebėra esminė problemos dalis, tačiau ES nėra jos priežastis. Priešingai – ši problema lygiai taip pat veikia pačią Europos Sąjungą. Todėl esame pasiryžę bendradarbiauti su partneriais ir ieškoti struktūrinių sprendimų.

Taip pat nuolat rodėme, kad esame atviri diskusijoms, kaip pagerinti dvišalius prekybos santykius su JAV, tačiau taip pat aiškiai sakėme, kad ES nesiderės grasinamosiomis aplinkybėmis. Taikydamos priemones tiems, kurie nėra atsakingi už perteklinius pajėgumus, Jungtinės Valstijos iš tikrųjų padeda tiems, kurie atsakingi dėl problemos. JAV nepalieka mums kitos pasirinkimo galimybės, kaip tik pradėti PPO ginčų sprendimo bylą ir taip pat taikyti muitus tam tikroms iš JAV importuojamoms prekėms. Mes ginsime Europos Sąjungos interesus laikydamiesi tarptautinės prekybos teisės“, – kalbėjo EK prezidentas.

JAV priemonės paveiks ES eksportą, kurio vertė 2017 m. siekė 6,4 mlrd. eurų. ES siekė išvengti šiandienos padėties, tačiau ir ruošėsi tokiai galimybei ir, kaip teigiama EK pranešime spaudai, yra pasirengusi į JAV taikomus plieno ir aliuminio prekybos apribojimus reaguoti „greitai, tvirtai, proporcingai ir laikydamasi visų PPO taisyklių“.

ES persiuntė PPO sąrašą amerikietiškų produktų, kurie galės būti pritaikyti kaip atsakas JAV veiksmams. Šie tarifai galės įsigalioti nuo birželio 20 dienos.