Verslas

2018.05.24 18:40

Lietuva EBPO stojimo sutartį greičiausiai pasirašys kartu su Kolumbija

ELTA 2018.05.24 18:40

Lietuva kitą savaitę stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) greičiausiai pasirašys ne viena. Penktadienį EBPO turėtų patvirtinti Kolumbiją dar viena nare, tad sutartį šalys tokiu atveju pasirašys kartu.

„Mes pasirašysime stojimo sutartį su Lietuva, bet gali būti, kad ir su Kolumbija, tačiau tai patvirtinti galėsiu vėliau rytoj“, – ketvirtadienį žurnalistams Paryžiuje teigė EBPO generalinis sekretorius Angelas Gurria.

Planuojama, kad stojimo sutartį Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašys kitą trečiadienį Paryžiuje. Ceremonijoje taip pat turėtų dalyvauti Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Balandžio viduryje, kai EBPO patvirtino Lietuvą tapsiant 36-ąja organizacijos nare, D. Grybauskaitė teigė, kad EBPO narės vis atsargiau žvelgia į greitą plėtrą ir ateityje stojimas gali tapti sudėtingesnis. 

A. Gurria ketvirtadienį pabrėžė, kad įstoti į EBPO kasmet tampa vis sunkiau. 

„Seniau kandidatės turėdavo susitikti su 4-5 komitetais, dabar jų yra 25. Taip, kasmet įstoti darosi vis sunkiau, procesas yra vis labiau komplikuotas. (...) Tačiau tai užtikrina, kad įstojusios šalys turi panašų požiūrį“, – į Eltos klausimą atsakė A. Gurria.

Sprendimą dėl Kolumbijos EBPO turėtų paskelbti penktadienį. 

Lietuva stojimo procesą į EBPO pradėjo 2015 metais. Kaip Lietuvos žurnalistams teigė generalinio sekretoriaus pavaduotoja Mari Kiviniemi, Lietuvos stojimo laikotarpis buvo labai trumpas, o pati šalis atrodė norinti įstoti į organizaciją. 

„Lietuva greitai reagavo į rekomendacijas ir pasiūlymus, ji atrodė norinti įstoti“, – ketvirtadienį Paryžiuje žurnalistams sakė M. Kiviniemi.

Lietuva taps 36-ąja EBPO nare. EBPO ar pati šalis narė gali nutraukti narystę, apie tai įspėjusi prieš 12 mėnesių. EBPO gali nutraukti šalies narės statusą, jeigu ji pakartotinai nevykdo įsipareigojimų, tarp jų mokesčių mokėjimo.