Verslas

2018.05.24 16:43

EK nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

15min.lt 2018.05.24 16:43

Septynerius metus trukęs Europos Komisijos tyrimas, kurį inicijavo Lietuva, baigėsi. Ketvirtadienį Briuselis paskelbė, kad neskirs baudos Kremliaus valdomam koncernui „Gazprom“ už piktnaudžiavimą monopoline padėtimi. Tai reiškia, kad Lietuva galutinai prarado šansą atgauti 1,5 mlrd. eurų kaip žalą už politinę dujų kainą.

Mūsų šaliai buvo taikoma viena didžiausių kainų už dujas Europoje 2004–2012 m.

Ketvirtadienį ryte premjeras Saulius Skvernelis sakė žurnalistams, kad EK sprendimas neskirti baudos „Gazprom“ dėl jo veiklos Vidurio ir Rytų Europoje būtų keistas.

„Jei toks sprendimas yra priimtas, jis yra keistas, bet reikia pažiūrėti motyvus“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Paskelbė tik nurodymus, kaip veikti

Ketvirtadienį Europos Komisija sprendimu nutraukia šiuos „Gazprom“ veiksmus ir nustato teisiškai privalomus įsipareigojimus, kuriais iš esmės keičiami veiklos metodai Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose. Skelbiama, kad „Gazprom“ privalo panaikinti bet kokius apribojimus klientams perparduoti dujas į kitas valstybes nares.

Taip pat „Gazprom“ sudarys sąlygas tiekti dujas į Vidurio ir Rytų Europos regionus, kurie dėl jungiamųjų dujotiekių trūkumo iki šiol izoliuoti nuo kitų valstybių narių (Baltijos šalys ir Bulgarija), ir iš jų.

Taip pat „Gazprom“ klientams suteikiama veiksminga priemonė užsitikrinti, kad jų mokama dujų kaina atitiktų kainų lygį Vakarų Europos dujų rinkose, visų pirma suskystintų dujų prekyvietėse.

„Gazprom“ nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje.

Jei bendrovė kurį nors šių įsipareigojimų pažeistų, Komisija galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos, be būtinybės įrodyti, kad buvo pažeistos ES antimonopolinės taisyklės.

Apskundė A. Sekmoko vadovaujama ministerija

Primename, kad Lietuva 2011 metais apskundė „Gazprom“ veiksmus Europos Komisijai dėl piktnaudžiavimo dominuojama dominuojama padėtimi. Kremliaus valdomas koncernas Lietuvai taikė vienas didžiausių kainų Europoje.

Skundą tais metais pateikė Energetikos ministerija, kuriai vadovavo Arvydas Sekmokas. Lietuva skundėsi, kad „Gazprom“ taiko aukštas kainas politiniais motyvais. Mūsų šalies iniciatyvą palaikė ir kai kurios kitos Rytų ir Centrinės Europos šalys.

Todėl Lietuvos iniciatyva 2011 m. Europos Komisija pradėjo tyrimą dėl galimų „Gazprom“ pažeidimų aštuoniose šalyse pradėjo 2011 metais. 2015-ųjų balandį EK buvo pareiškusi, kad Rusijos dujų koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti savo padėtimi.

Tuomet teigta, jog „Gazprom“ gresia iki 8 mlrd. eurų bauda. Skaičiuojama, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie 1,5 mlrd. eurų nuostolį.

Kol vyko tyrimas, „Gazprom“ 2017 m. pažadėjo, kad sudarys galimybę šalims laisvai prekiauti rusiškomis dujomis ir tieks jas konkurencinga kaina, tačiau Lietuva reikalavo, kad Rusijos valstybinis koncernas atlygintų ir žalą – 1,5 mlrd. eurų už permokėtas dujas.

Beje, Lietuva Stokholmo arbitraže iš „Gazprom“ nesėkmingai siekė atgauti 1,4 mlrd. eurų už permokėtas dujas – 2016 metų birželį arbitražas paskelbė neįžvelgęs Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „ Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijų, turėjo interesų konfliktą.