Verslas

2018.05.28 12:20

Naujomis pataisomis baus vengiančius mokesčių

LRT.lt 2018.05.28 12:20

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Mokesčių administravimo įstatymo pataisas, nustatančias baudas asmenims, negalintiems pagrįsti turimų pajamų gavimo šaltinių, ir pakartotinai darantiems mokestinius pažeidimus, rašoma pranešime spaudai.

Pataisos nukreiptos prieš neteisėtą praturtėjimą ir piktybinius mokestinius pažeidimus, kurie daro milžinišką žalą valstybei ir atima iš visuomenės tikėjimą teisingumu bei gilina socialinę atskirtį. Teisiniu reguliavimu didinama atsakomybė dėl sąžiningo mokesčių mokėjimo. Baudos už mokestinius pažeidimus nebebus simbolinės, todėl vengti mokesčių neapsimokės.

Neaiškios kilmės pajamos kasmet sudaro beveik trečdalį visų gyventojų pajamų, nustatytų per mokestinius patikrinimus. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, daugumoje bylų dėl nesumokėtų mokesčių buvo skirtos minimalios 10 proc. dydžio baudos. Vien per pastaruosius dvejus metus pajamos, kurių šaltiniai nebuvo pagrįsti, pasiekė beveik 40 mln. eurų.

Pataisos numato, kad asmenims, negalintiems pagrįsti savo pajamų kilmės, bus taikoma bauda nuo 50 iki 100 proc. priskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos. Už pakartotinai padarytus mokestinius pažeidimus skiriamų baudų dydžiai bus didinami dvigubai.

Iki šiol galiojančiame įstatyme numatytas baudos dydis už bet kurį mokestinį pažeidimą – nuo 10 iki 50 proc. nesumokėtų mokesčių sumos.

Didesnių baudų už sunkiausius mokestinius pažeidimus praktika taikoma ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos šalyse. Austrijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje baudos už mokestinius pažeidimus gali siekti net iki 200 proc. nesumokėtų mokesčių dydžio.

Mokesčių administravimo įstatymo pataisos įsigalios 2019 m. sausio 1 dienos.