Verslas

2018.05.23 12:26

S. Skvernelis apie reformas: prisiimame politinę atsakomybę už savo siūlymus

ELTA 2018.05.23 12:26

Vyriausybė prisiima visišką politinę atsakomybę už struktūrinių reformų įgyvendinimą, po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Premjeras įsitikinęs, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai susiskaldyti dėl reformų grėsmės nemato, nors Seime kalbama, kad daug jos narių daliai jų pasiūlymų nepritaria.

„Nematau tokios grėsmės, nuomonės yra įvairios. Vyriausybė, teikdama šiuos įstatymų projektus, prisiima politinę atsakomybę už jų įgyvendinimą. Juo labiau kad yra tik pasakymai, kad kažkas negerai, bet alternatyvių pasiūlymų nėra. Prisiimame politinę atsakomybę už savo siūlymus“, – sakė S. Skvernelis.

Jo teigimu, vyriausybė darys viską, kad siūlymams Seime būtų pritarta.

S. Skvernelio teigimu, jeigu diskusijos Seime vis dėlto užsitęstų ir įstatymų projektų nepavyktų priimti Seimo pavasario sesijoje, didesnių problemų juos priimant kartu su kitų metų biudžetu esą nekiltų.

„Nebūtų problemų verslui jokių, kalbant apie kitas struktūrines reformas, išskyrus vieną – tai reikštų, kad iki 2020 metų pokyčių nebūtų kalbant apie pensijų pakeitimus, ir tai reiškia, kad 2020 metais „Sodra“ privalėtų pervedinėti į privačius fondus 3,5 proc. Tai būtų nepakeliama našta „Sodrai“ ir reikėtų įvertinti, kokios būtų pasekmės.

Be to, darome struktūrinę reformą su kompensaciniu mechanizmu ir jeigu ir iškiltų teisminis ginčas dėl teisėtų lūkesčių dėl 3,5 proc., mes manome, ir konsultuodamiesi su konstitucinės teisės specialistais, kad tas mechanizmas, kuris įvedamas, leistų išvengti problemų dėl konstitucingumo ir 3,5 proc.“, – aiškino premjeras.

Dėl Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko išreikšto nusivylimo, kad vyriausybė neatsižvelgė į siūlymus įvesti visuotinį nekilnojamojo (NT) turto mokestį, suvienodinti individualiai ir pagal darbo sutartis dirbančiųjų apmokestinimą ir kitus, Ministras Pirmininkas sakė, jog vyriausybės siūlymai – labiau subalansuoti.

„Nežinau, ar keli šimtai tūkstančių gyventojų, kurie užsiima individualia veikla, būtų labai patenkinti, ir kas būtų, jeigu tokie mokesčiai atsirastų, juk suprantame, kokios rizikos. Visuotinis NT mokestis, taip pat nežinau, ar būtų socialiai labai teisingas“, – komentavo S. Skvernelis.

Finansų ministras Vilius Šapoka taip pat teigė, kad Lietuvos banko siūlymai, „kaip teoriniai, atrodo gražiai popieriuje, bet smulkiajam verslui kelis kartus padidinus mokesčius, realybė būtų visai kitokia“.

„Tiesiog žmones nustumtume į „šešėlį“. Akivaizdu, kad vyriausybės pasiūlymas daug labiau subalansuotas. Vien teoriniai pamąstymai, galbūt akademinei bendruomenei yra penas diskusijai, bet jie neveda prie realių sprendimų. Lietuvoje kurti papildomas prielaidas „šešėliui“ augti, nemanau, kad yra protinga.

Kalbant apie automobilių mokestį, jau ne kartą sakėme, kad anksčiau ar vėliau šis klausimas iškils, nes ateityje Lietuvai grėstų didelės išlaidos biudžetui dėl papildomų taršos mokesčių. Bet tai bus kompleksinis sprendimas – ne tik mokestis, bet ir paskatos pirkti mažiau taršius automobilius“, – aiškino finansų ministras.

ELTA primena, kad vyriausybė trečiadienio posėdyje apsvarstė šešių struktūrinių reformų paketą, kurios bus vykdomos mokesčių, pensijų, šešėlinės ekonomikos, švietimo, sveikatos apsaugos ir inovacijų srityse. Pritarta 46 įstatymų pakeitimų projektams ir jie bus pateikti Seimui.