Verslas

2018.05.23 09:15

Vyriausybė patvirtino mokesčių ir pensijų reformas numatančias pataisas

ELTA2018.05.23 09:15

Vyriausybė pritarė įstatymų projektams, susijusiems su struktūrinėmis reformomis. Iki jų pasirašymo nurodyta atlikti kai kuriuos techninius pakeitimus, tačiau išlaikyti pasiūlymų esmę. 

Vyriausybė trečiadienio posėdyje svarstė dar balandžio viduryje pristatytas ir daug diskusijų sukėlusias bei kritikos sulaukusias mokesčių, pensijų, kovos su šešėliu, inovacijų, sveikatos ir švietimo reformas. 

Finansų ministras Vilius Šapoka posėdyje sakė, kad įstatymų projektų paketo tikslai – sumažinti darbo apmokestinimą, sumažinti šešėlinės ekonomikos dalį, nuosekliai didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, plečiant jo taikymo apimtį, finansuoti bazinę pensijų dalį iš valstybės biudžeto, nustatyti progresinį mokestį pajamoms iš darbo santykių, viršijančioms „lubas“, apmokestinti antrąjį gyvenamą būstą, išlaikant progresinį mokestį prabangiam būstui ir taip toliau. 

Priekaištų šiam paketui posėdyje išreiškė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Jis sakė apgailestaujantis, kad į Lietuvos banko teiktus pasiūlymus neatsižvelgta, o vyriausybės pasiūlymai esą ne visai tikslūs. 

„Kryptis teisinga, bet, mūsų vertinimu, ne visai pakankama. Siūlomas paketas nėra pakankamas, norint pasiruošti blogesniems laikams, kurie ateis. Pagrindines problemas matome siūlyme nedidinti perskirstymo, kas yra viena didžiausių Lietuvos mokestinės sistemos ydų. Perskirstymo didinimas, pavyzdžiui, mūsų siūlymas dėl visuotinio NT apmokestinimo arba individualiai dirbančiųjų apmokestinimo, kaip tik suteiktų galimybių įgyvendinti kitas reformas“, – kalbėjo V. Vasiliauskas. 

V. Šapokos teigimu, Lietuvos banko pasiūlymai ir indėlis vertintinas, bet nuomonių yra įvairių. 

„Individualios veiklos srityje ateityje bus pokyčių, ypač ten, kur yra „šešėlis“. Tačiau nemanytume, kad būtų teisinga naikinti verslo liudijimus, kaip siūlėte. Perskirstymo lygis vis dėlto sparčiai auga. Manau, kad su papildomomis priemonėmis mažinant šešėlį, šis planas yra realistiškas ir pagrįstas skaičiais“, – V. Vasiliauskus argumentus atrėmė V. Šapoka. 

Mokestinių reformų paketas Seimui bus pateiktas iki projektų pasirašymo atlikus tam tikrus vieno projekto redakcinius pakoregavimus. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, pristatydamas savo atstovaujamos srities reformas, sakė, jog paketas yra didžiulis ir dėl jo daug diskutuota. 

V. Šapoka pažymėjo, kad iki įstatymų projektų pasirašymo reikia įtraukti anksčiau suderėtas detales dėl pensijų kaupimo sistemos pertvarkos, renkantis kompromisinį variantą, kuris dabartiniame projekte esą neatspindimas. 

„Tas variantas, kuris buvo pasiūlytas, netiko ministerijoje. Svarbu esminis sprendimas, ar laikomės pažado visuomenei. Kompromisas yra siūlomas, kad būtų pereinamasis laikotarpis, laikomės tos pozicijos, kuri sutarta tame kontekste teikiant reformą visai visuomenei“, – kalbėjo L. Kukuraitis. 

Fondų atstovai ir posėdyje kalbėjo apie tai, kad diskusija su jais iš esmė neįvyko, ir vyriausybės pozicijai jie nepritaria. Tuo tarpu, V. Vasiliausko teigimu, jeigu dar vyktų diskusijos, Lietuvos bankas pateiktų skaičiavimus, rodančius, kad privačių fondų prognozuojamos neigiamos pasekmės yra nepagrįstos. 

V. Šapoka sakė, kad tiki, jog iki pasirašymo bus priimtas kompromisas. 

„Nematau problemų, kad negalėtume to padaryti“, – sakė finansų ministras. 

Ministrų kabinetas pritarė projektų paketui, su nurodymu, kad iki pasirašymo bus suderinti redakciniai dalykai, išlaikant pasiūlymų esmę. 

ELTA primena, kad ministras pirmininkas Saulius Skvernelis anksčiau sakė, jog daugiausia diskusijų kėlė vyriausybės siūlymas 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas dirbantiesiems bei pertvarkyti antros pakopos pensijų fondų sistemą. 

Pastarąją pertvarką ypač kritikuoja privatūs pensijų fondai. Ministerija siūlo, kad anuitetų mokėjimas būtų centralizuotas. Kitaip tariant, privačiai pensiją kaupę asmenys, sulaukę pensinio amžiaus, išmokas privalomai gautų iš „Sodros“. Šį pasiūlymą kritikuoja privatūs fondai, teigiantys, kad tada nelieka prasmės kaupti pensijos privačiai, mat ją vis vien mokėtų valstybė. 

Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos – 1,5 proc.). 

Vyriausybė siūlo sujungti darbuotojo bei darbdavio mokesčius, dėl ko „popieriuje“ darbo užmokestis padidėtų 29 proc. Be to, siekiama 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas. Tačiau darbuotojai turėtų daugiau lėšų skirti įmokoms į privačius pensijų fondus. 

Kovodama su šešėliu, vyriausybė kitąmet žada iš jo „ištraukti“ 200 mln. eurų. Tai siekiama daryti tokiomis priemonėmis, kaip uždraudžiant neskaidrioms įmonėms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gyventojams, kurie legaliai perka paslaugas, susigrąžinti dalį mokesčių. 

Reformos įsigalios tik tuomet, jeigu joms pritars Seimas. Tikimasi to sulaukti iki liepos, nors neatmetama, kad reforma gali būti priimta kartu su kitų metų biudžetu. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt