Naujienų srautas

Verslas2018.05.23 17:59

Teismas pritarė Energetikos ministerijos taikos sutarčiai su „Danpower“

LRT.lt 2018.05.23 17:59

Trečiadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pritarė Energetikos ministerijos ir bendrovės „Danpower Baltic Taika elektrinė“ sudarytai taikos sutarčiai byloje dėl išduoto leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus Kaune sustabdymo.

Kaip rašoma ministerijos pranešime, tokiu sprendimu teismas patvirtino, kad ši taikos sutartis neprieštarauja viešajam interesui ir nepažeidžia trečiųjų šalių teisių. Praėjusią savaitę LVAT pritarė ir abiejų šalių taikos sutarčiai byloje dėl minėto leidimo panaikinimo.

„Teismo pritarimas šiai taikai yra kertinis ir tai tik patvirtina, kad mūsų sprendimas ieškoti taikaus ginčo sprendimo bei sudaryta taikos sutartis su investuotojais yra teisingas žingsnis. Mano įsitikinimu, taikus susitarimas yra geriausias kelias dar 2013 m. prasidėjusioje istorijoje ir finansiniu, ir valstybės reputacijos požiūriu. Šią problemą ne mes sukūrėme, o paveldėjome ir nusprendėme spręsti, kadangi mūsų vartotojams pigiau kainuoja taikus susitarimas dabar nei ilgi metai bylinėjimosi ir milijonai eurų už neteisėtai pažeistus lūkesčius, pralaimėjus teismus“, – pranešime teigia energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Šiandieniniu sprendimu, pasak ministerijos, teismas įvertino ir patvirtino, kad Lietuvos valstybės ir Vokietijos investuotojo sudaryta taikos sutartis neprieštarauja imperatyvioms įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatoms, neprieštarauja viešajam interesui ir nepažeidžia trečiųjų suinteresuotų šalių teisių ar teisėtų interesų.

Energetikos ministerija sudarė taikos sutartį su Vokietijos kompanija „Danpower“, siekiant užbaigti vykstančius teisminius ginčus tarp Lietuvos valstybės ir „Danpower“. Šia taikos sutartimi susitarta užbaigti aštuonias administracines ir civilines bylas nacionaliniuose ir tarptautiniuose teismuose. „Danpower“ įsipareigojo atsisakyti plėtoti Vilniaus jėgainės projektą, atsiimti 32 mln. eurų ieškinius, nekelti pretenzijų tarptautiniame investiciniame arbitraže bei nutraukti bylą Europos Sąjungos Bendrajame teisme.

Valstybė įsipareigojo užtikrinti, kad būtų atstatytas panaikintas leidimas elektros energijos gamybos plėtrai Kaune su fiksuotu tarifu 12 metų laikotarpiui. Šį tarifą bendrovė buvo laimėjusi 2013 m. pagal tuomet galiojusius teisės aktus. Taigi, taikos sutartimi nesuteikiama jokia nauja ar papildoma parama Kauno jėgainei, o atstatoma 2013 m. buvusi situacija. Fiksuotas tarifas būtų dengiamas iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) fondo. Iš šio fondo visiems elektros energijos gamintojams iš atsinaujinančių energijos išteklių vien šiemet bus sumokėta daugiau nei 114 mln. eurų. Pagal prognozuojamas gamybos apimtis Kauno jėgainei per metus iš VIAP fondo būtų skirta iki 1,5 mln. eurų.  

Siekti taikaus susitarimo nuspręsta po to, kai šių metų sausį teismas paskelbė galutinį ir neskundžiamą sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Energetikos ministerija, 2013 m. įmonei laimėjus aukcioną, 2015 m. neteisėtai panaikino išduotą leidimą elektros energijos gamybos pajėgumus Vilniuje.

Tai ne pirmas atvejis, kai teismas galutiniu ir neskundžiamu sprendimu pripažino, kad sprendimai, susiję su leidimais plėtoti energijos gamybos pajėgumus, valstybės institucijose buvo priimti pažeidžiant įstatymus. Teismas taip pat yra įpareigojęs bendrovei „Foksita“ pratęsti leidimą plėtoti elektros energijos pajėgumus  Kaune su 12 metų fiksuotu tarifu. Tokį tarifą bendrovė gavo 2013 m. laimėjusi aukcioną, tačiau 2015 m. buvo priimti sprendimai nepratęsti leidimo ir šie sprendimai buvo pripažinti neteisėtais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi